„Jestem za gruba i brzydzę się sobą”. Anoreksja zabija średnio co godzinę

O tym problemie mówi kampania Fundacji Światło Dla Życia.
„Jestem za gruba i brzydzę się sobą”. Anoreksja zabija średnio co godzinę
Fot. YouTube.com/Fundacja Światło Dla Życia
04.12.2020

Anoreksja, czyli tzw. jadłowstręt psychiczny to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń odżywiania. Statystyki mówią, że choruje na nią 1-2 proc. dorosłych osób, ale to zjawisko występuje jeszcze częściej u młodzieży. Szacuje się, że anoreksja dotyczy ok. 4-5 proc. młodych ludzi, a najczęściej zapadają na nią osoby między 14. a 18. rokiem życia.

Zobacz również: „To skomplikowane”. 8 znaków, że Twoja relacja z jedzeniem nie jest najzdrowsza

Ale anoreksja to nie tylko poczucie wstrętu do jedzenia oraz unikanie posiłków w celu drastycznego schudnięcia albo utrzymania bardzo niskiej masy ciała. Ta choroba wiąże się także z problemami natury psychicznej i emocjonalnej. Osoby, które jej doświadczają w większości przypadków mają bardzo niską samoocenę i żyją w przekonaniu, że są bezwartościowe.

Na ten problem zwraca uwagę Fundacja Światło Dla Życia, która właśnie ruszyła z ogólnopolską kampanią informacyjną i zaprezentowała swój najnowszy spot reklamowy.

✨Zapraszamy do obejrzenia spotu ✨ Anoreksja. Byłam chora. Jestem zdrowa. Psychoterapia leczy 🎥...

Opublikowany przez Fundacja Światło Dla Życia Czwartek, 3 grudnia 2020

Anoreksja zabija. Mocna kampania Fundacji Światło Dla Życia

Kampania Fundacji Światło Dla Życia nosi nazwę "Anoreksja. Byłam chora. Jestem zdrowa. Psychoterapia leczy". W spocie widzimy młodą, skrajnie wychudzoną dziewczynę oraz słyszymy, co ona sama myśli na temat swojego ciała.

Jestem za gruba i brzydzę się sobą. Ludzie śmieją się z mojego tłuszczu. Zajmuję za dużo miejsca. Jestem dobra tylko w głodzeniu się. Jednym zdaniem – jestem nikim. Jak schudnę, zacznę żyć.

W spocie wystąpiła piosenkarka Patrycja Markowska, która zwraca uwagę na fakt, że anoreksja często świadczy o innych problemach, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.

Anoreksja nie dotyczy wyłącznie tego, co widoczne, sfery jedzenia i ciała. Jest przejawem dużo głębszego problemu, dlatego bez pomocy z zewnątrz może skończyć się śmiercią. Na świecie co 62 minuty umiera kolejna jej ofiara.

- mówi artystka.

W spocie wystąpiły też młode kobiety, którym udało się pokonać anoreksję właśnie dzięki pomocy Fundacji Światło Dla Życia. Wspólnie apelują o wspieranie organizacji. Zwracają uwagę także na smutny fakt, że w naszym kraju brakuje placówek terapeutycznych dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.

Więcej informacji na temat działania fundacji można znaleźć tutaj.

Zobacz również: „Zazdroszczę Ci silnej woli”. Najgorsze teksty, których nigdy nie powinnaś mówić osobie z zaburzeniami odżywiania

Polecane wideo

Przerobione okładki ELLE podbijają Internet. „To jest siła kobiet”
Przerobione okładki ELLE podbijają Internet. „To jest siła kobiet” - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3.5 / 5
gość (Ocena: 2) 27.01.2021 19:49
jeśli chcecie doszukać się przyczyny problemu spójrzcie na tytuły artykułów obok, ręce opadają...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.12.2020 16:37
Bardziej smiertelna niz koronawirus
odpowiedz

Polecane dla Ciebie