Jaka kawa jest dla nas najzdrowsza? Naukowcy ogłaszają werdykt po 10 latach

Po przebadaniu połowy miliona osób, nie mają co do tego wątpliwości.
Jaka kawa jest dla nas najzdrowsza? Naukowcy ogłaszają werdykt po 10 latach
fot. Pinterest (pl.pinterest.com/pin/844493668863875) & Unsplash (@_imd)
02.07.2021
Wiktoria Sobocińska

Picie kawy stało się wręcz nieodłącznym rytuałem naszej kultury. To właśnie od filiżanki tego  aromatycznego naparu rozpoczynamy dzień, kofeina pobudza nas do kreatywnej pracy, a przy kubku słodkiej latte najlepiej plotkuje się z przyjaciółką. Jak bez tego żyć?

Zobacz również: 6 niepokojących objawów, których doświadczasz, gdy pijesz za dużo kawy

Coraz częściej mówi się o tym, że ziarenka kawy mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście wiadomo, że w jej spożywaniu należy zachować umiar, jak ze wszystkim. Podobno optymalna ilość to od 3 do 4 filiżanek na dobę. A jaki rodzaj kawy jest dla nas najlepszy?

Jaka kawa jest najzdrowsza według naukowców?

Naukowcy nareszcie znaleźli odpowiedź na nurtujące pytanie wszystkich kawoszy, mianowicie: Jaka kawa właściwie jest dla nas najzdrowsza?

Badacze z Southampton University oraz University of Edinburgh wzięli w tym celu pod lupę prawie pół miliona ludzi. Po 10 latach analizowania wpływu kawy na nasze zdrowie, ogłaszają werdykt. 

Pod uwagę wzięto cztery rodzaje kawy: rozpuszczalną, mieloną, kofeinową i bezkofeinową.

Najłatwiej jest przyrządzić kawę rozpuszczalną i to na nią stawiamy, gdy brakuje nam rano czasu, albo nie mamy okazji skoczyć do kawiarni. Jednak to kawa z fusami według nauki działa lepiej na zdrowie.

Najlepsze efekty zarejestrowano u osób, które piły kawę z mielonych ziaren

Różnice są jednak niewielkie. Bez względu na to, na który napar decydowali się badani, wystąpiły u nich bardzo podobne zjawiska.

Niezależnie od tego, jaką kawę wybieramy, działa ona korzystnie na naszą wątrobę, chroniąc ją przed chorobami przewlekłymi, a nawet nowotworem. Zdaniem doktorów, najpopularniejszy napój świata może być wykorzystywany w profilaktyce tych dolegliwości.

Miłośnicy kawy z fusami byli o 61% mniej narażeni na zgon z powodu chorób wątroby, ryzyko stłuszczenia tego organu zmniejszyło się u nich o 35%, a możliwość zachorowania na raka wątrobowokomórkowego była u nich o 34% niższa w porównaniu do grupy kontrolnej niespożywającej kawy

- podaje portal zdrowie.wprost.pl.

Wyniki badań opublikowano na łamach „BMC Public Health”.

Jaką kawą jesteś i co to mówi o Tobie?
Rozwiąż nasz QUIZ. SPRAWDŹ >

Zobacz również: Czy piję zbyt dużo kaw dziennie?

Polecane wideo

Polskie gwiazdy bez makijażu i retuszu. Jak wyglądają naprawdę?
Polskie gwiazdy bez makijażu i retuszu. Jak wyglądają naprawdę? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Michalinka (Ocena: 5) 02.07.2021 14:48
Nie każdemu kawka służy, na mnie nie działa, a energii rano mi brak, wiec zaczęłam szperać za zamiennikami i kupiłam yerba mate z polskiej firmy malwa, super skład, kilka opcji smakowych, cena też miła dla portfela, a co najważniejsze daje mega kopa i jest super zdrowa, bardzo polecam, w lecie popijam na zimno z lodem i cytryną, megaaa orzeźwienie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie