„Najgorsza dieta świata”. Eksperci przed nią przestrzegają, a wciąż bije rekordy popularności

Niechlubne pierwsze miejsce zajęła już trzeci rok z rzędu.
„Najgorsza dieta świata”. Eksperci przed nią przestrzegają, a wciąż bije rekordy popularności
Fot. iStock/Unsplash.com
12.01.2021

Co roku eksperci z zakresu zdrowego odżywiania przygotowują specjalne zestawienie dla amerykańskiej firmy medialnej US News & World Report. W jego ramach biorą pod lupę kilkadziesiąt najpopularniejszych diet i sprawdzają, która z nich jest najzdrowsza. Niedawno dietetycy ogłosili swój werdykt i po raz kolejny rozwiali wszelkie wątpliwości w tym temacie. 

Zobacz również: Najlepsza dieta na świecie. Dietetycy wskazali ją już czwarty rok z rzędu

Poza najlepszą dietą na świecie eksperci wskazali także jaki sposób odżywiania się jest ich zdaniem najgorszy. Dieta, która pod tym kątem zajęła niechlubne pierwsze miejsce dokonała tego już trzeci rok z rzędu. Mimo tego oraz mimo faktu, że wzbudza wielkie kontrowersje wciąż cieszy się olbrzymią popularnością. 

Dieta ketogeniczna najgorszą dietą świata 

Zdaniem ekspertów z zakresu odżywiania najgorszą dietą na świecie jest dieta ketogeniczna. Jest to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, a podczas jej stosowania tłuszcz stanowi większość dostarczanej organizmowi energii. Podstawą działania diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Chodzi o stan metaboliczny, w którym organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii w zastępstwie glukozy (cukru).  

Podczas gdy nadmiar węglowodanów zamienia się w tłuszcz odkładany w tkankach, dostarczanie organizmowi nadmiaru tłuszczów (przy jednoczesnym wyeliminowaniu węglowodanów) nie ma takiego efektu. Można wręcz powiedzieć, że dieta wysokotłuszczowa ma podobny skutek do głodówki, jednak w tym przypadku organizm radzi sobie zaczynając spalać tłuszcz zgromadzony w tkankach. Paradoksalnie więc jedząc tłuszcze - spalamy tłuszcz. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Keto Diet Recipes (@ketolifeplan)

Mimo wielu zwolenników eksperci stanowczo odradzają ten sposób odżywiania się. Ich zdaniem dieta keto jest wyjątkowo niezdrowa i może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm. Początkowy zastrzyk energii znika po ok. 2-3 miesiącach, a w jego miejsce pojawia się apatia, zmęczenie, problemy z koncentracją i trawieniem oraz wzmożona ochota na słodycze. Do tego dochodzi charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z ust. Jego przyczyną jest zwiększony poziom acetonu w organizmie. Aceton jest ketonem wytwarzanym podczas procesu ketozy, który jest wydalany głównie z moczem oraz częściowo z wydychanym powietrzem. Osoby na diecie ketogenicznej cierpią też na częstsze oddawanie moczu, a wiele z nich obserwuje również takie efekty uboczne jak wypadanie włosów.   

Dietetycy przekonują również, że dieta ketogeniczna nie jest odpowiednio zbilansowana, przez co nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dzieje się tak głównie dlatego, że całkowicie eliminuje zdrowe węglowodany zawarte w produktach pełnoziarnistych. Taki sposób odżywiania się może być też wyjątkowo niebezpieczny dla osób chorujących na cukrzycę, niewydolność nerek oraz dla osób, które mają problemy z sercem. 

Co sądzicie o takiej ocenie diety ketogenicznej? Czy kiedykolwiek próbowaliście odżywiać się zgodnie z jej zasadami? 

Zobacz również: Na temat diety keto krąży wiele mitów. Ona przetestowała ją na własnej skórze

Polecane wideo

Ta dziewczyna stosowała dietę ketogeniczną. Pokazała, co się z nią stało
Ta dziewczyna stosowała dietę ketogeniczną. Pokazała, co się z nią stało - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.27 / 5
gość (Ocena: 1) 30.01.2021 21:45
Perque
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.01.2021 11:02
Odłożyłam cały cukier, czyli cukier, ciastka, ciasta, słodzone napoje. Kupuję colę zero i fuze tea bez cukru, gdy mam ochotę napić się czegoś słodkiego. Zaczęłam liczyć kalorie, staram się jeść 1300 kcal dziennie, nieważne czego. Chudnę drugi miesiąc. Żadnych suplementów i innych badziewi. Cudów nie ma, trzeba się ogarnąć.
odpowiedz
Anka (Ocena: 5) 15.01.2021 12:02
Przy każdej diecie jaką się stosuje należy pamiętać o wodzie. To jest podstawa, między posiłkami piję cisowiankę zamiast innych napojów gazowanych.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2021 09:07
Aby schudnąć stosowałam kilka środków i niektóre były skuteczne. Najlepiej na mnie sprawdził się suplement figurena, który w połączeniu z moją dietą dał najlepsze rezultaty. 14kg przez pełny okres kuracji.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2021 02:41
Wytrzymałam na niej miesiąc i nic nie schudłam, tylko portfel schudł, nie polecam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie