Polacy żegnają się z mięsem. Jego spożycie spadło aż o 20 procent!

Wiele wskazuje na to, że ten trend będzie się umacniał.
Polacy żegnają się z mięsem. Jego spożycie spadło aż o 20 procent!
Fot. Unsplash
18.08.2020

Już od kilku lat dieta wegetariańska i wegańska cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Niektórzy robią to ze względów zdrowotnych, inni w trosce o naszą planetę. Ale wciąż duża grupa ludzi nie wyobraża sobie po prostu wykluczyć ze swojego menu mięsa i zastąpić go w pewni wegańskimi posiłkami.   

Zobacz również: Kto jest bardziej inteligentny, mięsożercy czy wegetarianie? Wyniki zaskoczyły nawet badaczy

Mogłoby się wydawać, że do tej ostatniej grupy zalicza się wielu Polaków. Mięso od zawsze było wpisane w nasze tradycje kulinarne, a przysłowiowy Kowalski przekonywał, że obiad bez mięsa to nie prawdziwy posiłekNie tak dawno temu pewien popularny dziennikarz postanowił podjąć wyzwanie #vegechallenge i na jakiś czas zrezygnować z jedzenia mięsa, ale już po pierwszym dniu narzekał, że z powodu jego braku cierpi na ból głowy, a falafel porównał do “płyty wiórowej zblendowanej z kolendrą”. To podeście typowe dla wielu Polaków, którzy wciąż wierzą w to, że bez mięsa = niesmacznie, mało treściwie, “dla królików”. 

Właśnie dlatego wyniki ostatnich badań na temat zwyczajów kulinarnych Polaków są tak zdumiewające. Okazuje się, że w naszym mięsożernym narodzie w ciągu ostatniego roku dokonała się prawdziwa metamorfozaKonsumpcja mięsa przypadająca na statystycznego Kowalskiego spadła - i to naprawdę sporo. 

Polacy ograniczają spożycie mięsa

Fot. Unsplash.com

Polacy ograniczają spożycie mięsa

W zeszłym roku statystyczny Polak zjadł o 20 proc. mniej mięsa niż w roku 2018. Tak wynika z raportu GUS zatytułowanego “Rolnictwo 2019”, a opublikowanego w lipcu 2020 roku. Oznacza to, że przeciętny obywatel naszego kraju w 2019 roku spożył o 15,9 kg mniej mięsa w porównaniu z rokiem 2018.  

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku przeciętne spożycie mięsa na jedną osobę wyniosło 61 kgTo zmiana z 76,9 kg w 2018 roku. W tym miejscu warto dodać, że Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie 26 kg mięsa na rok. 

Ograniczenie spożywania mięsa deklaruje ok. 40 proc. Polaków. Dlaczego rezygnują z jedzenia mięsa albo znacznie je ograniczają? Wyniki ankiet wskazują na takie powody jak względy zdrowotne, środowiskowe czy etyczneAle to nie wszystko. W ostatnich latach mamy coraz łatwiejszy dostęp do zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego. Można je kupić już nie tylko w specjalnych sklepach, ale w popularnych i tanich dyskontach po okazyjnych cenach. Również coraz więcej popularnych restauracji wprowadza do swoich menu posiłki wegetariańskie i wegańskie. 

Czy trend odchodzenia od mięsa przez Polaków utrzyma się w kolejnych latach? Zdaniem ekspertów wiele wskazuje na to, że tak. Przewidują oni, że w 2020 roku spadek spożycia mięsa będzie jeszcze większy, a to ze względu na pandemię koronawirusaBadacze z Market Research World stwierdzili, że podczas pandemii spożycie mięsa ograniczyło 25,4 proc. Polaków, a 31,6 proc. kupowało w tym okresie roślinne zamienniki produktów zwierzęcych. 

Co sądzicie o takich danych? Też staracie się ograniczać spożycie mięsa czy wasza dieta opiera się głownie na produktach pochodzenia zwierzęcego? 

Zobacz również: Jeden bliźniak jadł tylko mięso, drugi produkty roślinne. Co stało się z nimi po 12 tygodniach?

Polecane wideo

Jak Blanka Lipińska wyglądała kiedyś?
Jak Blanka Lipińska wyglądała kiedyś? - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 1) 21.08.2020 05:52
Ale żeście głupie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.08.2020 14:28
No i dobrze, nie zdrowo jeść mięso codziennie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.08.2020 08:42
Nie od dziś wiadomo że mięso nie jest zdrowe
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.08.2020 21:04
Przecież te badania okazały się błędne, spożycie mięsa spadło o 2% a nie 20.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.08.2020 15:19
Staram się organiczać mięso oraz jeść więcej warzych . Niestety wiele osób uważa że lepiej kupić 1 kg mięsa na obiad ponieważ bardzej się najedzą niż samymi warzywami. Inni z kolejii wybierają mieso bo czasami wychodzi taniej np 15,99 kurczak a np; 20 za paprykę I mie stać ich na kupno warzych lub odwrotnie mięsa . Np w wielkiej brytanii większości ludzi wybiera mięso I gotowce do piekarnika po prostu z braku wiedzy na temat jak przyrządzić warzywa lub z lenistwa . Ps dawno nie mieszkam w polsce wiec nie wiem jak z cenami:(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie