Witamina K ma ogromne znaczenie dla organizmu. Dowiedz się, w których produktach ją znaleźć

Dowiedz się najważniejszych informacji na temat tej bezcennej substancji.
Witamina K ma ogromne znaczenie dla organizmu. Dowiedz się, w których produktach  ją znaleźć
fot. iStock
07.06.2021

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędnych jest wiele substancji. Jedną z nich jest witamina K, która bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Dzięki temu skaleczenie się czy doznanie otwartego urazu nie prowadzi do szybkiego wykrwawienia. Dlaczego jeszcze witamina K jest tak potrzebna? Poznaj najważniejsze informacje na jej temat.

Witamina K 

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy K jest wytwarzanie związku, który odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Jak ogromne znaczenie ma to dla zdrowia i życia, pokazują działania lekarzy na oddziałach porodowych. Nowonarodzone dzieci mają bardzo niski poziom witaminy K, co istotnie podnosi ryzyko pojawienia się groźnej choroby krwotocznej. Aby temu zapobiec, niemowlakom podaje się jej dawkę domięśniowo.

Witamina K jest odpowiedzialna także za regulowanie gospodarki wapniowej. Dzięki niej nie dochodzi do zmasowanego wapnienia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, poważnych chorób całego układu krążenia. Wiele źródeł mówi też o znaczeniu opisywanego składnika w prewencji nowotworów. Ponadto witamina K odpowiada za stabilność procesów metabolicznych układu kostnego, w związku z czym niweluje ryzyko pojawienia się osteoporozy u osób starszych.

Niedobory witaminy K – skutki

Brak witaminy K w organizmie jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania. Jeśli pojawiają się u Ciebie problemy z krzepliwością, a zwykłe skaleczenie czy nawet zadraśnięcie goi się bardzo długo, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że cierpisz na niedobór witaminy K. Sygnałem informującym o problemie jest także obfite i dłuższe miesiączkowanie oraz często pojawiające się krwawienia z nosa. Jeśli stwierdzono u Ciebie problemy z mineralizacją kości bądź zwapnienie naczynek krwionośnych, źródła problemu można doszukiwać się również w niedoborze witaminy K.

Witaminy K w pożywieniu oraz suplementacja

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy K jest konieczne, ponieważ magazynowane są tylko jej niewielkie ilości. Należy pamiętać, że związek ten rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego, oprócz spożywania konkretnych produktów, trzeba zadbać także o to, żeby miały się w czym rozłożyć. Tymczasem wiele osób ogranicza udział tłuszczów w diecie ze względu na jego kaloryczność, nie zdając sobie sprawy, że kluczowy dla zdrowego trybu życia jest dobrze zbilansowany i rozsądny sposób żywienia. Źródłem witaminy K są jajka, jogurty, sery, szpinak, brokuły czy ogórek.

Co zrobić, jeśli produkty zawierające witaminę K nie trafiają w Twój gust bądź nie możesz ich spożywać z innych względów? Z pomocą przychodzą skuteczne i sprawdzone suplementy, dzięki którym w łatwy i komfortowy sposób zadbasz o zniwelowanie niedoborów i utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy K. Suplementację zaleca się osobom w przypadku zaburzeń krzepliwości krwi, a także tym, które muszą zażywać wiele leków lub przechodzą antybiotykoterapię znacząco obciążającą jelita.

Artykuł powstał we współpracy ze sklep.sfd.pl.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Nutella (Ocena: 5) 07.06.2021 15:32
Przynajmniej napisaliście coś wartościowego. Zapomnieliście o jednej rzeczy - formie witaminy K, z opisu wynika że chodzi o K2MK7
odpowiedz

Polecane dla Ciebie