Chipsy i przekąski już wkrótce znikną ze sklepów? W życie wchodzą nowe przepisy

Lista zakazanych produktów może być o wiele dłuższa.
Chipsy i przekąski już wkrótce znikną ze sklepów? W życie wchodzą nowe przepisy
Fot. iStock
25.03.2021

Od 1 stycznia 2021 roku w Polsce zaczął obowiązywać tzw. podatek cukrowy. Przełożyło się to na znaczny wzrost cen napojów gazowanych, które mają w swoim składzie cukier albo inne substancje słodzące. Nowe regulacje spowodowały również zmianę cen napojów energetycznych. 

Zobacz również: Podatek cukrowy już od 1 stycznia. Ile zapłacimy za Coca-Colę i inne napoje gazowane?

Teraz w naszych sklepach mogą pojawić się kolejne zmiany. Ma to związek z nowym rozporządzeniem Komisji Europejskiej dotyczącym zawartości tzw. tłuszczów trans w produktach spożywczych. Oznacza to, że już od kwietnia ze sklepowych półek mogą zniknąć popularne chipsy i inne przekąski oraz artykuły spożywcze. Ich lista jest całkiem długa. 

Produkty zawierające tłuszcze trans znikną ze sklepów? 

Tłuszcze trans znajdują się m.in. w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso zwierząt przeżuwających (np. wołowina), mleko krowie, owcze, kozie, sery czy masło. Ale istnieje też inny rodzaj tłuszczów trans – tzw. przemysłowe tłuszcze trans. Powstają one w procesie częściowego uwodornienia lub utwardzania płynnych olejów roślinnych. Można je znaleźć w składzie m.in. takich produktów spożywczych jak margaryna, chipsy, ciastka czy tzw. gotowce. 

Rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczy właśnie tłuszczów trans tego drugiego typu, czyli pochodzenia innego niż zwierzęce. Wynika z niego, że ich maksymalna dopuszczalna zawartość w produktach detalicznych może wynosić 2 g na 100 g tłuszczu. Nowe przepisy unijne wchodzą w życie 2 kwietnia 2021 roku. W związku z tym już wkrótce z naszych sklepów mogą zniknąć takie produkty jak: 

 • twarde margaryny 
 • dania instant 
 • hamburgery 
 • frytki 
 • gotowe sosy 
 • chrupki i chipsy 
 • paluszki i krakersy 
 • popcorn 
 • ciastka 
 • ciasta z kremem 
 • pączki i drożdżówki 
 • wafelki z nadzieniem 
 • lody 
 • batoniki 
 • czekoladowe cukierki z nadzieniem 
 • płatki śniadaniowe 

Czy to oznacza, że od kwietnia nie będziemy mogli kupić produktów z tej listy? Niekoniecznie. W sklepach pozostaną artykuły spożywcze, których zawartość tłuszczów trans mieści się w unijnych normach. Z kolei producenci towarów, w składzie których znajdują się ich zbyt wysokie wartości będą musieli zmienić ich skład i proces wytwarzania, tak aby spełniać regulacje wprowadzone przez Komisję Europejską. 

Wcześniej zakaz sprzedaży produktów zawierających tłuszcze trans wprowadziły m.in. Stany Zjednoczone, Kanada czy Norwegia. 

Zobacz również: 6 przerażających faktów o chipsach. Już nigdy ich nie zjesz

Polecane wideo

Spektakularna metamorfoza 23-latki. Wystarczyło zrezygnować z dwóch produktów
Spektakularna metamorfoza 23-latki. Wystarczyło zrezygnować z dwóch produktów - zdjęcie 1
Komentarze (29)
Ocena: 4.45 / 5
gość (Ocena: 5) 28.03.2021 15:33
Chipsów, paluszków itp. Nie jem a pączki czy drożdżówki sobie sama upiekę
odpowiedz
dietetyk (Ocena: 5) 26.03.2021 11:11
Ogólnie wcale mnie nie dziwi ten wielki bół doopy poniżej. Bardzo dobrze, że zabronią przemysłowych tłuszczów trans. Straszne, chcą żeby ludzie byli zdrowi, olaboga, dramat. Te wasze wszystkie płaczliwe posty tylko uświadamiają jak słabo jesteście wyedukowani. Co z resztą już dawno zostało potwierdzone, ludzie którzy nie interesują sie tym co jedzą i jedza byle goowno (a tutaj jeszcze tego bronią), okazuje się że są mniej inteligentni. Dalej się chwalcie jaki robicie śmietnik ze swojego organizmu :) Gratulacje
zobacz odpowiedzi (4)
Spoko (Ocena: 5) 26.03.2021 08:41
Już oszołomy z wykopu dostały histerii, bo im ktoś czipsiki zabierze? No to teraz doczytajcie artykuł, otrzyjcie łzy i zrozumcie, że nikt tego g*wnianego jedzenia nie wycofuje. Jedyne co się stanie, to producenci przestaną stosować takie ilości tłuszczu palmowego, albo znajdą inny, jeszcze gorszy zamiennik. Wasze tłuste bebzony mogą spać w spokoju. Nic dziwnego, że ten świat wygląda tak jak wygląda, skoro największą tragedią dla niektórych jest wycofanie obrzydliwego, niezdrowego żarcia jak cola i chipsy. PS: wiecie jakich ludzi są teraz pełne szpitale i kostnice? Otyłych oświeconych cukrzyków. Powodzenia :)
zobacz odpowiedzi (8)
gość (Ocena: 5) 25.03.2021 16:36
Zagłosuję na każdego kto jawnie zadeklaruje że wyprowadzi Polskę z tego eurokołchozu. Na samego Szatana zagłosuję, na Hitlera, na Stalina jak zmartwychwstaną, nie ma to znaczenia. Unijne pierdzistołki nie będą mi dyktować co ja mam jeść. To moja sprawa. Ciekawe że przeciw GMO jakoś nie są. Prawda jest taka że chodzi o kasę. Pod pretekstem podatków cukrowych, tłuszczowych, węglowych będą doić z nas kasę żeby sponsorować lewactwo i tęczowych dewiantów.
zobacz odpowiedzi (4)
Nutella (Ocena: 1) 25.03.2021 16:05
Korwin ma rację, trzeba opuścić tą zamordystyczną Unię. Ciągle wp... się w życie ludzi
odpowiedz

Polecane dla Ciebie