Less waste i zrównoważona dieta roślinna – jak to połączyć?

Ludzie zaczynają rozumieć, że jesteśmy na drodze do niebezpiecznego poziomu globalnego ocieplenia.
Less waste i zrównoważona dieta roślinna – jak to połączyć?
Fot. mat. prasowe
04.02.2020

Obecny system żywności jest odpowiedzialny za ok. 30% globalnej emisji gazów cieplarnianych, dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zmienić jako jednostki, jest wybieranie żywności, która ma mniejszy wpływ na środowisko. To niekoniecznie oznacza rezygnację z produktów zwierzęcych, a raczej zachęcanie większej liczby osób do dokonywania bardziej świadomych i etycznych wyborów żywieniowych.

Najnowsze źródła pokazują, że przestawiając się na jeden posiłek dziennie na roślinny, można obniżyć emisję dwutlenku węgla związaną z jedzeniem nawet o 35%. Wybierając dwa posiłki, można go zmniejszyć do prawie 50%*. Istnieje również wiele badań, które pokazują, że ziarna, owoce i warzywa mają znacznie mniejszy wpływ niż żywność pochodzenia zwierzęcego.**

Ludzie na świecie zaczynają rozumieć, że jesteśmy na drodze do niebezpiecznego poziomu globalnego ocieplenia. Im dłużej zwlekamy ze zredukowaniem emisji gazów, tym gorsze i nieodwracalne konsekwencje. Zgodnie z Programem ochrony środowiska ONZ musimy zmniejszyć globalne emisje o 50% w ciągu następnych dziesięciu lat, aby utrzymać ocieplenie w granicach 1,5 stopnia***.

Aby poradzić sobie ze zmianami klimatu, nie możemy ignorować potrzeby zmiany wzorców żywieniowych. Jednocześnie należy wdrążyć rozwiązania less waste i dbać o ograniczenie marnotrawienia żywności i znacznej poprawie wydajności we wszystkich praktykach produkcji żywności. Zmniejszenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego raz lub dwa razy dziennie jest jednym z najbardziej skutecznych działań, jakie możemy podjąć, aby jednogłośnie i natychmiastowo ograniczyć zmiany klimatu. Jeśli wszyscy „trochę” zrobimy, wspólnie możemy wywrzeć ogromny wpływ i ostatecznie będzie to również lepsze dla naszego zdrowia.

Jessica Sansom, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Huel, zachęca do działania: „Jesteśmy w kluczowym punkcie krytycznym, który określi poziom ocieplenia, z którym będziemy żyć. Przed nami zadanie utrzymania ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia, które może być zniechęcające i znaczące, ale jest też możliwe, jeśli podejmiemy działanie już teraz. Prywatnie trudno jest ustalić, od czego zacząć i które działania naprawdę będą miały znaczenie - w Huel chcemy pomóc naszym klientom zrozumieć problem i zaoferować jedno potencjalne rozwiązanie”.

Julian Hearn, założyciel marki roślinnej Huel, również nie jest weganinem i jednocześnie wyjaśnia, że taki styl życia nie jest dla wszystkich. Podkreśla jednak, że lepszą opcją jest dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów żywieniowych przez większą liczbę osób i zwiększanie ilości pokarmów roślinnych w diecie.

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak powinniśmy jeść, aby dbać o siebie, a ludzie są teraz coraz bardziej świadomi wpływu swojej diety na zmiany klimatu i że sposób, w jaki jemy, powoduje ogromne obciążenie planety. Istnieje wiele sposobów zdrowej, mało szkodliwej i zrównoważonej diety. Zrównoważony rozwój jest kluczową częścią misji Huel, zapewniając klientom pożywny i wygodny sposób na zwiększenie posiłków roślinnych w ich diecie dzięki pełnowartościowej żywności wytwarzanej przy minimalnym wpływie na środowisko. Co ciekawe, jedno opakowanie wystarcza na ok. 14 posiłków, co sprawia, że powstaje znacznie mniej odpadów, a roczny termin przydatności pozwala marnować mniej żywności.

Dowiedz się więcej na pl.huel.com

Informacje o Huel

Misja Huel określana jako „Przyszłość żywności”, polega na tworzeniu kompletnej pod względem odżywczym, wygodnej i niedrogiej żywności o minimalnym wpływie na zwierzęta i środowisko. Produkty Huel są 100% wegańskie. Wraz z siedmioma odmianami proszku Huel (w tym opcja bezglutenowa), Huel ma w ofercie szereg produktów kompletnych pod względem odżywczym, w tym wygodny gotową do picia napój (Ready-to-drink) dostępną w trzech smakach oraz pierwszą na świecie pełnoziarnistą muesli i bar on-the-go, który stanowi idealną przekąskę.

Marka istnieje na rynku od 2015 roku, a w styczniu 2020 sprzedała już 100 milinów posiłków w 100 krajach.

Mat. prasowe

Bibliografia
*Scarborough, P., Appleby, P.N., Mizdrak, A. et al. 2014. Dietary greenhouse gas emissions of meat-eaters, fish-eaters, vegetarians and vegans in the UK. Climatic Change (2014) 125: 179.
**Food in the Anthropocene: the EAT-Lancet Commission on healthy diets from sustainable food systems. Lancet 2019; Issue 10170, 393: 447-92
***United Nations Environment Programme. Emissions Gap Report 2018, November 2018.

Polecane wideo

Ideał z Instagrama: Poznajcie śliczną Cindy, która ma 6 milionów followersów
Ideał z Instagrama: Poznajcie śliczną Cindy, która ma 6 milionów followersów - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.02.2020 11:06
fajny artykuł, daje do myślenia :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2020 08:32
Dieta .. od tego zacznijmy. Do diety w celu poprawy przemiany materii czy pomocy w blokowaniu głodu warto zastosować suplement. Suplementy oczywiście są takie które działają i nie... warto wtedy wybrać figurena bo jest sprawdzony i bardzo dużo ludzi go poleca. Sama stosuje i chudne znacznie wiecej niż bez niego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie