Najlepsza dieta na świecie. Dietetycy wskazali ją już czwarty rok z rzędu

Żadne „diety-cud” nie mogą się z nią równać.
Najlepsza dieta na świecie. Dietetycy wskazali ją już czwarty rok z rzędu
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/655344183265808985) & Unsplash.com
09.01.2021

Mogłoby się wydawać, że temat diet został wyczerpany do cna. A jednak co roku media donoszą o kolejnych, “przełomowych” i “rewolucyjnych” dietach odchudzających, które mają zapewnić spektakularne efekty w rekordowo krótkim czasie. Często okazuje się jednak, że taka nowa dieta-cud jest szkodliwa dla zdrowia, a jedyne co gwarantuje na 100 procent to efekt jo-jo. 

Zobacz również: Dieta Watanabe to nawet -3 kg w 3 dni. Ale menu pozostawia dużo do życzenia

Wnioski nasuwają się więc same – zamiast ulegać modzie na nowe i wymyślne sposoby odchudzania najlepiej posłuchać dietetyków i zacząć regularnie spożywać odżywcze produkty w rozsądnych porcjach. Właśnie na takich zasadach opiera się dieta, która już czwarty rok z rzędu została wskazana jako najlepszy sposób odżywiania się na świecie. Co do tego eksperci nie mają żadnych wątpliwości. O jaką dietę chodzi, jakie są jej założenia i jakie efekty przynosi? 

Dieta śródziemnomorska najlepszą dietą na świecie 

Mowa o diecie śródziemnomorskiej, czyli sposobie odżywiania się zainspirowanym tradycyjną dietą rozpowszechnioną w krajach śródziemnomorskich. Dieta została wpisana na listę ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO w 2010 roku. Na początku 2021 roku, już po raz czwarty z rzędu, śródziemnomorski sposób odżywiania się został uznany za najlepszy na świecie. Takiego zdania są eksperci, którzy każdego roku przygotowujący zestawienie dla amerykańskiej firmy medialnej US News & World Report. 

Dieta śródziemnomorska została wyróżniona także w innych kategoriach, m.in. wśród diet opartych głównie na produktach pochodzenia roślinnego oraz jako dieta dobra na serce, a także jako sposób odżywiania się dla osób chorujących na cukrzycę. 

Na czym polega dieta śródziemnomorska? Jej głównym założeniem jest duży udział pożywienia pochodzenia roślinnego – w dużych ilościach spożywane są owoce, warzywa, chleb i zboża (zwłaszcza pełnoziarniste), ziemniaki, fasola i inne rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Świeże owoce spożywane są jako codzienny deser, natomiast desery zawierające rafinowane cukry lub miód stosowane są tylko kilka razy w tygodniu. Olej z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu, produkty mleczne (głównie sery i jogurty) spożywane są codziennie w umiarkowanych ilościach, podobnie jak ryby i drób. 

Dieta śródziemnomorska zakłada małe spożycie czerwonego mięsa. Do posiłku można pozwolić sobie na lampkę wina, najlepiej czerwonego. 

Dieta śródziemnomorska najlepszą dietą na świecie

Fot. Unsplash.com

W uzasadnieniu swojej decyzji eksperci wyjaśniali, że śródziemnomorski sposób odżywiania się przynosi organizmowi najwięcej korzyści, zapewnia długowieczność i zapobiega różnego rodzaju chorobom. Dieta śródziemnomorska pokonała 38 innych sposobów odżywiania się, m.in. dietę Weight Watchers, dietę Atkinsa, dietę fleksitariańską czy dietę ketogeniczną. 

Co sądzicie o tym wyborze? Stosowaliście kiedyś dietę śródziemnomorską? 

Zobacz również: Dieta, która bije rekordy zapytań w Google. Podobno żadna inna nie przynosi takich efektów

Polecane wideo

Na temat diety keto krąży wiele mitów. Ona przetestowała ją na własnej skórze
Na temat diety keto krąży wiele mitów. Ona przetestowała ją na własnej skórze - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.01.2021 14:49
wyobrażałam sobie zawsze że sama dieta da mi dobry efekt. Nie szło jednak. Zaryzykowałam i zamówiłam figurena. W diecie NIC nie zmieniałam. figurena zrobiła swoje i zaczęłam dopiero chudnąć. Teraz jestem lżejsza o 13kg. Tak, figurena działa.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 10.01.2021 11:36
We Włoszech mają pyszne owoce i warzywa. To samo na południu Francji oraz w Szwajcarii.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.01.2021 15:01
ja jestem uczulona na owoce morza
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.01.2021 11:28
Zgadzam się. Mieszkałam kiedyś w Hiszpanii i oprócz zdrowej diety prowadzą bardzo aktywny styl życia. Właśnie wtedy byłam najszczuplejsza w życiu i też najlepiej się czułam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie