Tutaj o menu w całości decyduje Biblia. Na czym polega dieta Alleluja?

Czy odżywianie się zgodnie z Pismem Świętym to same korzyści?
Tutaj o menu w całości decyduje Biblia. Na czym polega dieta Alleluja?
Fot. Unsplash
11.08.2021

Przykłady nietypowych diet można by wymieniać naprawdę długo. Wystarczy wspomnieć dietę bananową, K-pop czy baletnicy. Poza zaskakującymi regułami łączy je także wspólny mianownik w postaci oryginalnych nazw, które bez wątpienia przykuwają uwagę. 

Zobacz również: Najlepsza dieta na świecie. Dietetycy wskazali ją już czwarty rok z rzędu

Do tej listy z pewnością można dopisać dietę, w której o dozwolonych i zakazanych produktach w całości decyduje... Biblia. Na czym polega dieta Alleluja, co znajduje się w jej przykładowym menu, ile można na niej schudnąć i czy jest zdrowa? 

Dieta Alleluja. Na czym polega i jakie ma korzyści?Fot. Unsplash

Dieta Alleluja. Na czym polega i jakie ma korzyści? 

Dieta Alleluja (z języka angielskiego “Hallelujah diet”) została opracowana przez amerykańskiego duchownego George’a Malkmusa i jego żonę Rhondę w latach 70. XX wieku. Jak twierdzi pastor, zmiana sposobu odżywiania całkowicie wyleczyła go z raka jelita. 

Inspiracją do opracowania diety Alleluja był następujący cytat z Księgi Rodzaju (Rdz. 1,29): 

Oto daję wam wszelką roślinę, przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was one będą pokarmem. 

Tym samym dieta oparta na tym, co głosi Pismo Święte składa się w ok. 85 proc. z całkowicie surowych produktów roślinnych, a w pozostałych 15 proc. z przetworzonych produktów roślinnych (np. gotowanych, suszonych czy wyciskanych). Jest więc połączeniem diety wegańskiej i diety raw. 

Jak przekonuje George Malkmus, produkty mięsne “zostają uwięzione” w naszym organizmie przez co zanieczyszczają go i wywołują choroby. Istotą diety Alleluja jest wiara w to, że spożywanie surowych pokarmów to najlepszy sposób na zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, regenerację zniszczonych komórek oraz utrzymanie zdrowia. 

Co zatem można jeść na diecie inspirowanej Biblią? Na liście pokarmów dozwolonych znajdują się m.in.: 

 • warzywa 
 • owoce 
 • ziarna 
 • orzechy 
 • nasiona 
 • rośliny strączkowe 
 • oleje i tłuszcze roślinne 
 • napoje roślinne  
 • soki warzywne i owocowe 
 • zioła 

Natomiast produktami niedozwolonymi są: 

 • mięso 
 • mleko 
 • jajka 
 • alkohol 
 • cukier 
 • wszelkie produkty przetworzone 
 • wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego 

Dieta Alleluja. Na czym polega i jakie ma korzyści?

Fot. Pexels

Czy dieta Alleluja jest dobra dla zdrowia? Jej twórca przekonywał, że to właśnie dzięki zmianie sposobu odżywiania całkowicie wyleczył się z raka. Jednak eksperci nie znaleźli żadnych dowodów na to, aby jadłospis oparty na Biblii rzeczywiście przynosił takie efekty.  

Zdaniem specjalistów dieta Alleluja ma pewne niezaprzeczalne zalety, głównie dzięki wyeliminowaniu produktów mięsnych i przetworzonych. Przekonują, że taki sposób odżywiania może być korzystny dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem i cukrzycą. Dieta oparta na Piśmie Świętym może też zapewnić spadek wagi. 

Ale eksperci zwracają uwagę także na minusy tego planu żywieniowego. Ich zdaniem może on powodować niedobory różnych istotnych substancji, takich jak wapń, cynk, witaminy z grupy B oraz witamina D. Ich zbyt niski poziom w organizmie może prowadzić do anemii, osteoporozy czy próchnicy oraz osłabienia. 

Co sądzicie o diecie Alleluja? Wypróbowalibyście taki sposób odżywiania? 

Zobacz również: „Najgorsza dieta świata”. Eksperci przed nią przestrzegają, a wciąż bije rekordy popularności

Polecane wideo

Żadna inna dieta nie wywołuje takich kontrowersji. Ona odważyła się spróbować
Żadna inna dieta nie wywołuje takich kontrowersji. Ona odważyła się spróbować - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 12.08.2021 15:04
Jak zwykle piszecie bzdury. Wg Starego Testamentu (Kpł 11) można jeść wszystkie zwierzęta które przeżuwają pokarm i mają rozszczepione racice oraz ryby słodkowodne i słonowodne płetwami i łuskami więc nie wypisujcie bzdur. Taka dieta jest dla każdego. Trzeba tylko zrezygnować z owoców morza, drobiu, świń i zająców. W swoim czasie postanowiłam zgłębić różne ideologie/ religie. Bez tego trudno określić się jako osoba wierząca lub ateista. Nie sądzę żeby samo chodzenie do kościoła, cerkwi czy innej synagogi pozwoliło nam zbliżyć się do boga czy innego bytu
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie