Jak wybrać najzdrowsze i najbardziej wartościowe mięso?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując mięso.
Jak wybrać najzdrowsze i najbardziej wartościowe mięso?
fot. Victoria Shes / Unsplash
12.07.2021

Mięso ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi przekonują, że dieta mięsna jest smaczna i zdrowa, a drudzy temu gorliwie zaprzeczają. Fakty są jednak takie, że dobrej jakości mięso pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, dostarczając mu niezbędnych do funkcjonowania witamin i minerałów. Jakie mięso zawiera najwięcej tych substancji odżywczych? Które jest najzdrowsze i najbardziej wartościowe?

Jakie mięso jest najzdrowsze?

Szukając najzdrowszego mięsa, warto wziąć pod uwagę ilość zawartych w nim witamin, minerałów oraz zdrowych tłuszczów. Pod tym względem najlepsze jest mięso pochodzące ze strusia. Nie jest ono powszechnie dostępne w Polsce, ale czasem oferuje go dobry sklep mięsny online, taki jak np. Zakupyw24h.pl. Mięso strusia jest bogate w białko, witaminy z grupy B, selen, żelazo i fosfor. Podobny skład ma częściej oferowana przez internetowy sklep dziczyzna. Podczas zakupów z tej kategorii warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sarninę, która zawiera dużo białka i żelaza, a przy tym niewielką ilość „złego” cholesterolu.

Wśród popularnych i łatwo dostępnych mięs, najzdrowszy jest niepozorny królik. Jest to jedno z najbardziej lekkostrawnych, niewywołujących alergii mięs, a przy tym kupiony w sprawdzonym sklepie mięsnym online, będzie naprawdę smaczny.

W zdrowej diecie nie może również zabraknąć gęsiny i kaczki, bogatych w witaminy z grupy B oraz żelazo. Osoby będące na diecie niskokalorycznej powinny w sklepie z wędlinami zamawiać wędliny z indyka i kurczaka (https://zakupyw24h.pl/186-wedliny). Ten typ produktów najlepiej sprawdzi się w przypadku osób redukujących swoją wagę, przechodzących na dietę lekkostrawną lub niskotłuszczową.

Każdy sklep mięsny online oferuje również tzw. czerwone mięso. Pod tym pojęciem kryje się cielęcina, wieprzowina, wołowina i jagnięcina. Jak podają lekarze i dietetycy, spożycie tych rodzajów mięsa najlepiej ograniczać do 500 g tygodniowo.

Jakie mięso kupować przy anemii?

Mięso jest podstawą diety osób borykających się z anemią – schorzeniem spowodowanym niedoborami żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Źródłem wszystkich tych minerałów i witamin są produkty pochodzenia zwierzęcego, których regularne spożywanie niweluje ryzyko powstawania tzw. niedokrwistości. Przy anemii najlepiej jest włączyć do diety chude mięso i nietłuste wędliny, a także podroby, będące niezwykle cennym źródłem tego pierwiastka. Warto postawić też na jagnięcinę – najlepiej pochodzącą z ekologicznych hodowli.

Na co zwrócić uwagę kupując mięso?

Kupując mięso, dobrze jest zwrócić uwagę na szereg elementów. Pierwszym z nich jest… miejsce zakupu. Najlepiej zrezygnować z zakupów w supermarketach – trudno tam znaleźć produkty wysokiej jakości, a wiele firm stosuje słynne „triki” na nadanie mięsu świeżości. Dodatkowo często są one pakowane w folię lub próżniowo, przez co nie można sprawdzić, czy faktycznie jest dobrej jakości. Najbezpieczniejsze są zakupy w lokalnych delikatesach, na stoiskach firmowych, a także w sklepach online. W ostatnim czasie w każdym większym mieście działa internetowy sklep z mięsem i wędlinami, który pozwala zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkty – i to wprost ze swojej kanapy.

Nie zapomnij również upewnić się, jaki jest kraj pochodzenia mięsa. Produkty świeższe, a także lepszej jakości pochodzą z Polski. Nie trzeba ich transportować, konserwować i mrozić, utrzymując je w naturalnym i bezpiecznym środowisku. Jeśli nie wiesz, jaki jest kraj pochodzenia wybranej łopatki lub udka – zapytaj o to swój ulubiony sklep mięsny. Na koniec sprawdź jego kolor, czy w produkcie nie znajduje się nadmiar wody, poproś o możliwość powąchania danego produktu. 

Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj mięsa pachnie i wygląda inaczej. Dobrej jakości wołowina ma kolor od jasnoczerwonego do bordowego, wieprzowina od jasnoróżowego po czerwony, drób – od jasnoczerwonego do ecru, jagnięcina i cielęcina – jasnego różu. O nieświeżości produktu świadczą żółte, sine lub brązowe zbawienia i wszelakiego rodzaju plamy. 

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie