Dziwne rzeczy, które dzieją się z Twoim ciałem, kiedy żujesz gumę

Nie tylko te dobre.
Dziwne rzeczy, które dzieją się z Twoim ciałem, kiedy żujesz gumę
Fot. iStock
03.10.2020

Żujemy, bo chcemy odświeżyć oddech, oczyścić zęby, zabić nieprzyjemny posmak albo po prostu z nudów. Rzadko jednak zastanawiamy się nad konsekwencjami, a te nie zawsze są dla nas pozytywne.

Zobacz również: Dieta, która obniża IQ. Uważaj na 9 produktów spożywczych

Gumy mają sporo niewątpliwych zalet, jednak niektórym mogą bardzo zaszkodzić. Serwis „Bright Side” przyjrzał się badaniom na ten temat, które zdradzają, jakie procesy zachodzą w naszym ciele w momencie żucia.

Czy na pewno zdajesz sobie z tego sprawę?

guma do żucia

Wpływ gumy do żucia na zdrowie

#1 Zęby

Gumy bez cukru świetnie radzą sobie z bakteriami, których w danym momencie nie możemy usunąć w inny sposób. Wszystko przez wzmożoną produkcję śliny, która zmywa z powierzchni zębów szkodliwe kwasy i resztki jedzenia. Jeśli jednak wybierasz słodki produkt, wtedy grozi ci próchnica i kamień nazębny.

#2 Pamięć

Warto sięgnąć po gumę, kiedy chcesz się na czymś skoncentrować. Udowodniono, że żucie wpływa pozytywnie na tętno, ciśnienie krwi i natlenienie centralnego układu nerwowego. W efekcie jesteśmy bardziej uważni, więcej zapamiętujemy, łatwiej przyswajamy informacje i podejmujemy decyzje.

#3 Waga

Udowodniono, że poranne żucie gumy może zmniejszać apetyt, co przekłada się na niższą masę ciała. Jeśli zastępuje słodkie przekąski - w ten sposób ograniczamy liczbę przyjmowanych kalorii. Jednak nie jest to reguła. Zwiększona produkcja śliny sprawia, że niektórzy czują się jeszcze bardziej głodni, a to nie wspomaga procesu odchudzania.

#4 Szczęka

Żucie to jednak spory wysiłek dla naszego organizmu, a zwłaszcza stawów w szczęce oraz mięśni wokół niej. Skutkiem ubocznym może być uporczywy ból w czasie jedzenia, a nawet zwykłej rozmowy. Ten często promieniuje w okolice karku oraz ramion. Dlatego nie należy robić tego zbyt często, a jeśli już - warto ograniczyć siłę nacisku.

Zobacz również: 10 produktów spożywczych, przez które nie możesz pozbyć się wyprysków

guma do żucia

#5 Trawienie

Wspominaliśmy już o zwiększonej produkcji śliny, która ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Zapobiega ona m.in. porannym nudnościom. Chyba, że twój układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy, bo wtedy może się to skończyć wzdęciami, skurczami żołądka, bólem w podbrzuszu, a nawet biegunką.

#6 Zgaga

Nieprzyjemne pieczenie wynika zazwyczaj z dużego stężenia kwasów w przełyku. Żucie gumy może ograniczyć tę dolegliwość, a wszystko znowu dzięki większej ilości śliny, która wtedy powstaje. Warto po nią sięgnąć zwłaszcza po zjedzeniu czegoś pikantnego.

#7 Mózg

Badacze odkryli, że żując gumę zazwyczaj czujemy się szczęśliwsi. Proces ten działa antystresowo (obniża poziom kortyzolu), a w efekcie poprawia nastrój. Jednak coś za coś - może także doprowadzić do wspomnianych problemów ze szczęką, co zazwyczaj kończy się bólem głowy lub nawracającą migreną.

#8 Uszy

Infekcje tego narządu są naprawdę bolesne, więc lepiej im zapobiegać. W jaki sposób? Żując gumę zawierającą w składzie ksylitol - twierdzą badacze. Ta substancja działa antybakteryjnie, ograniczając rozwój drobnoustrojów w miejscu, gdzie uszy łączą się z nosem.

Zobacz również: Dziwne rzeczy, które dzieją się Twoim ciałem, kiedy przestajesz jeść chleb

Polecane wideo

11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem
11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie