„Zazdroszczę Ci silnej woli”. Najgorsze teksty, których nigdy nie powinnaś mówić osobie z zaburzeniami odżywiania

Dla Ciebie mogą brzmieć jak komplementy, ale osoba z niezdrową relacją z jedzeniem odbiera je zupełnie inaczej.
„Zazdroszczę Ci silnej woli”. Najgorsze teksty, których nigdy nie powinnaś mówić osobie z zaburzeniami odżywiania
Fot. iStock
19.10.2020

To powinno być bardzo proste – jemy, kiedy nasz organizm poprzez uczucie głodu wysyła nam sygnał, że potrzebuje nowych pokładów energii. Gdy jesteśmy już najedzeni, przestajemy jeść. Jednak w praktyce często wygląda to zupełnie inaczej. Miliony osób na całym świecie zmagają się z zaburzeniami odżywania, takimi jak anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się.  

Zobacz również: Kwarantanna może spowodować nawrót zaburzeń odżywiania. Jak nie wpaść w tę pułapkę?

Takich zaburzeń bardzo często nie widać na pierwszy rzut oka i wiele osób z otoczenia tych, którzy się z nimi zmagają w ogóle nie zdaje sobie z nich sprawyNiezdrowa relacja z jedzeniem nie zawsze przybiera postać osoby maksymalnie wychudzonej, otyłej czy udającej się do łazienki po każdym posiłku. Wiele osób cierpiących na zaburzenia odżywiania wygląda zupełnie przeciętnie i normalnie, a na co dzień wydają się szczęśliwe. Jednak gdy wyznają prawdę na temat swoich zmagań wielu z ich bliskich jest w szoku. 

Bardzo wielu ludzi nie wie też, jak zareagować na takie wyznanie oraz jak zachowywać się w obecności osoby zmagającej się z zaburzeniami odżywiania. Nie mają pojęcia jak okazać im wsparcie, a często zdarza się, że reagują w zupełnie nieodpowiedni sposób i mówią im wyjątkowo krzywdzące rzeczy. W ich głowach mogą one brzmieć jak pociecha czy motywacja, ale osoby z zaburzeniami odżywiania często odbierają je zupełnie inaczej, a te słowa nierzadko tylko pogarszają ich stan 

Jakie są najgorsze teksty, które można powiedzieć osobie cierpiącej na zaburzenia odżywiania? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Eating Disorder Recovery Blog (@edrecoveryblog)

Czego nie mówić osobie z zaburzeniami odżywiania?

“Nie wyglądasz jakbyś miała zaburzenia odżywiania” 

Dla ciebie takie zdanie może wydawać się komplementem, ale dla osoby, która ma niezdrową relację z jedzeniem tego typu teksty potrafią dodatkowo pogłębić negatywne wzorce. Przykładowo: dla ciebie zbyt szczupła sylwetka wygląda niezdrowo i nieatrakcyjnie, ale dla osoby chorującej może to być przedmiot pożądania i cel, do którego dążą. Takie zdanie często jest interpretowane jako słowa: “Jesteś gruby/gruba”. 

“Dlaczego po prostu czegoś nie zjesz?” 

Dla osoby cierpiącej na zaburzenia odżywiania “po prostu jedzenie” jest praktycznie niemożliwe. Wiele z ich skrupulatnie liczy każdą spożytą kalorię, a myśl o posiłkach wywołuje w nich całą feerię emocji. Podczas jedzenia mogą na przykład czuć wielki niepokój, winę albo wstyd. Co więcej, taki komentarz umniejsza ich trudne doświadczenia. To sugerowanie banalnego rozwiązania, które w rzeczywistości wcale nie jest banalne.  

“Zazdroszczę ci silnej woli!” 

Zaburzenia odżywiania to coś więcej niż umiejętność powstrzymania się przed jedzeniem słodyczy czy fast foodów. W wielu przypadkach to odmawianie sobie jedzenia kosztem zdrowia. Taka osoba nie jest na zwykłej diecie – ma niezdrowy stosunek z jedzeniem.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Eating Disorder Recovery Blog (@edrecoveryblog)

“Faceci nie lubią zbyt chudych dziewczyn” 

Osoby, które mówią tego typu rzeczy kobietom chorującym na zaburzenia odżywiania wychodzą z założenia, że dają im powód do normalnego jedzenia. Tak się jednak nie dzieje. Osoby z niezdrową relacją z jedzeniem same narzucają sobie olbrzymią presję w związku z wyglądem - nie potrzebują jej także od osób postronnych. Poza tym walka z zaburzeniami odżywiania nigdy nie powinna być oparta na tym, co jakiś facet może sobie pomyśleć na temat wyglądu tej osoby. 

“Przybrałaś na wadze, wreszcie wyglądasz zdrowo” 

Jeżeli bliska ci osoba podjęła walkę z zaburzeniami odżywiania i w jej ramach przybrała na wadze, możesz odczuwać chęć, aby obdarzyć ją takim komplementem. Tylko że dla niej to nie będzie komplement. Istnieje duże ryzyko, że odbierze to jako wytknięcie jej zbyt dużej wagi.  

Zobacz również: „To skomplikowane”. 8 znaków, że Twoja relacja z jedzeniem nie jest najzdrowsza

Polecane wideo

Z dnia na dzień przestała farbować włosy. 7 miesięcy później wygląda zupełnie inaczej
Z dnia na dzień przestała farbować włosy. 7 miesięcy później wygląda zupełnie inaczej - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.10.2020 21:28
Piszesz to pod każdym artykułem, bez takich reklam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.10.2020 09:23
odkąd pamietam borykalam się z nadwagą i teraz mimo że stosuje nowy suplement 2 tygodnie mogę już go polecać każdej która ma taki problem jak ja miałam. Polecam figurena bo to pierwszy suplement który w takim stopniu wspiera moją kurację odchudzająca. Schudłam już 2kg przez 2 tygodnie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie