Anoreksja, czyli tzw. jadłowstręt psychiczny to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń odżywiania. Statystyki mówią, że choruje na nią 1-2 proc. dorosłych osób, ale to zjawisko występuje jeszcze częściej u młodzieży. Szacuje się, że anoreksja dotyczy ok. 4-5 proc. młodych ludzi, a najczęściej zapadają na nią osoby między 14. a 18. rokiem życia.
Zobacz również: „To skomplikowane”. 8 znaków, że Twoja relacja z jedzeniem nie jest najzdrowsza
Ale anoreksja to nie tylko poczucie wstrętu do jedzenia oraz unikanie posiłków w celu drastycznego schudnięcia albo utrzymania bardzo niskiej masy ciała. Ta choroba wiąże się także z problemami natury psychicznej i emocjonalnej. Osoby, które jej doświadczają w większości przypadków mają bardzo niską samoocenę i żyją w przekonaniu, że są bezwartościowe.
Na ten problem zwraca uwagę Fundacja Światło Dla Życia, która właśnie ruszyła z ogólnopolską kampanią informacyjną i zaprezentowała swój najnowszy spot reklamowy.
✨Zapraszamy do obejrzenia spotu ✨ Anoreksja. Byłam chora. Jestem zdrowa. Psychoterapia leczy 🎥...
Opublikowany przez Fundacja Światło Dla Życia Czwartek, 3 grudnia 2020
Kampania Fundacji Światło Dla Życia nosi nazwę "Anoreksja. Byłam chora. Jestem zdrowa. Psychoterapia leczy". W spocie widzimy młodą, skrajnie wychudzoną dziewczynę oraz słyszymy, co ona sama myśli na temat swojego ciała.
Jestem za gruba i brzydzę się sobą. Ludzie śmieją się z mojego tłuszczu. Zajmuję za dużo miejsca. Jestem dobra tylko w głodzeniu się. Jednym zdaniem – jestem nikim. Jak schudnę, zacznę żyć.
W spocie wystąpiła piosenkarka Patrycja Markowska, która zwraca uwagę na fakt, że anoreksja często świadczy o innych problemach, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.
Anoreksja nie dotyczy wyłącznie tego, co widoczne, sfery jedzenia i ciała. Jest przejawem dużo głębszego problemu, dlatego bez pomocy z zewnątrz może skończyć się śmiercią. Na świecie co 62 minuty umiera kolejna jej ofiara.
- mówi artystka.
W spocie wystąpiły też młode kobiety, którym udało się pokonać anoreksję właśnie dzięki pomocy Fundacji Światło Dla Życia. Wspólnie apelują o wspieranie organizacji. Zwracają uwagę także na smutny fakt, że w naszym kraju brakuje placówek terapeutycznych dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.
Więcej informacji na temat działania fundacji można znaleźć tutaj.
Zobacz również: „Zazdroszczę Ci silnej woli”. Najgorsze teksty, których nigdy nie powinnaś mówić osobie z zaburzeniami odżywiania