Śródziemnomorska, paleo, post przerywany: Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia?

W tym zestawieniu przybliżamy najpopularniejsze z diet wraz z ich założeniami.
Śródziemnomorska, paleo, post przerywany: Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia?
Fot. Unsplash
28.04.2020

Co chwilę pojawia się nowy trend dietetyczny, który oczywiście musi się w znacznym stopniu różnić od poprzedniego. Najważniejsze jest jednak, aby zapewnić swojemu organizmowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze i mieć pozytywny stosunek do spożywanej przez siebie żywności. W tym zestawieniu przybliżamy najpopularniejsze z diet wraz z ich założeniami.

Zobacz także: Idealna waga. Ile powinnaś ważyć?

Na czym polega dieta śródziemnomorska?

Codzienny jadłospis obejmuje warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Raz w tygodniu można jeść ryby, drób i jaja, a także niewielką ilość produktów mlecznych. Dieta ta praktycznie nie zawiera czerwonego mięsa. Dozwolone są tłuste ryby, które dostarczają kwasów omega-3, a także oliwa z oliwek będąca źródłem zdrowego tłuszczu.

Powodem, dla którego oliwa z oliwek jest określana mianem zdrowego tłuszczu, jest wysoka zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA), w szczególności kwasu oleinowego. Wykazano, że stosowanie olejów o wysokiej zawartości MUFA w miejsce nasyconych kwasów tłuszczowych ma dobry wpływ na stan serca. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest przetwarzana w łagodniejszy sposób, dzięki czemu zawiera fitoskładniki, które mogą przynosić inne korzyści zdrowotne.

Dieta paleo - na czym polega?

Dieta paleo jest coraz popularniejsza i bazuje na rzekomym pożywieniu prehistorycznych ludów myśliwych-zbieraczy, chociaż nadal nie wiemy dokładnie, jakie pokarmy wówczas spożywano. Dostępna wtedy żywność była bardzo urozmaicona i obejmowała warzywa, nasiona, orzechy, przyprawy oraz mięso.

Jest to jedna z bardziej elastycznych diet z listą typowych produktów spożywczych do włączenia i wykluczenia. Ten sposób odżywiania wyklucza zboża, fasolę, groch i cukry rafinowane. W bardziej radykalnej odmianie eliminuje się także nabiał, ponieważ uważa się, że ludzki organizm nie jest ewolucyjnie przystosowany do jego trawienia.

Zasadniczo nie wymaga ona liczenia kalorii, więc jest stosunkowo prosta w przestrzeganiu.

Post przerywany (IF) - na czym polega i czy jest zdrowy?

Istnieje wiele rodzajów diet opartych o post przerywany – różnią się one zasadami. Najpopularniejsze jego odmiany to 5:2 i 16:8. Dieta 5:2 zakłada normalne przyjmowanie pokarmów przez 5 dni w tygodniu, a następnie przez 2 kolejne dni kobiety spożywają 500, a mężczyźni 600 kcal. Ograniczenie kalorii w ciągu tych 2 dni powoduje zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii.

Z kolei w diecie 16:8 występuje ośmiogodzinne okno, w którym można jeść, a następnie pości się przez 16 godzin. Dieta ta opiera się na teorii dobowego rytmu fizjologicznego. Zakłada ona, że ciało ma wbudowany „zegar” działający w cyklu 24-godzinnym.

Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna zawiera bardzo mało węglowodanów, natomiast dużo tłuszczów i umiarkowaną ilość białek. Posiłki muszą być dokładnie zaplanowane, aby mieć pewność, że spożywana żywność ma właściwości ketogenne. Po znaczącym ograniczeniu podaży węglowodanów i białek organizm przechodzi w stan ketozy. Założeniem tej diety jest, by ciało wykorzystywało tłuszcze jako podstawowe źródło energii.

Na początku ketozy dość powszechne jest występowanie „grypy ketonowej” (znanej też jako „grypa keto” czy „keto flu”). Gdy ciało zaczyna przyzwyczajać się do niskiego spożycia węglowodanów, mogą występować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, zmęczenie czy nawet skurcze mięśni. Problemy te mogą utrzymywać się nawet przez tydzień.

Często powtarzanym mitem jest ten głoszący, że węglowodany powodują tycie. Tymczasem nie do końca jest to prawda. Nie wszystkie węglowodany są złe – istnieją węglowodany proste i złożone.

Węglowodany proste są trawione szybko. Znajdują się one w słodzonych płatkach zbożowych, ciastkach czy białym pieczywie. Węglowodany złożone, występujące np. w batatach czy chlebie razowym, są trawione wolniej, co zwiększa poczucie sytości. Węglowodany te zawierają również dużą ilość błonnika, który jest ważnym składnikiem zdrowej diety.

Koktajle zastępujące posiłek

Koktajle zastępujące posiłki, które kierowane są głównie do osób chcących schudnąć, są zwykle bogate w białko i niskokaloryczne. Sugeruje się, że dana osoba ma zastępować co najmniej dwa (a maksymalnie wszystkie) posiłki owym proszkiem lub napojem, a dopełnieniem diety mają być zdrowe domowe posiłki. Jest to rozwiązanie krótkookresowe, które pozwala „zrzucić” kilka kilogramów, a nie stała dieta, ponieważ produkty te nie zapewniają wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Dieta na bazie roślin

W ostatnim czasie nastąpił ogromny wzrost liczby osób sięgających po żywność wegańską i roślinną. To świetny sposób nie tylko na urozmaicenie diety, ale także na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Ważne jest, aby upewnić się, że nadal dostarczasz niezbędne składniki odżywcze, których zawartość jest wysoka w produktach pochodzenia zwierzęcego. Przy braku spożycia mięsa i ryb w diecie roślinnej, kluczowe znaczenie ma zapewnienie dobrych ilości białka roślinnego, witaminy B12 i omega-3. Można to osiągnąć poprzez zamianę mleka krowiego na wzbogacone mleko roślinne i spożywanie pokarmów bogatych w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy i siemię lniane.

huelOstatnio na rynku pojawiło się coś nowego – żywność w proszku. Nie jest to jednak preparat białkowy, typowa odżywka lub odchudzające koktajle. To pełnowartościowe, łatwe w użyciu i przygotowaniu oraz rozsądne cenowo jedzenie, produkowane przy minimalnym wpływie na zwierzęta i środowisko. W składzie znajduje się 26 niezbędnych witamin, mikroelementy, złożone węglowodany, roślinne białko z grochu, nienasycone kwasy tłuszczowe (kokos i siemię lniane), błonnik i fitoskładniki. To Huel – nie tylko innowacyjne podejście do odżywiania, ale też etyczny i zrównoważony biznes, oparty na 100% wegańskich formułach. Choć w swojej tradycyjnej wersji produkt jest sproszkowany, właśnie wprowadzono gotowy napój o smaku czekoladowym.

Huel możesz spożywać, gdy nie masz czasu na przygotowanie zdrowego posiłku, ale chcesz mieć pewność, że dostarczasz sobie wszystko, czego potrzebuje Twoje ciało. Jest to idealne rozwiązanie niezależnie od tego, czy próbujesz zredukować tkankę tłuszczową, przybrać na wadze czy też utrzymać zdrową dietę. Niezależnie od tego co właśnie robisz, w zasięgu ręki masz zawsze kompletny i wygodny roślinny posiłek.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Jak mieszka Małgorzata Socha? Ogromna kuchnia, stylowa łazienka i idealny salon
Jak mieszka Małgorzata Socha? Ogromna kuchnia, stylowa łazienka i idealny salon - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.04.2020 17:24
Spoko tekst, chociaż ja jestem fanką keto :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie