Dlaczego lubimy podjadać słodycze? Odpowiedzialny jest za to pewien proces

Są tutaj jacyś słodyczożercy?
Dlaczego lubimy podjadać słodycze? Odpowiedzialny jest za to pewien proces
Zdjęcie autorstwa ROMAN ODINTSOV z Pexels
25.09.2021

„Gdy widzę słodycze, to kwiczę...”, śpiewał niegdyś Golec uOrkiestra. Możemy się jednak założyć, że wielu z nas bez problemu podpisałoby się pod tym zdaniem. Pączki, babeczki, ale także frytki czy hamburgery… mówi się, że na tego typu jedzenie są osobne żołądki. Zresztą jak inaczej wytłumaczyć fakt, że nawet po sytym obiedzie, potrafimy „wepchnąć” w siebie jeszcze porcję małego co nieco? Tę kwestię postanowili zbadać fińscy naukowcy.

Przeczytaj też: Zdrowe produkty spożywcze, które gwarantują poprawę nastroju

Dlaczego lubimy podjadać apetyczne jedzenie?

Neurolodzy z Instytutu Badawczego Tukru PET Centre doszli do wniosku, że istnieje związek pomiędzy uczuciem głodu wywołanym przez bodźce zewnętrze, a funkcjonowaniem układu opioidowego w naszym mózgu. Teoria ta powstała po testach na zwierzętach. Okazuje się bowiem, że apetyt możemy poczuć zarówno na skutek działania czynników wewnętrznych (na przykład, gdy spada nam poziom cukru we krwi), jak i zewnętrznych (ah, te reklamy jedzenia…).

Dlaczego więc, gdy czujemy zapach apetycznej potrawy czy widzimy na zdjęciu pysznego hamburgera, mamy ochotę sięgnąć po takie posiłki? Receptory opioidowe i endokannabinoidowe poprzez takie właśnie bodźce mogą aktywować mózgowy układ nagród. Jednak nie u każdego człowieka ten proces zadziała tak samo. Warto bowiem wiedzieć, że im mniej w naszym mózgu jest miejsc, w których mogą wiązać się opioidy, tym większa szansa, że po zobaczeniu na reklamie kubeczka lodów, obierzemy kurs na lodówkę. Dlaczego to odkrycie jest istotne? Wiedząc co może powodować, że niektórzy ludzie nie potrafią oprzeć się pokusie zjedzenia dodatkowych porcji przysmaków, można rozpocząć nowe badania nad skutecznym leczeniem otyłości.

Przeczytaj też: Szał na dietetyczną pizzę z TikToka. Ma tylko 90 kalorii!

Polecane wideo

Ile można schudnąć w tydzień, miesiąc lub rok? Zdjęcia dziewczyn, które pokazały swoją metamorfozę
Ile można schudnąć w tydzień, miesiąc lub rok? Zdjęcia dziewczyn, które pokazały swoją metamorfozę - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Nutella (Ocena: 5) 25.09.2021 14:50
Przez kilka ładnych lat miałam problem ze słodyczami. Pomogło mi przestawienie się na 2 posiłki dziennie(wcześniej było 4-5 i ciągle chciało mi się jeść). Jem śniadanie a za kilka godzin obiad z deserem, nie jestem już taka głodna i nie objadam się słodyczami, wystarczy mi porcja na deser. Kawy i herbaty nie słodzę, w ciągu dnia piję wodę z solą kłodawską
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 25.09.2021 10:35
Nie tylko. Moja lekarka tłumaczyła mi że kiedy mamy niedobór serotoniny w mózgu (w moim przypadku), to właśnie mamy wielką ochotę na słodycze, bo cukier podnosi endorfiny w organizmie i dlatego jemy ich coraz więcej, dopóki nie poczujemy się lepiej. To jest uzależniające i ciężko z tego wyjść, wiem po sobie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.09.2021 07:13
Kiedyś mówiono ze źli ludzie nie lubią słodyczy.. I coś w tym jest
odpowiedz

Polecane dla Ciebie