Półtora litra czy trzy litry? Ile wody pić dziennie?

Jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na płyny?
Półtora litra czy trzy litry? Ile wody pić dziennie?
fot. iStock
15.09.2020

Właściwe nawodnienie organizmu to jedna z najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. Powszechnie przyjmuje się, że 1,5 litra wody dziennie to absolutne minimum. W niektórych opracowaniach można znaleźć zalecenia picia nawet 3 litrów płynów dziennie. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy między innymi od takich wskaźników jak: wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, ogólny stan fizjologiczny organizmu oraz aktualne warunki atmosferyczne (na przykład upały). Jak obliczyć, ile wody powinno się przyjmować w ciągu doby? Co innego pić zamiast wody? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Woda to życie

Dlaczego właściwe nawodnienie organizmu jest tak ważne? Odpowiedź jest prosta: bez wody nie byłoby życia. Organizm ludzki składa się z niej w 60-70 procentach. Woda wspomaga przebieg procesów metabolicznych, trawienia i wchłaniania. Odpowiada za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Reguluje także pracę nerek, dzięki czemu z organizmu sprawnie usuwane są toksyny. Woda pomaga również w procesie odchudzania. Wypełnia żołądek i zapewnia uczucie sytości przez długi czas.

Skutki odwodnienia

Gdy pijesz za mało wody, organizm zaczyna sygnalizować niedobory. Pojawiają się pierwsze objawy odwodnienia, takie jak: wzmożone pragnienie, zawroty i bóle głowy, osłabienie organizmu, senność, zmęczenie, brak apetytu i rzadkie wizyty w toalecie. Jeśli poziom wody nie zostanie wyrównany, odwodnienie może prowadzić do następujących zmian w organizmie:

  • utrata elastyczności skóry,
  • sucha skóra,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • gorączka,
  • szybki oddech.

Na odwodnienie narażony jest każdy, jednak w grupie ryzyka znajdują się dzieci i osoby starsze.

Fot. materiały prasowe

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na wodę?

Wodę do organizmu warto dostarczać na różne sposoby. Dobrym uzupełnieniem płynów jest picie herbaty, zdrowych soków czy jedzenie zup. To, ile płynów dziennie powinno się przyjmować, wciąż budzi wątpliwości. Dlatego warto skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi, takich jak kalkulatory wody. Kalkulatory zazwyczaj wyliczają zapotrzebowanie na płyny na podstawie masy ciała. Należy pamiętać także o wspomnianych wcześniej czynnikach, takich jak płeć, wiek, stan fizjologiczny organizmu, poziom aktywności fizycznej, rodzaj diety i warunki klimatyczne. Przykład: mężczyzna w średnim wieku, który codziennie uprawia sport, będzie potrzebował więcej wody niż kobieta w tym samym wieku, pracująca przy biurku. 

Co zamiast wody?

Świetnym rozwiązaniem na nawodnienie i pyszną przekąskę są zdrowe soki. Najlepiej przygotowywać je samodzielne w domu z różnorodnych, świeżych warzyw i owoców. Jeśli to dla Ciebie zbyt czasochłonne zadanie, możesz skorzystać z gotowych zestawów soków od firm cateringowych (detoks sokowy). Przykładowo detoks sokowy od firmy Maczfit to zestaw pysznych soków i izotoników na każdy dzień tygodnia. Jeśli zdecydujesz się na zamówienie do 31 stycznia 2021 roku, otrzymasz 5% zniżkę. Wystarczy, że podczas zakupów wpiszesz kod 100mACZ.

 

Materiał partnera

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.09.2020 09:40
jeśli pragniecie schudnąć jeszcze tego lata polecam Wam suplement figurena. Sama schudłam 12kg przez okres kuracji
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 09:55
Nie wiem ile dokładnie powinnam pić wody dziennie. Zazwyczaj wypijam butelkę mineralnej cisowianki i ze dwie szklanki herbaty. Więc wychodzi ponad 2l w ciągu dnia :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.09.2020 13:01
Ale marna reklama. Z tego co pamiętam, jest 5 stopni nawodnienia organizmu. Pierwszy napój najbardziej nawadniający to woda. Później jest zdaje się kawa/herbata. Soki są chyba na przedostatnim- 4 miejscu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie