Nie jem cukru, nie toleruję laktozy, jestem wege…

Faktycznie staliśmy się bardziej świadomym społeczeństwem, czy ulegliśmy modzie na stosowanie ograniczeń żywieniowych?
Nie jem cukru, nie toleruję laktozy, jestem wege…
Fot. Unsplash (Paulina Kamińska)
31.08.2021

Aż 32% Polaków stosuje ograniczenia żywieniowe, z czego 41% wyklucza cukier, 16% laktozę, a 13% jest na diecie wegetariańskiej - wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021”. W ostatnim czasie zaczęliśmy przykładać większą wagę do dbania o zdrowie, w tym do podejmowania regularnej aktywności fizycznej i lepszego odżywiania. Jednak czy faktycznie staliśmy się bardziej świadomym społeczeństwem, czy ulegliśmy modzie na stosowanie ograniczeń żywieniowych?

Zobacz także: Jedzenie tych produktów... skraca życie. O ile? Naukowcy policzyli to co do minuty

Nowe priorytety Polaków

Pandemia sprawiła, że kładziemy większy nacisk na dbanie o własne zdrowie. Wzrastająca świadomość społeczna, potrzeba wzmocnienia odporności i nowe trendy związane ze zdrowym stylem życia spowodowały, że zaczęliśmy zauważać realny wpływ prawidłowej diety i aktywności fizycznej na poprawę jakości życia i utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Ponad połowa Polaków zaczęła ćwiczyć nawet kilka razy w tygodniu, co dodatkowo wpływa na poprawę samopoczucia i pozwala się zrelaksować.

- Staliśmy się bardziej świadomym społeczeństwem, w wyniku czego zaczęliśmy dbać o swoje zdrowie, w tym eliminować z diety niezdrowe produkty. Jak wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” aż 52% Polaków unika w produktach sztucznych barwników i konserwantów, 41% wykluczyło ze swojej diety cukier, a 44% ograniczyło spożywanie żywności wysoko przetworzonej – podkreśla mgr Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu by Anna Lewandowska.

Krok ku zdrowiu

W Polsce widocznym trendem jest rosnąca chęć rezygnacji ze spożywania mięsa, cukru, nabiału czy laktozy. Coraz częściej jest to spowodowane chęcią zmiany dotychczasowego stylu życia na zdrowszy. Samodzielne wykluczenie z jadłospisu określonych produktów może jednak negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a także doprowadzić do poważnych niedoborów czy chorób. Dlatego warto skonsultować się z dietetykiem, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu pomoże ustalić zapotrzebowanie kaloryczne i doradzi kolejne kroki. W wyrobieniu prawidłowych nawyków żywieniowych i regularności spożywania posiłków pomocny może okazać się catering dietetyczny, którego popularność w naszym kraju stale rośnie.

Zobacz także: Tutaj o menu w całości decyduje Biblia. Na czym polega dieta Alleluja?

- Na przełomie ostatnich lat przekonaliśmy się, że prowadzenie zdrowego stylu życia nie tylko przekłada się na długofalowe efekty w postaci dobrze wyglądającej i zdrowej sylwetki, ale również ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Dawniej, główną motywacją do stosowania jakiejkolwiek diety była chęć utraty wagi, a nie aspekty zdrowotne. Najczęściej sprowadzało się to do restrykcyjnego zmniejszania liczby kalorii. Obecnie, coraz więcej osób ma świadomość tego, że kluczem do utrzymania zdrowia nie jest głodzenie się, a dobrze zbilansowana dieta i odpowiednia ilość aktywności fizycznej – mówi mgr Łukasz Sieńczewski.

ograniczenia żywienioweMat. prasowe

Potrzeba specjalistycznych diet

Na przełomie ostatnich lat wzrosło zapotrzebowanie na diety specjalistyczne ze względów zdrowotnych. Coraz więcej osób zmaga się m.in. z nietolerancją laktozy skutkującą koniecznością wykluczenia określonych produktów. Jednak nie mając specjalistycznej wiedzy samodzielne wykluczanie określonych produktów z diety może skutkować niedoborami czy przybieraniem na wadze. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usług cateringów dietetycznych, których posiłki przygotowywane są pod okiem specjalistów w temacie odżywiania.

- Według danych z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” niemal 10% osób korzysta z usług cateringów dietetycznych ze względu na specyficzne potrzeby żywieniowe. Samodzielne układanie jadłospisu uwzględniającego je oraz odpowiednią ilość wartości odżywczych wymaga nie tylko czasu, ale i specjalistycznej wiedzy. Natomiast diety pudełkowe pod tym względem są dla nich wygodne, ponieważ dają pewność, co do faktycznego składu i wartości odżywczych posiłków – podkreśla mgr Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu by Anna Lewandowska.

Obserwując dynamiczny rozwój trendu jakim jest poszukiwanie przez konsumentów indywidualnych kierunków odżywiania, SuperMenu jako pierwszy catering dietetyczny w Polsce całkowicie wykluczył ze swoich planów żywieniowych cukier, pszenicę oraz surowe mleko.

Dane zawarte w materiale pochodzą z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021r.”

Mat. prasowe

Polecane wideo

Jej obwisły brzuch pokochały setki tysięcy internautów. Mówią, że wygląda jak z obrazów Rubensa i grecka bogini
Jej obwisły brzuch pokochały setki tysięcy internautów. Mówią, że wygląda jak z obrazów Rubensa i grecka bogini - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.09.2021 22:30
Po latach męki z trądzikiem wyczytałam, że przyczyną złego stanu skóry może być nabiał i gluten. Wzięłam na próbę catering dietetyczny blue bez laktozy i glutenu i faktycznie, cera wygląda dużo lepiej. Skoro już wiem, co mi nie służy, będę unikać tych składników na stałe. To nie kwestia mody, a zdrowia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.08.2021 15:36
Wy jesteście normalni ?! Jaka ku.wa ,,moda na zdrowie,, ? Ja nie piję zwykłego mleka bo nie mogę, bo nie toleruje laktozy. Po spożyciu boli mnie brzuch, mam wzdęcia i ,,furkotanie,, w jelitach i ma tak prawie każdy dorosły człowiek ! Po prostu z wiekiem nie trawimy laktozy, stąd mleko do kawy bez laktozy, a nie że nie pijemy dla jakiejś mody. Tak samo ktoś nie może mieć glutenu w diecie bo ma nietolerancję glutenu, ktoś nie może jeść cukru bo ma cukrzycę lub jakąś inną chorobę. Gdybyśmy mogli to spożywać to byśmy spożywali, ale nie możemy ze względów zdrowotnych, a nie bo nagle stało się to modne. Stało się modne wśród większości ludzi, bo mają teraz większą świadomość niż kiedyś, co jedzą i chcą dbać o swoje zdrowie.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 31.08.2021 09:45
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurenaSlim. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.08.2021 01:12
Nawet jeśli wynika to tylko z mody, to wciąż wiele z tych rzeczy wyjdzie nam na zdrowie, na pewno nie zaszkodzi ograniczyć takie rzeczy jak cukier , alkohol czy przetworzone mocno produkty.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie