Jakie mleko modyfikowane wybrać, kiedy wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe?

Kilka ważnych informacji, o których warto pamiętać.
Jakie mleko modyfikowane wybrać, kiedy wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe?
fot. iStock
29.10.2020

Przyczyny, dla których kobiety nie karmią wyłącznie piersią i decydują się na włączenie do diety swojego maleństwa mleka modyfikowanego, są bardzo różne. Do takiej decyzji zmuszają m.in. przewlekłe choroby mamy lub niemowlęcia. Niezależnie od tego, jaki jest powód zmiany sposobu żywienia maluszka, pamiętaj – jesteś dla swojego dziecka najlepszą mamą na świecie!

Kiedy włączenie do diety niemowlęcia mleka modyfikowanego jest konieczne?

Z badań wynika, że prawie wszystkie przyszłe mamy (ponad 90%) deklarują, że chcą karmić piersią i chcą to robić jak najdłużej[1]. Dla wielu kobiet zderzenie z rzeczywistością bywa jednak trudne, a obraz ich macierzyństwa okazuje się bardzo odległy od wyobrażeń sprzed porodu.

Problemy dotyczące karmienia piersią lub kłopoty zdrowotne (kobiety czy maluszka) powodują, że 40% młodych mam we wczesnym okresie życia dziecka karmi lub dokarmia je mlekiem modyfikowanym, a później liczba ta wzrasta nawet do 70%[2]. Jedną z głównych przyczyn wprowadzenia karmienia piersią i butelką jest m.in. niski przyrost masy ciała niemowlęcia.

To ważne!

Chociaż może to być dla Ciebie trudne, do ostatniej chwili warto walczyć o laktację. Większość problemów z karmieniem piersią można bowiem pokonać. W razie trudności miej odwagę zwrócić się o pomoc – np. do położnej środowiskowej, doradcy laktacyjnego czy do pediatry.

Pamiętaj jednak, że życie pisze różne scenariusze. Jeśli więc wsparcie ekspertów nie da oczekiwanych rezultatów, dokarmianie modyfikowanym mlekiem następnym – po wcześniejszej konsultacji z pediatrą – może okazać się koniecznością, abyś dalej mogła wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia.

Jak wybrać odpowiednie mleko modyfikowane?

Kobiecy pokarm ma niepowtarzalny skład, który wspiera prawidłowy wzrost i rozwój dziecka, a dodatkowo wzmacnia dojrzewający układ odpornościowy oraz wspiera rozwój wzroku i mózgu malucha. Mleka modyfikowane następne dostępne na polskim rynku muszą spełniać podstawowe kryterium – dostarczać dziecku składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Należy jednak mieć na uwadze, że skład mlek modyfikowanych może się między sobą różnić ze względu na zaawansowanie technologiczne czy osiągnięcia naukowe, które są fundamentem do opracowania tych receptur. Właśnie dlatego wybierając mleko modyfikowane, swoją decyzję zawsze skonsultuj z lekarzem. To pediatra powinien bowiem najlepiej znać stan zdrowia Twojego dziecka i jego wyjątkowe potrzeby. Dodatkowo wiedz o tym, że:

– jeśli karmisz swojego malucha w sposób mieszany, podawaj mumleko modyfikowane przeznaczone dla niemowląt. Pamiętaj, że do 1. roku życia mleko jest podstawą diety, zgodnie z zaleceniami powinno być to mleko modyfikowane lub mleko mamy;

postępuj zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jest to szczególnie ważne podczas przechowywania i przygotowania mleka modyfikowanego. Mleko przygotowuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Pamiętaj, by nigdy nie podawać dziecku niewykorzystanej porcji pokarmu ponownie.

Miej również świadomość, że wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. To dlatego formuły mleka modyfikowanego także dostosowuje się do wieku i zapotrzebowania maleństwa na kluczowe dla jego rozwoju składniki odżywcze. Inne mleko będzie właściwe dla niemowlęcia, a inne dla starszego dziecka. Odpowiedni produkt poznasz po wskazaniu wieku widocznym na opakowaniu:

– Cyfrą 2 oznacza się mleko następne dla niemowląt po 6. miesiąca życia. 

– Cyfrą 3 oznacza się mleko typu junior, przeznaczone dla dzieci po 1. urodzinach.

– Cyfrą 4 oznacza się mleko typu junior, którego skład jest odpowiedni dla dzieci po 2. roku życia. 

– Cyfrą 5 oznacza się mleko typu junior, którego receptura dostarcza składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym.

Z myślą o dzieciach niekarmionych wyłącznie piersią

Wyniki najnowszych badań w zakresie żywienia niemowląt oraz małych dzieci pozwoliły na opracowanie formuły mleka modyfikowanego, którego receptura jest inspirowana właściwościami kobiecego pokarmu, a dzięki temu dostarcza niemowlętom (niekarmionym wyłącznie piersią) kluczowe składniki odżywcze, ważne dla młodego organizmu. BebilonProfutura 2 to najbardziej zaawansowana formuła Nutricia[3], gdy wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe. Łączy ona unikalną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, która odwzorowuje kompozycję krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów mleka matki, z najwyższym poziomem HMO na rynku[4], czyli naturalnie występujących w mleku matki oligosacharydów: 2’FL, a także 3’GL, który powstaje w wyniku unikalnego procesu[5]. Zawiera również niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach, a także posiada wyjątkowy profil kwasów tłuszczowych.

Pamiętaj!

Kiedy zaczynasz podawać niemowlęciu mleko modyfikowane, uważnie obserwuj jego reakcję. Jeśli coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym dziecko, aby dobrać mleko, które maluch będzie pić z przyjemnością i korzyścią dla jego rozwoju.

 

Ważne informacje:

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 

 

 

[1] „Karmienie Piersią w Polsce Raport 2015”, badanie przeprowadzone dla Fundacji Nutricia przez Centrum Nauk o Laktacji. N = 736 kobiet spodziewających się dziecka oraz kobiet, które są już mamami.

[2] U&A 2018, Kantar TNS.

[3]Wśród mlek następnych Nutricia.

[4]W porównaniu do innych mlek następnych na rynku, na podstawie danych zebranych w lutym 2020 r.

[5]Opracowanego przez naukowców Nutricia

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Wendy (Ocena: 5) 17.11.2020 17:36
u nas też bebilon, mały dobrze się czuje po tym mleczku, kupuję w dozie bo tam mają na te mleko dobre ceny i zawsze to mleko dostępne od ręki
odpowiedz
Zyntia (Ocena: 5) 31.10.2020 17:52
Jeśli nie ma możliwość karmienia piersią, to niestety się tego nie przeskoczy. Też karmię mlekiem modyfikowanym, w dozie kupuję Bebilon, małemu to mleko najbardziej odpowiada.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie