Zdrowa lista zakupów

Co umieścić w koszyku, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem?
Zdrowa lista zakupów
07.07.2008

Zdrowe odżywianie nie wymaga zmiany całego sposobu życia. Warto przypatrzeć się, co kupujemy, a następnie, dzięki sprawdzonym już metodom ułożyć listę zakupów najbardziej pasującą naszemu zdrowiu i figurze.

Zacznij od sprawdzenia, ile masz w domu zapasów chudego mleka, pełnoziarnistych makaronów, ciemnego ryżu i płatków śniadaniowych. Jeśli nie masz ich w ogóle lub zauważasz braki, dodaj je do listy. Następnie uwzględnij specyficzne upodobania lub diety członków twojej rodziny. Postaraj się, aby na liście znalazły się również lubiane przez nich produkty.

Zastanów się, ile posiłków dziennie potrzebujesz, na ile dni planujesz zaopatrzenie i jakie produkty będą do tego niezbędne. Ważne, żeby dużą część twojej listy stanowiły świeże sezonowe warzywa i owoce. Najlepiej zakupić około 5-6 rodzajów warzyw oraz owoców. Taka różnorodność zapewni ci witaminy i przeciwutleniacze. Następnie, wybierając produkty do przygotowywania posiłków, staraj się unikać wszelkich proszków czy kostek zawierających dużo sodu i wysoką liczbę kalorii.

Unikaj kupowania słodyczy i gotowych deserów, nawet tych na bazie mleka. Lepiej poświęcić chwilę i przygotować deser z jogurtu naturalnego oraz owoców. Jeśli konieczne są słodycze, wybieraj raczej produkty, z których sama upieczesz ciasto, nie zaś te gotowe, wymagające tylko dodania wody.

Sięgaj po pełnoziarniste pieczywo i makarony. Są mniej kaloryczne, poprawiają przemianę materii. Dostarczają też minerałów i witamin. Żeby mieć pewność, że wybrałaś właściwy produkt, sprawdź dokładnie jego skład na opakowaniu. Wielu producentów tylko imituje "pełnoziarnisty wygląd", barwiąc pieczywo karmelem.

Jako przekąski postaraj się wybierać orzechy czy bakalie. Nie zapominaj o jajach, ziołach, herbatach, wodach i sokach. Jeśli jakieś produkty są w wersji light, wybieraj właśnie te. Tym bardziej gdy chodzi o majonez i inne dressingi. Również oliwa jest niezbędna, to dzięki niej cenne witaminy i minerały z owoców oraz warzyw rozpuszczają się w naszym organizmie.

Teraz, kiedy już ułożyłaś zdrową listę zakupów, dołóż do niej chude mięsa i ryby. Najlepiej te świeże, ewentualnie mrożone. Pamiętaj, żeby kupować z umiarem i pamiętać o gustach innych. Powodzenia!

Polecane wideo

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Zosia (Ocena: 5) 28.05.2015 09:46
Taka lista zakupów powinna towarzyszyć każdemu kto robi zakupy w różnych dyskontach. Często różne sklepy promuja zdrową zywność tylko po to by naciągać klientów.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2015 18:53
Artykuł ok tylko szkoda, że nie napisano o tym jak ważną rolę w przypadku robienia zakupów w marketach ma czytanie etykiet. Np. taka Alma. Reklamują swoje produkty jako zdrowe, a w rzeczywiśtoci bywa z tym bardzo, bardzo różnie…
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2008 00:33
Majonez light jest obrzydliwy... Nie polecam!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2008 02:15
ja pije od krowy ;) jestem u dziadka na niedziele to mama zawsze zabiera mleko do domu i pijemy naturalne :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2008 21:52
FUJ... NIE PIJCIE MLEKA MLEKO JEST NIE ZDROWE,MLEKO NAJLEPSZE JEST PROSTO OD KROWY POCZYTAJCIE SOBIE KSIAZKE MICHAŁA TOMBAKA POZDRO NAJLEPSZY TO JEST JOGURT LUB KEFIR
odpowiedz

Polecane dla Ciebie