Czy można zjeść za dużo kurkumy? Owszem, a skutki uboczne są bardzo niebezpieczne...

Pamiętaj - umiar przede wszystkim!
Czy można zjeść za dużo kurkumy? Owszem, a skutki uboczne są bardzo niebezpieczne...
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels
09.11.2021

Kurkuma to wschodnia przyprawa, która od lat podbija nasze polskie, kulinarne serca. Zresztą uwielbiamy ją nie tylko dlatego, że nadaje potrawom pięknego koloru i smakowitego wyrazu, lecz także w związku z jej prozdrowotnymi właściwościami. Bo czy wiesz, że wykazuje ona działanie przeciwzapalne i antybakteryjne? Dzięki temu pomaga ona nam chronić się przed wirusami i bakteriami. Jednocześnie pomaga nam też uniknąć nowotworów i zmniejszyć ryzyko zachorowania na alzheimera. Czy w takiej sytuacji można spożywać ją bez opamiętania? Absolutnie nie. Nadmiar w organizmie może być bardzo niebezpieczny.

Przeczytaj też: Przepis na rozgrzewającą zupę marchewkową z kurkumą (Łatwa do zrobienia!)

Kurkuma – czym grozi jej nadmiar w organizmie?

Zbyt duża ilość kurkumy w organizmie może doprowadzić do zmniejszenia wchłaniania żelaza, a w konsekwencji do jego niedoborów. A dodajmy, że pierwiastek ten pełni bardzo ważną funkcję w naszym ciele. Dzięki niemu system odpornościowy działa prawidłowo, a poza tym wspomaga on też układ nerwowy i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jeśli więc regularnie będziesz serwować sobie zbyt duże porcje tej wschodniej przyprawy, sprawisz, że wchłonie się przynajmniej 20 procent mniej żelaza. A dzieje się tak dlatego, że kurkuma wiąże ten pierwiastek. Dodajmy jeszcze, że zbyt duże ilości kurkumy mogą też doprowadzić do problemów z trawieniem, bólu głowy czy wysypki. Kiepsko z nadmiarem tego produktu poradzi sobie również wątroba oraz żołądek.

To ile kurkumy możemy zjeść, by nie przesadzić? Uważa się, że 1-2 gramy na dobę to wystarczająca ilość.

Zaskoczona?

Polecane wideo

Gwiazdy, które mają bardzo słaby wzrok. Nawet minus 18 dioptrii!
Gwiazdy, które mają bardzo słaby wzrok. Nawet minus 18 dioptrii! - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4 / 5
Lana Poskładana (Ocena: 3) 10.11.2021 22:31
Ja tym sobie smarowała dupe, i mi wrzody zniknęły
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.11.2021 08:56
Opinie na temat tabletek na odchudzanie są różne a to z powodu tego że cześć nie działa a inne tak. Przekonałam się do tabletek figurena a to dlatego że bardzo mi pomogły schudnąć. Bez nich wiele miesięcy walczyłam o spadek wagi, który nie przychodził na tyle by mnie motywowało to do dalszych działań. figurena dała mi spadek wago i 14kg przezpełny okres kuracji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie