12 produktów spożywczych, które... potęgują smutek

Odbierają energię i dobry humor.
12 produktów spożywczych, które... potęgują smutek
Fot. pexels
17.07.2020

Jesteś tym, co jesz - słyszymy ze wszystkich stron. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dieta ma wpływ na naszą kondycję i figurę, ale często zapominamy o jeszcze jednym efekcie ubocznym. Chodzi o psychikę i ogólne samopoczucie, które także zależą od naszego codziennego menu.

Zobacz również: 15 produktów spożywczych, których nie wolno jeść na czczo

Potwierdza to serwis eatthis.com, który wylicza najgorsze pod tym względem produkty spożywcze. Są smaczne, dlatego na krótką metę poprawiają nam humor, ale zadowolenie nie trwa wiecznie. Po takim posiłku finalnie czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, niż przed, a zastrzyk energii starcza na bardzo krótko.

Efekt? Ociężałość, spadek nastroju, a nawet depresyjne myśli. Te smakołyki trudno nazwać pigułkami szczęścia.

Jedzenie a nastrój

#1 Napoje gazowane

Mają w sobie mnóstwo cukru, który daje natychmiastowy zastrzyk energii. Efekt jest jednak bardzo krótkotrwały i po chwili czujemy się jeszcze bardziej wycieńczeni.

#2 Drożdżówka

Źródło prostych węglowodanów i cukru, które poprawiają humor tylko na chwilę. To bezwartościowa bomba kalorii - twierdzą dietetycy.

#3 Wędlina

Produkt wysoko przetworzony, który zawiera w sobie mnóstwo soli i konserwantów. Efekt? Wahania nastroju, ból głowy i wzdęcia.

#4 Pestki

Same w sobie są bardzo zdrowe, ale uważaj na te paczkowane. Bardzo często są konserwowane przy pomocy bromianu potasu, który negatywnie wpływa na równowagę hormonalną.

#5 Orzeszki

Sól i tłuszcz w bardzo wysokich stężeniach. Trudno się od nich oderwać, bo dają chwilową przyjemność, ale z czasem czujemy się coraz bardziej zmęczeni.

#6 Margaryna

Kolejny wysoko przetworzony produkt i jeden z najbardziej niezdrowych tłuszczów. Prowadzi do wahań poziomu cukru, a co za tym idzie - gorszego nastroju.

Zobacz również: 20 „zdrowych” produktów spożywczych, które wcale nie są fit

płatki śniadaniowe

#7 Frytki

Teoretycznie to warzywo, ale skąpane w tłuszczu i soli. Efekt porównywalny do zjedzenia batonika - natychmiastowy zastrzyk energii i jeszcze szybszy spadek.

#8 Jedzenie z puszki

Zwróć uwagę nie tyle na ich zawartość, co opakowanie. Według badaczy puszki zawierające w sobie BPA (bisfenol A) mogą wpływać na rozwój chorób psychicznych.

#9 Kawa

Kofeina ma nas pobudzić do życia, ale to działanie na krótką metę. Spadek energii następuje bardzo szybko, a wtedy czujemy się jeszcze gorzej, niż przed poranną kawą.

#10 Płatki śniadaniowe

Zazwyczaj powstają z mąki pszennej i cukru, dlatego nie różnią się od słodyczy. Po spożyciu dochodzi do wahań poziomu insuliny, co nie poprawia nastroju.

#11 Alkohol

Daje chwilowe rozluźnienie, ale to tylko złudzenie. Wysokoprocentowe trunki na dłuższą metę pogłębiają stany depresyjne.

#12 Chipsy

Kolejny dowód na to, że połączenie niezdrowego tłuszczu i wysokiej zawartości soli to droga donikąd. Czujemy się ociężali i coraz bardziej smutni.

Zobacz również: 12 produktów spożywczych, przez które Twoje włosy, cera i figura wyglądają coraz gorzej

Polecane wideo

11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem
11 produktów spożywczych, które robią coś bardzo dziwnego z Twoim ciałem - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.07.2020 09:28
jesteśmy tym co jemy...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.07.2020 09:22
zgadzam się. Zawsze mam straszną ochotę na chipsy i jak je jem, to jest super, a tuż po opróżnieniu paczki jest masakra. Czuję się fatalnie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.07.2020 20:56
To fakt, dla dobrego samopoczucia lepiej sięgnąć po owoce, soki NFC, lekkie mięso czy awokado. Niestety zdrowa dieta jest o wiele droższa...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie