Dieta a długowieczność. 8 filarów jedzenia, które wydłużają życie

Badacze zdradzili, jak zatrzymać czas.
Dieta a długowieczność. 8 filarów jedzenia, które wydłużają życie
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/732397958138161666/ & https://pl.pinterest.com/pin/437130707589084696/)
23.12.2020
Wiktoria Sobocińska

Najbardziej znanym badaczem związku pomiędzy dietą a długowiecznością jest Valter Longo, profesor gerontologii i nauk biologicznych, dyrektor Instytutu Długowieczności na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles, jak podaje Women's Health.

Okazuje się, że głównym źródłem naszego zdrowia jest niewielka ilość jedzenia, a nawet post. W jego książce Dieta długowieczności opisał aż 8 filarów, od których zależy wydłużenie naszej urody i młodości. Na czym polegają i jak się do nich stosować?

Zobacz również: Stulatkowie zdradzili przepis na długowieczność. Oto 5 złotych zasad

Jak jeść, żeby długo żyć?

Dieta wegańska albo pescowegetariańska

Według badacza, wystarczy jeść ryby 2-3 razy w tygodniu, unikając gatunków, które kumulują w sobie duże ilości rtęci. Ten model żywieniowy powinien obowiązywać przez większą część życia, dopóki człowiek nie zacznie tracić na starość masy mięśniowej. Wtedy należy wprowadzić dodatkowo jajka albo sery

Menu o niskiej zawartości białka

Według profesora powinno być to od 0,7 do 0,8 grama na 1 kilogram masy ciała dziennie, chyba, że wyczynowo uprawiamy sport, albo jesteśmy bardzo aktywni fizycznie. Po przekroczeniu 65. lat ilość protein powinna zostać podniesiona o ok. 15%.

Ograniczenie tłuszczów nasyconych

Najlepiej do minimum. Trzecia zasada przypomina też, abyśmy spożywali jak najwięcej węglowodanów złożonych w opozycji do cukrów prostych. 

Mikroskładniki i witaminy

Niby oczywiste, ale w czwartym filarze ekspert podkreśla, że zdrowa dieta jest bogata w minerały, witaminy i mikroskładniki. Właśnie dzięki nim organizm skutecznie walczy z oznakami starzenia.

Lokalne i naturalne produkty

Człowiek powinien spożywać produkty, które rosną w obrębie jego miejsca zamieszkania. Każdy organizm jest przystosowany do tolerancji i trawienia określonych składników w zależności od położenia geograficznego. Według profesora Longo należy brać przykład z naszych przodków. Według badacza dieta oparta na lokalnych składnikach zmniejsza ryzyko chorób autoimmunologicznych.

Jedz rzadko

Szósty element dotyczy częstotliwości spożywania posiłków. Powinniśmy jeść rzadko, najlepiej dwa posiłki dziennie, w tym jeden bardzo obfity (ok. 1200 kcal) plus mała przekąska. Taka strategia ma w zupełności wystarczyć oraz zapobiegać przejadaniu się.

Ograniczony przedział czasowy

Siódmym zaleceniem doktora jest jedzenie w ograniczonym przedziale czasowym. Najlepiej spożyć całą żywność w ciągu 12 godzin. Profesor Longo rekomenduje nawet skrócić ten czas do 10 godzin, aby uzyskać lepsze efekty. 

Kilkudniowe posty

Ósma i ostatnia już zasada dotyczy stosowania kilkudniowych postów, które zdaniem badacza przynoszą spektakularne rezultaty w kwestii długowieczności. Osoby poniżej 65. roku nie powinny jednak decydować się na głodówki więcej niż dwa razy w ciągu roku.

Zobacz również: 5 najważniejszych składników jesiennej diety. Jak ją skomponować?

Źródło: Women's Health / msn.com

Polecane wideo

Śliczne nastolatki twierdzą, że „dorosłość odebrała im urodę”. Pokazały zdjęcia
Śliczne nastolatki twierdzą, że „dorosłość odebrała im urodę”. Pokazały zdjęcia - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
olka (Ocena: 5) 23.05.2021 08:23
to wszystko totalne brednie
odpowiedz
Madzia 88 (Ocena: 5) 26.12.2020 10:31
Grunt to utrzymywac odpowiednią wagę i zdrowo się odżywiać, ja poszłam za namową lekarza w ziołowe herbatki, zioła i chwalę sobie, cera się poprawiła, brzuszek spłaszczył, moje najnowsze odkrycie to pyszna herbatka super linia z fito apteki, smakuje miętą, kminkiem...no cudo, bardzo aromatyczna i widze już mega efekty
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.12.2020 12:14
Żenada.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.12.2020 10:09
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurena. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.12.2020 05:28
co ma dieta weganska do ryb, jajek czy sera? czy ktokolwiek sprawdza te wypociny przed opublikowaniem??
odpowiedz

Polecane dla Ciebie