6 niepokojących objawów, których doświadczasz, gdy pijesz za dużo kawy

Sprawdź, czy ciało daje Ci sygnały, że trochę przeginasz z kofeiną.
6 niepokojących objawów, których doświadczasz, gdy pijesz za dużo kawy
fot. iStock (seb_ra)
14.10.2020

Najwięksi miłośnicy kawy potrafią sięgać po filiżankę nawet kilka razy w ciągu dnia. Kawa stała się już nie tylko pobudzającym, aromatycznym napojem, ale elementem kultury i stylu życia. Poranna kawa przed rozpoczęciem pracy w biurze, a następnie spotkanie z przyjaciółką, oczywiście w kawiarni.

Niestety, nadmierna ilość kofeiny zdecydowanie szkodzi naszemu zdrowiu. Nie tylko fizycznemu, ale i psychicznemu. Być może Twoje ciało już daje Ci sygnały, że coś jest nie tak?

Zobacz również: 6 nietypowych nawyków, które pomogą Ci schudnąć

Czy piję za dużo kawy?

Niepokój

Czasami sięgamy po kawę w stresie, aby w przyjemny sposób rozładować nagromadzone napięcie. Jednak zamiast koncentracji, której oczekujemy, możemy zacząć odczuwać wewnętrzny niepokój. Przy zabieganym i stresującym trybie życia, kawa może znacznie obniżyć nasze samopoczucie. Lepiej w takiej sytuacji sięgnąć po ziołowy napar, taki jak melisa czy rumianek, który jest o wiele zdrowszy.

Ból brzucha

W dużych ilościach kawa może również powodować nadprodukcję kwasu żołądkowego, a co za tym idzie przyczyniać się do refluksu żołądka, wzdęć albo niestrawności. Niektórzy piją kawę z samego rana zamiast śniadania, co jest dużym błędem, gdyż nie powinno się spożywać jej na czczo. 

Zobacz również: Czego nie wolno jeść na śniadanie?

Bezsenność

Jeśli cierpisz na bezsenność i masz problemy z zasypianiem, warto zastanowić się, czy przypadkiem nie przesadzasz z ilością filiżanek kawy dziennie. Kofeina bowiem pobudza organizm, więc zdecydowanie nie powinno się spożywać jej po godzinie 16:00.

Biegunki

Każdy z nas przekonał się z pewnością, że po wypiciu kawy czy alkoholu nasz organizm zwiększa wydalanie moczu. Kawa może również powodować rozwolnienie, co jest pomocne przy zaparciach, ale uciążliwie biegunki są naprawdę męczące i niebezpieczne, ponieważ nasze ciało wówczas się odwadnia.

Ból głowy

Mówi się, że espresso z cytryną pomaga uleczyć ból głowy. W końcu kofeina to składnik wielu leków przeciwbólowych. Owszem, ale tylko w umiarkowanych ilościach. Pita w nadmiarze może niestety skończyć się atakiem migreny. Zwłaszcza, kiedy mniej jemy, a pijemy więcej kawy.

Przyspieszone bicie serca

Tak zwana delirka i nierówne bicie serca mogą mieć swoje źródło w nadmiernym spożywaniu kawy, ale też alkoholu, papierosów i innych używek. Następnym razem zastanów się, czy jadłaś śniadanie, zanim sięgniesz po filiżankę kawy i dla własnego dobra kontroluj ilość wypijanych kubeczków.

Zobacz również: Nie uwierzysz: właśnie tyle powinna wynosić porcja słodyczy

Polecane wideo

Na świecie są tylko dla rodzaje ludzi. Do której grupy się zaliczasz?
Na świecie są tylko dla rodzaje ludzi. Do której grupy się zaliczasz? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie