Jesz to samo, co Twój partner? To błąd! Poznaj 5 różnic w diecie kobiet i mężczyzn

Dowiedz się, jak powinnaś zmodyfikować swoje posiłki.
Jesz to samo, co Twój partner? To błąd! Poznaj 5 różnic w diecie kobiet i mężczyzn
fot. iStock
17.03.2021

Chociaż to oczywiste, że organizm kobiecy bardzo się różni od męskiego, nie często zwracamy uwagę na to, czy nasze posiłki wyglądają inaczej. Jak się okazuje, płeć ma ogromne znaczenie przy wyborze diety. Jedząc to samo, co Twój ukochany, możesz nie dostarczać sobie składników ważnych dla Twojego zdrowia. Jakie są różnice w diecie kobiet i mężczyzn? Dlaczego to ważne, aby dopasować dietę do potrzeb kobiecego organizmu?

#1 Zapotrzebowanie na energię

Kobiety mają zdecydowanie niższe zapotrzebowanie energetyczne niż mężczyźni. Wynika to z różnic we wzroście i wadze. Co więcej, różnimy się też sposobem przemiany materii – ogromny wpływ na to mają nasze hormony. Kobiece ciało jest skłonne do gromadzenia tkanki tłuszczowej, zaś męskie łatwiej rozbudowuje tkankę mięśniową, która generuje wydatki energetyczne. Dlatego posiłki w naszej diecie muszą być pełnowartościowe, ale powinny być mniej kaloryczne niż mężczyzn. Na nasze zapotrzebowanie energetyczne oraz odczuwanie apetytu wpływa też cykl menstruacyjny. To wszystko ma znaczenie.

#2 Wrażliwość na restrykcje     

Często nie mamy świadomości, że nasz kobiecy organizm jest bardzo wrażliwy na to, co i jak jemy. Drastyczne zmiany diety czy diety o niskiej kaloryczności mogą nie tylko nie być skuteczne, ale także mogą nam na długo zaszkodzić. Dobierając sobie dietę, nie warto sugerować się modą, a indywidualnymi potrzebami.

Fot. Alexander Mils / Unsplash

„W organizmie kobiet ogromną rolę odgrywają hormony, które są wrażliwe na wszelkie zmiany, także w diecie. Nagłe zmniejszenie spożywanych kalorii lub wyeliminowanie danej grupy produktów, np. nabiału czy węglowodanów, bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem klinicznym może doprowadzić do negatywnych zmian” – mówi Monika Nowicka, dietetyk kliniczny Be Diet Catering, zdrowego cateringu Ewy Chodakowskiej.

#3 Składniki odżywcze

Dieta kobiet i mężczyzn różni się zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Dieta kobieca powinna być bogata w błonnik pokarmowy, białko i tłuszcze. Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego i wpływa na stan flory bakteryjnej w jelitach. Białko pomaga utrzymać masę mięśni szkieletowych na optymalnym poziomie i wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania wielu chorób. Tłuszcze odpowiadają za dobre funkcjonowanie układu hormonalnego.

Fot. Alexander Mils / Unsplash

„W diecie kobiecej nie może zabraknąć takich minerałów jak żelazo, cynk, wapń, selen. Także dieta kobieca musi być bogata w witaminy A, C, E i kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6. Tak dbamy o odporność, prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także stan skóry i włosów” – zaznacza Monika Nowicka.

#4 Potrzeby

Nie da się ukryć, że mężczyznom najczęściej zależy na zbudowaniu lub utrzymaniu masy mięśniowej dzięki odpowiedniej diecie. Nam, kobietom, częściej zależy na dobrym samopoczuciu, zdrowiu, ładnej figurze, płaskim brzuchu oraz pięknej skórze i gęstych włosach. Aby spełnić te wszystkie wymagania, dieta musi być urozmaicona, bogata we wszystkie grupy produktów we właściwej proporcji. W warunkach domowych jest to ciężkie do osiągnięcia. Wymaga poświęcenia czasu, planowania z wyprzedzeniem, bardzo dobrej organizacji i szerokiej wiedzy. Dlatego warto skorzystać z cateringu dietetycznego, który odpowie na wszystkie kobiece potrzeby, np. Be Diet Catering. Oferowane przez tę firmę diety komponowane są przez zespół dietetyczek klinicznych tak, aby pomóc kobietom czuć się lepiej i mieć energię na wykonywanie codziennych zadań. Pięć zbilansowanych dań dostarczanych jest pod same drzwi w eleganckim pudełku.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Be Diet Catering (@bediet_catering)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Be Diet Catering (@bediet_catering)

#5 Nie tylko zdrowe jedzenie

To udowodnione naukowo, że ładnie podane i dobrze wyglądające posiłki po prostu lepiej nam smakują. Kto chociaż raz nie zjadł czegoś oczami? Dla kobiet cała oprawa jedzenia ma znaczenie. O ile mężczyźni głównie chcą po prostu zaspokoić głód i jeść zdrowo, o tyle dla nas cała oprawa jedzenia ma znaczenie. Dużo kolorów i piękny zapach dania sprawiają, że jemy z większą przyjemnością i mamy większą motywację. Jak się okazuje, kluczowe znaczenie ma podejście do diety. Jeśli traktujemy dietę jako ograniczenie, a nie zdrowy styl życia, mamy dużo większą pokusę sięgania po produkty niezdrowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie zdrowych alternatyw dla lubianych słodkich i słonych przekąsek i dań.            

„W diecie Be Diet Catering pojawia się np. fit tiramisu na jogurcie z ziarnami chia, pełnoziarniste croissanty, pizza na kalafiorowym spodzie czy warzywny burger. Dania są nie tylko zbilansowane, ale także kolorowe, estetycznie podane. Takie podejście nie daje nam poczucia, że czegoś sobie odmawiamy, a zdrowe jedzenie jest jedynie przykrym obowiązkiem. Jemy zdrowo, smacznie i z przyjemnością. Takie podejście pomaga bardzo w osiągnięciu wymarzonych celów” – dodaje Monika Nowicka.

Dieta, która rozumie kobiety? Jak się okazuje, to możliwe.

 

Materiał prasowy

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
Goscini (Ocena: 1) 17.03.2021 19:47
Redakcjo, nie. Nie po prostu nie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie