Mogłoby się wydawać, że temat diet został wyczerpany do cna. A jednak co roku media donoszą o kolejnych, “przełomowych” i “rewolucyjnych” dietach odchudzających, które mają zapewnić spektakularne efekty w rekordowo krótkim czasie. Często okazuje się jednak, że taka nowa dieta-cud jest szkodliwa dla zdrowia, a jedyne co gwarantuje na 100 procent to efekt jo-jo.
Zobacz również: Dieta Watanabe to nawet -3 kg w 3 dni. Ale menu pozostawia dużo do życzenia
Wnioski nasuwają się więc same – zamiast ulegać modzie na nowe i wymyślne sposoby odchudzania najlepiej posłuchać dietetyków i zacząć regularnie spożywać odżywcze produkty w rozsądnych porcjach. Właśnie na takich zasadach opiera się dieta, która już czwarty rok z rzędu została wskazana jako najlepszy sposób odżywiania się na świecie. Co do tego eksperci nie mają żadnych wątpliwości. O jaką dietę chodzi, jakie są jej założenia i jakie efekty przynosi?
The gold medal for best 2021 diet went to the Mediterranean diet for the fourth year in a row, according to rankings by U.S. News & World Report. https://t.co/hR0TZs24iA
— CNN (@CNN) January 5, 2021
Mowa o diecie śródziemnomorskiej, czyli sposobie odżywiania się zainspirowanym tradycyjną dietą rozpowszechnioną w krajach śródziemnomorskich. Dieta została wpisana na listę ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO w 2010 roku. Na początku 2021 roku, już po raz czwarty z rzędu, śródziemnomorski sposób odżywiania się został uznany za najlepszy na świecie. Takiego zdania są eksperci, którzy każdego roku przygotowujący zestawienie dla amerykańskiej firmy medialnej US News & World Report.
Dieta śródziemnomorska została wyróżniona także w innych kategoriach, m.in. wśród diet opartych głównie na produktach pochodzenia roślinnego oraz jako dieta dobra na serce, a także jako sposób odżywiania się dla osób chorujących na cukrzycę.
Na czym polega dieta śródziemnomorska? Jej głównym założeniem jest duży udział pożywienia pochodzenia roślinnego – w dużych ilościach spożywane są owoce, warzywa, chleb i zboża (zwłaszcza pełnoziarniste), ziemniaki, fasola i inne rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Świeże owoce spożywane są jako codzienny deser, natomiast desery zawierające rafinowane cukry lub miód stosowane są tylko kilka razy w tygodniu. Olej z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu, produkty mleczne (głównie sery i jogurty) spożywane są codziennie w umiarkowanych ilościach, podobnie jak ryby i drób.
Dieta śródziemnomorska zakłada małe spożycie czerwonego mięsa. Do posiłku można pozwolić sobie na lampkę wina, najlepiej czerwonego.
Fot. Unsplash.com
W uzasadnieniu swojej decyzji eksperci wyjaśniali, że śródziemnomorski sposób odżywiania się przynosi organizmowi najwięcej korzyści, zapewnia długowieczność i zapobiega różnego rodzaju chorobom. Dieta śródziemnomorska pokonała 38 innych sposobów odżywiania się, m.in. dietę Weight Watchers, dietę Atkinsa, dietę fleksitariańską czy dietę ketogeniczną.
Co sądzicie o tym wyborze? Stosowaliście kiedyś dietę śródziemnomorską?
Zobacz również: Dieta, która bije rekordy zapytań w Google. Podobno żadna inna nie przynosi takich efektów