Najtrudniejszy jest pierwszy krok, także w przypadku zmiany nawyków żywieniowych. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by pierwsze tygodnie nowej diety przebiegły bezstresowo i były dla Ciebie łatwiejsze.
Motywacja do zmian jest największa na samym początku. Naturalnym odruchem jest więc wykluczenie wszystkich produktów, które wydają się niezdrowe i przejście na stuprocentowo „czystą” dietę. Jeżeli jednak nie masz wiedzy na temat tego, jak komponować dietetyczne posiłki, by były jednocześnie zdrowe, odpowiednio zbilansowane, jak i smaczne, nie rzucaj się na głęboką wodę. Zacznij od drobnych, choć znaczących zmian.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zamień pieczywo białe na pełnoziarniste, słodycze na owoce, a gazowane napoje na wodę, może być z cytryną. Wypijaj ok. 1,5 l płynów dziennie (najlepiej wody i herbat ziołowych). Noś zawsze przy sobie zdrową przekąskę, by móc po nią sięgnąć w razie nagłego napadu głodu – może to być jabłko, warzywa pocięte w słupki czy mały jogurt naturalny. Jedz regularnie (co 3-4 godziny). Nawet tak małe zmiany będą miały pozytywny wpływ na Twoje zdrowie.
Twoim największym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i piękną sylwetkę są i warzywa i owoce – te ostatnie w umiarkowanych ilościach. Sięgaj po nie codziennie, by dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin oraz mikro- i makroskładników. Pilnuj, by w każdym ze zjadanych przez Ciebie posiłków była porcja warzyw (bądź owoców).
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Proste? Tak, o ile zapoznasz się z kalorycznością poszczególnych produktów. Nie wszystkie z nich można bowiem jeść bez ograniczeń. Przykładowo, awokado jest cennym źródłem zdrowych tłuszczów w diecie, jednak jest wysoko kaloryczne, dlatego sięgaj po nie tylko od czasu do czasu. Warzywa zielone, takie jak szpinak czy sałata, możesz zaś jeść niemal bez ograniczeń. Postaw także na sezonowe warzywa i owoce. To właśnie w sezonie są najsmaczniejsze i najbogatsze w składniki odżywcze.
Jeżeli nadmiar informacji na temat zdrowego żywienia Cię przytłacza i nie umiesz się w tym wszystkim odnaleźć, nie bój się zasięgnąć porady specjalisty z zakresu żywienia. Konsultacja z dietetykiem jest wskazana, gdy motywatorem do zmiany diety są dolegliwości zdrowotne, zmiany hormonalne czy zaburzenia odżywiania. Dietetyk bądź psychodietetyk rozpisze Ci posiłki i przedyskutuje z Tobą najbardziej problematyczne kwestie.
Jeżeli Twoim podstawowym celem (oprócz poprawy zdrowia) jest zrzucenie zbędnych kilogramów, dobrą opcją jest skorzystanie z cateringu dietetycznego. Dzięki temu, że codziennie dostajesz określoną liczbę odpowiednio zbilansowanych posiłków, nie podjadasz pomiędzy nimi. Nie ma także ryzyka, że coś źle przeliczysz i zjesz więcej kalorii, niż potrzebujesz. Pamiętaj jednak, żeby korzystać tylko i wyłącznie z usług zaufanych firm, takich jak LightBox, w których jadłospisy są rozpisywane przez doświadczonych dietetyków. W innym wypadku może okazać się, że dostarczane jedzenie nie odpowiada potrzebom Twojego organizmu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zdrowe odżywianie może być prawdziwą przyjemnością – zwłaszcza jeżeli podejdziesz do niego mądrze i nie zniechęcisz się na starcie. Dzięki odpowiednim posiłkom osiągniesz swoje cele i będziesz się czuć coraz lepiej!
Artykuł sponsorowany