Wyjątkowo niebezpieczny produkt spożywczy. Jedzenie go raz dziennie grozi poważnymi konsekwencjami

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez tej rzeczy w menu.
Wyjątkowo niebezpieczny produkt spożywczy. Jedzenie go raz dziennie grozi poważnymi konsekwencjami
Fot. iStock
24.11.2020

Są takie produkty spożywcze, bez których trudno wyobrazić sobie udany posiłek. Najchętniej jedlibyśmy je codziennie, zwłaszcza jeśli uchodzą one za zdrowe i pożywneSkoro ich spożywanie nie grozi przykrymi konsekwencjami to dlaczego mielibyśmy odmawiać sobie też przyjemności? 

Zobacz również: 12 produktów spożywczych, przez które Twoje włosy, cera i figura wyglądają coraz gorzej

Jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych w kuchni wielu Polaków bez wątpienia są jajka. Dla dużej grupy osób to wręcz podstawowy element wyposażenia lodówki. W końcu jajka sprawdzają się w całej gamie potraw. Niektórzy nie wyobrażają sobie śniadania, w którym brakuje jajecznicy, omletu czy jajek na twardo. Ten produkt spożywczy jest niezastąpiony także podczas przygotowywania naleśników, ciast czy wielu sałatek. Nie wspominając już o roli, jaką odgrywa w polskiej kuchni w czasie Świąt Wielkanocnych. 

Niestety ostatnie badania nie przynoszą dobrych informacji dla miłośników jajek, zwłaszcza tych, którzy spożywają je wyjątkowo często. Okazuje się, że już jedno jajko dziennie może w negatywny sposób przełożyć się na nasze zdrowie. 

Jedno jajko dziennie zwiększa ryzyko cukrzycy o 60 proc.

Do takich niepokojących wniosków doszli naukowcy z Australii. Odkryli oni, że spożywanie zaledwie jednego jajka dziennie może zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2. Badacze przeanalizowali dane dotyczące grupy 8,5 tys. dorosłych z Chin i stwierdzili, że istnieje zależność między częstą konsumpcją jajek a podwyższonym poziomem cukru we krwi 

Długofalowe i częste spożywanie jajek (więcej niż 38 gramów na dzień) przełożyło się na większe ryzyko zachorowania na cukrzycę u dorosłych Chińczyków o 25 proc. Jednak w przypadku osób, które spożywały ponad 50 gramów jajek dziennie to ryzyko wynosiło już 60 proc. Stwierdzono też, że na cukrzycę w związku z nadmierną konsumpcją jajek w większym stopniu narażone są kobiety. 

Dlaczego badanie skupiło się wyłącznie na diecie obywateli Chin? Dr Ming Li z uczelni University of South Australia wyjaśniał, że to dlatego, iż w ostatnich latach przeszli oni od tradycyjnej diety składającej się ze zbóż i warzyw na dietę bardziej przetworzoną, obejmującą większe ilości mięsa, przekąsek oraz właśnie jajek. W latach 1991-2009 poziom spożycia tego produktu spożywczego w Chinach prawie się podwoił. W latach 1991-1993 wynosił 16 gramów, w latach 2000-2004 było to 26 gramów, a w roku 2009 już 31 gramów. Ponadto Chiny są jednym z krajów, w którym cukrzyca jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego.  

Jedno jajko dziennie zwiększa ryzyko cukrzycy o 60 proc.

Fot. Unsplash.com

Badanie naukowców z Australii wywołało jednak wiele kontrowersji w świecie medycyny. Dr Juliet Gray, dietetyczka z organizacji British Egg Industry Council skrytykowała metodologię eksperymentu i stwierdziła, że na jego wyniki mogą mieć wpływ także inne czynniki, m.in. takie jak uboga dieta. 

Wnioski z badania nie reprezentują jego wyników w dokładny sposób, a w związku z tym są mylące. Osoby, które spożywały większą liczbę jajek cechowała uboga dieta. Często spożywały dania z fast foodów oraz dania smażone na głębokim tłuszczu, a także miały wyższy wskaźnik BMI, nadciśnienie i podwyższoną ilość lipidów we krwi. Nie dziwi więc, że ryzyko cukrzycy jest w ich przypadku większe.  

Co sądzicie o wynikach tych badań? Zniechęciły was do częstego spożywania jajek? 

Zobacz również: Produkty spożywcze, których pod żadnym pozorem nie wolno ze sobą łączyć

Polecane wideo

Ważą więcej, ale… wyglądają szczuplej. Nie uwierzysz, jak zmienia się ciało dzięki siłowni
Ważą więcej, ale… wyglądają szczuplej. Nie uwierzysz, jak zmienia się ciało dzięki siłowni - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 25.11.2020 15:33
Ale bzdury😀😀😀😀
odpowiedz
Ismena (Ocena: 5) 25.11.2020 11:32
Ja to się nie umiem za bardzo w tych dietach ogarnąć. Dlatego postanowiłam powierzyć swoją dietę specjalistom i kupiłam catering dietetyczny warszawski dzień od Pana Gesslera i jestem bardzo zadowolona.
odpowiedz
ANIMAL (Ocena: 1) 24.11.2020 16:59
Jadłem kiedyś po 60 dziennie i jestem zdrowy. Zwykłą bujda i Tyle w temacie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.11.2020 16:57
Mój ojciec od 20 lat jest na diecie Kwaśniewskiego opierającej się min. na jajkach i cały czas je spożywa. Miał raka, cukrzycę, otyłość. Dziś ma 73 lata i od tych 20 lat nie wziął żadnej tabletki do ust. Więc dla mnie artykuł to zwykła bujda.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 24.11.2020 14:48
Co za kłamliwy artykuł, brak słów
odpowiedz

Polecane dla Ciebie