Dieta MIND: ile można na niej schudnąć?

Taki sposób odżywiania to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić.
Dieta MIND: ile można na niej schudnąć?
Fot. Unsplash
22.06.2020

Gdy tylko zaczyna się robić cieplej, a pogoda wymusza na nas zmianę garderoby z zimowej na letnią, w wyszukiwarkach internetowych obserwujemy wzrost różnych zapytań związanych z dietami i odchudzaniem. “Jak szybko schudnąć?”, “Jak schudnąć bez ćwiczeń?”, “Jak schudnąć z brzucha?” - w okresie przedwakacyjnym te hasła cieszą się zwiększoną popularnością.  

Zobacz również: 7 dni, a na wadze 7 kg mniej. W czym tkwi sekret diety GM?

Ale zaślepieni wizją idealnego ciała często zapominamy o tym, że odpowiednia dieta powinna zapewniać nam przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie. Właściwy sposób odżywiania się potrafi zdziałać cuda jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego organizmu - zarówno ciała, jak i umysłu. Właśnie na takich założeniach opiera się dieta MIND, która zdaniem ekspertów jak żadna inna dieta skutecznie wspomaga pracę mózgu. Na czym polega dieta MIND, jakie przynosi efekty i co można na niej jeść, a czego się wystrzegać? 

Dieta MIND: na czym polega i ile można schudnąć?

Już sama nazwa diety MIND sugeruje, że ma ona wpływ na stan umysłu - “mind” to z języka angielskiego właśnie umysł. Ale to nie wszystko. MIND w kontekście diety to też akronim, za którym kryje się Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay. Jest to więc połączenie diety DASH oraz diety śródziemnomorskiej. Taki sposób odżywiania ma mieć zbawienny wpływ na stan mózgu i układ nerwowy. Dodatkowo diety DASH i śródziemnomorska są uważane za najzdrowsze jeśli chodzi o zapobieganie chorobom układu krążenia oraz pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia. 

Dieta MIND: na czym polega i ile można schudnąć?

Fot. Unsplash.com

Dieta MIND opiera się przede wszystkim na takich produktach spożywczych jak: 

 • zielone warzywa, np. szpinak, sałata, brokuł (co najmniej 6 porcji w tygodniu, najlepiej 3 porcje dziennie) 
 • pozostałe warzywa  (co najmniej jedna porcja dziennie) 
 • orzechy (5 porcji w tygodniu) 
 • owoce jagodowe (co najmniej 2 porcje w tygodniu) 
 • nasiona roślin strączkowych (co najmniej 3 porcje w tygodniu) 
 • produkty pełnoziarniste (3 lub więcej porcji dziennie) 
 • ryby, szczególnie tłuste ryby morskie (co najmniej raz w tygodniu) 
 • drób (2 razy w tygodniu) 
 • oliwa z oliwek  
 • wino (kieliszek dziennie) 

Produkty, które są niedozwolone na diecie MIND to natomiast: 

 • słodycze 
 • sery 
 • czerwone mięso 
 • dania smażone 
 • margaryna, masło i inne tłuszcze nasycone 

Dieta MIND: jakie efekty przynosi?

Zdaniem naukowców dieta MIND jest skuteczna także w walce z Alzheimerem. Potwierdziło to trwające 4,5 roku badanie przeprowadzone na grupie nieco ponad 900 osób w wieku 59-98 lat. Stwierdzono, że u osób, które odżywiały się zgodnie z dietą MIND ryzyko zachorowania na Alzheimera spadło aż o 54 proc. Co więcej, nawet osoby, które tylko częściowo stosowały się do zaleceń diety miały ryzyko zachorowania mniejsze o 35 proc. 

Dobrze, a co z utratą wagi? Przede wszystkim należy podkreślić, że na tej diecie chudnięcie jest efektem ubocznym, a nie celem samym w sobie. Ponieważ jednak menu, na którym się opiera, jest nie tylko bardzo lekkie, ale także bogate w witaminy i mikroelementy, w ciągu miesiąca można zgubić nawet kilka kilogramów.

Co sądzicie o diecie MIND? Wypróbowałybyście taki sposób na piękny umysł i sylwetkę? 

Zobacz również: Właścicielki płaskich brzuchów zawsze jedzą te rzeczy. Są tanie i bardzo skuteczne

Polecane wideo

Massimo KONTRA Christian Grey. Który jest bardziej HOT?
Massimo KONTRA Christian Grey. Który jest bardziej HOT? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Jagoda (Ocena: 5) 22.06.2020 19:26
Ja tam nie bardzo wierzę w takie tabletki i odchudzanie przez tabletki. Wystarczy zmienić swoją dietę. Mi mega pomógł catering dietetyczny warszawski dzień. Jedzenie było bardzo dobre, ja jestem mega zadowolona.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.06.2020 10:13
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurena. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie