Zdrowy aspekt ruchu body positive, o którym wciąż niewiele się mówi

Na czym opiera się popularna idea ciałopozytywności i co właściwie oznacza?
Zdrowy aspekt ruchu body positive, o którym wciąż niewiele się mówi
fot. iStock
14.09.2020

Każde ciało jest inne. Mimo to, od wieków promuje się tak zwaną ,,idealną figurę”. Jeszcze niedawno za ideał uchodziły kobiety w rozmiarze S, jednak obecnie najbardziej pożądana jest wysportowana sylwetka. Panie miały dość ciągłego oceniania, dlatego zapoczątkowały ruch body positive.

Czym jest „body positive”?

Ruch body positive w Polsce określa się często mianem ,,ciałopozytywności”. Swoje początki miał w latach 90., a dokładniej w 1996 roku, kiedy to pisarka i producentka cierpiąca na zaburzenia odżywiania wraz z psychoterapeutką opracowały ruch bazujący na akceptacji swojego ciała. Jak sama nazwa wskazuje, body positive zakłada zachowanie pozytywnego nastawienia do swojego wyglądu. Chodzi to u akceptację obecnego stanu rzeczy i pogodzenie się z takimi niedoskonałościami jak cellulit, dodatkowe kilogramy czy fałdki. Nie dotyczy to jednak wyłącznie kobiet plus size. Chodzi o miłość do każdego ciała, niezależnie od wyglądu, dlatego również osoby bardzo szczupłe odnajdą się w tej ideologii.

Body positive ma wielu zwolenników, ale znaleźli się i tacy, którzy twierdzą, że zachęca on do promowania otyłości i anoreksji. Czy ciałopozytywność faktycznie oznacza, że nie trzeba o siebie dbać? Absolutnie nie! Wiele osób wyznających tę ideę korzysta na przykład z diety pudełkowej. Dlaczego?

Dieta pudełkowa w dobie body shamingu

Obok ruchu body positive często spotyka się określenie ,,body shaming”. Co właściwie oznacza? Mianem body shamingu nazywa się wszelkie uszczypliwości kierowane w stronę czyjegoś wyglądu. Wytykanie komuś dużej wagi to jego popularny objaw, ale uszczypliwe zwracanie uwagi na drobną posturę również zalicza się do body shamingu. Niestety, tego typu zaczepki obecnie zdarzają się nagminnie. Odpowiedzią na nie jest między innymi właśnie ruch body positive.

Akceptacja własnego ciała nie oznacza zaniedbania. Wiele osób wygląda w określony sposób z powodu choroby, a nie przez zaniechanie diety czy ćwiczeń. Niestety – to właśnie brak samoakceptacji, obok popularnych schorzeń, jest głównym powodem zaburzeń odżywiania. Ciałopozytywność może pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu zdrowego trybu życia. Znacznie łatwiej zacząć swoją przygodę z dietą od skorzystania ze wsparcia ekspertów. Właśnie dlatego catering dietetyczny zyskał tak dużą popularność. Jadłospis układają doświadczeni dietetycy, a smak potraw pozwoli cieszyć się każdym dniem diety.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Be Diet Catering (@bediet_catering)

Fit catering – jak pomaga w budowaniu samoakceptacji?

Wiele osób rezygnuje z przejścia na dietę, ponieważ kojarzy się im ona z głodem i jedzeniem samej sałaty. Taki stan jeszcze bardziej wzmacnia nienawiść do samego siebie. Body positive głosi, że należy kochać swoje ciało i o nie dbać. Objawem troski może być chociażby skorzystanie z rozwiązania ułatwiającego cały proces. Dieta pudełkowa, dostępna na przykład na https://bedietcatering.pl/, to sposób na polubienie zdrowego odżywiania i odzyskanie dobrego zdrowia. Od diety w dużej mierze zależy nasze samopoczucie, dlatego wprowadzenie zdrowych posiłków na pewno przyczyni się do większej samoakceptacji.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Be Diet Catering (@bediet_catering)

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie