Dietetycy stanowczo odradzają tę dietę. Właśnie ponownie zyskała miano najgorszej na świecie

Zdaniem ekspertów wyrządza organizmowi wielką krzywdę.
Dietetycy stanowczo odradzają tę dietę. Właśnie ponownie zyskała miano najgorszej na świecie
Fot. Pinterest.com (pinterest.com/pin/2111131068527206 & pinterest.com/pin/426786502191045649)
14.01.2022

Na przestrzeni lat powstało całe mnóstwo diet, które mają nam zapewnić nie tylko zdrowie i dobre samopoczucie, ale także szczupłą sylwetkę. Zainteresowanie różnymi stylami odżywiania się zmienia się wraz z trendami. Jeszcze parę lat temu wszyscy stosowali dietę Dukana, a wcześniej - dietę South Beach. Dziś te style odżywiania się odeszły w zapomnienie, a osoby, które pragną stracić na wadze szukają dla siebie nowych, popularnych diet. 

Zobacz również: Tylko 3 posiłki i cola zamiast słodyczy. Nastolatki oszalały na punkcie diety K-pop

W ostatnim czasie olbrzymim zainteresowaniem cieszy się dieta, która wzbudza niemałe kontrowersje. Podczas gdy jedni przekonują o jej zaletach, inni zdecydowanie ją odradzają. Do tej drugiej grupy zaliczają się także dietetycy, którzy właśnie (ponownie) określili ją mianem najgorszej diety na świecie. O jaki styl odżywiania się chodzi? 

Najgorsza dieta na świecie to dieta ketogeniczna 

Za najgorszą dietę na świecie uznano dietę ketogeniczną. Tak wynika z opublikowanego właśnie zestawienia przygotowanego przez renomowanych dietetyków dla amerykańskiej firmy medialnej US News & World Report. 

To już czwarty rok z rzędu, gdy dieta keto została wskazana jako najgorszy styl odżywiania się. Zajęła wprawdzie 37. miejsce na 40 możliwych, ale dostała najniższe oceny w kategoriach odnoszących się do korzyści zdrowotnych, co ostatecznie zadecydowało o tytule najgorszej diety.  

Czym jest dieta ketogeniczna? Jest to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, a podczas jej stosowania tłuszcz stanowi większość dostarczanej organizmowi energii. Podstawą działania diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Chodzi o stan metaboliczny, w którym organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii w zastępstwie glukozy (cukru).    

Podczas gdy nadmiar węglowodanów zamienia się w tłuszcz odkładany w tkankach, dostarczanie organizmowi nadmiaru tłuszczów (przy jednoczesnym wyeliminowaniu węglowodanów) nie ma takiego efektu. Można wręcz powiedzieć, że dieta wysokotłuszczowa ma podobny skutek do głodówki, jednak w tym przypadku organizm radzi sobie zaczynając spalać tłuszcz zgromadzony w tkankach. Paradoksalnie więc jedząc tłuszcze - spalamy tłuszcz. 

Mimo wielu zwolenników, eksperci stanowczo odradzają ten sposób odżywiania się. Ich zdaniem dieta keto jest wyjątkowo niezdrowa i może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm. Początkowy zastrzyk energii znika po ok. 2-3 miesiącach, a w jego miejsce pojawia się apatia, zmęczenie, problemy z koncentracją i trawieniem oraz wzmożona ochota na słodycze. Do tego dochodzi charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z ust. Jego przyczyną jest zwiększony poziom acetonu w organizmie. Aceton jest ketonem wytwarzanym podczas procesu ketozy, który jest wydalany głównie z moczem oraz częściowo z wydychanym powietrzem. Osoby na diecie ketogenicznej cierpią też na częstsze oddawanie moczu, a wiele z nich obserwuje również takie efekty uboczne jak wypadanie włosów.    

Dietetycy przekonują również, że dieta ketogeniczna nie jest odpowiednio zbilansowana, przez co nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dzieje się tak głównie dlatego, że całkowicie eliminuje zdrowe węglowodany zawarte w produktach pełnoziarnistych. Taki sposób odżywiania się może być też wyjątkowo niebezpieczny dla osób chorujących na cukrzycę, niewydolność nerek oraz dla osób, które mają problemy z sercem.  

Co sądzicie o takiej ocenie diety ketogenicznej? Czy kiedykolwiek próbowaliście odżywiać się zgodnie z jej zasadami? 

Zobacz również: Żadna inna dieta nie wywołuje takich kontrowersji. Ona odważyła się spróbować

Polecane wideo

Stylizacja „na meduzę” to hit sezonu. Jest ultra modna i wyszczupla sylwetkę
Stylizacja „na meduzę” to hit sezonu. Jest ultra modna i wyszczupla sylwetkę - zdjęcie 1
Komentarze (105)
Ocena: 2.22 / 5
ADRPIE (Ocena: 1) wczoraj 20:26
Ten artykuł to dno - żadnych nazwisk które stoją za artykułem oprócz autora nie ma więc nie wiemy co to za "mądre głowy" wydały taka opinię, ponadto amerykańska firma medialna (nie medyczna) jakie ma w zasowach autorytety by ich zastawienie diet było wiarygodne?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) wczoraj 18:58
Jestem na jego 3,5 miesiąca schudłem 14 kg wyniki mam bardzo dobre idabrze się czuje
odpowiedz
Gregor (Ocena: 1) wczoraj 18:54
Najbardziej rozbawilo mnie ten brak koncentracji xd polacam wejsc powyzej1.8 mmola w keto,jest wtedy mega czystosc umyslu i sila do dzialania najlepszy koks wam tego nieda.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) wczoraj 17:12
Proste, Big Farma musi zarabiać, będą pisać takie bzdurny, by ludzi zmylac i bruzdzic im w głowie. W tym artykule nie ma nawet żadnych twardych dowodów. Ludzie jak coś czytacie, to na mądrych stronach aopartych o dowody a nie polotne artykuły, dramat.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) wczoraj 10:01
Takiego kretynizmu nie widziałem dawno. Stawiam na liczbę wyświetleń
odpowiedz

Polecane dla Ciebie