Zaskakująca rzecz, która dzieje się z Twoim ciałem, kiedy nie zjesz śniadania

Wcale nie taka zła.
Zaskakująca rzecz, która dzieje się z Twoim ciałem, kiedy nie zjesz śniadania
Fot. Unsplash (Thought Catalog & Arianka Ibarra)
30.09.2020

Często słyszymy, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki pożywnemu śniadaniu nabieramy sił na cały dzień, jesteśmy zdrowsi i łatwiej nam utrzymać prawidłową wagę. Brzmi wyjątkowo logicznie, dlatego do tej pory mało kto podważał tę znaną wszystkim prawdę.

Zobacz również: Zadziwiające rzeczy, które dzieją się z Twoim ciałem, kiedy przestajesz spożywać nabiał

Do czasu, kiedy uznani naukowcy przyjrzeli się kilkunastu badaniom na ten temat i doszli do zaskakujących wniosków - czytamy na łamach prestiżowego „The British Medical Journal”. Szczegółowa analiza 13 przeprowadzonych wcześniej eksperymentów wykazała, że nie istnieje taka zależność.

Regularne jedzenie śniadania wcale nie działa odchudzająco. Zazwyczaj wręcz przeciwnie.

śniadanie

Czy śniadanie jest ważne?

Wcześniej uważano, że dzięki śniadaniu nasz metabolizm działa sprawniej i pozwala zmniejszyć ryzyko nadwagi. Wyklucza także podjadanie w ciągu dnia. Liczby, do których dotarli badacze, świadczą jednak o czymś zupełnie innym.

Osoby jedzące zaraz po przebudzeniu przyjmują średnio o 260 kalorii więcej każdego dnia i są o pół kilograma cięższe od tych, którzy nie mają rano apetytu. Co wcale nie oznacza, że śniadanie należy uznać za niezdrowe.

Dzięki niemu jesteśmy bardziej skoncentrowani, ale coś za coś.

Zobacz również: 15 produktów spożywczych, których nie wolno jeść na czczo

śniadanie

Tuczące śniadanie

Problemem nie jest pierwszy posiłek w ciągu dnia, ale jego skład. Zdecydowana większość badanych sięga po przetworzone i mocno słodzone płatki, biały chleb, dżem czy kremy do smarowania pieczywa. Takie śniadanie na pewno nie jest zdrowe, lekkie i dietetyczne.

Nie dość, że samo w sobie jest bardzo kaloryczne, to paradoksalnie potęguje głód. Chwilę po przetrawieniu rogalika z czekoladą znowu jesteśmy głodni. Możemy uniknąć tego efektu spożywając np. pieczywo pełnoziarniste albo warzywa i owoce bogate w błonnik.

Śniadanie samo w sobie nie tuczy. Tuczy to, co sobie serwujemy

- tłumaczą naukowcy. Czasami lepiej wyjść z domu z pustym żołądkiem, niż zapychać go cukrem i prostymi węglowodanami.

Zobacz również: Dziwne rzeczy, które dzieją się Twoim ciałem, kiedy przestajesz jeść chleb

Polecane wideo

11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem
11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 30.09.2020 21:56
Oczywiscie, ze tak wlasnie jest, ze im pozniej zaczniemy jesc, tym lepiej, bo jemy mniej. Oczywiste, ze jak zjemy sniadanie, to zaraz znow jestesmy glodni. 5 posilkow dziennie to zwykla sciema!
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.09.2020 09:34
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurena. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie