Pierwszy klub Anonimowych Żarłoków założono w USA, prawie 50 lat temu. Od tamtego czasu powstały filie na całym świecie, w tym w kilkunastu miastach Polski. Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko osób z nadwagą i otyłych.
Uzależnić się od jedzenia jest łatwiej niż od alkoholu czy hazardu. Wiele osób leczy chandrę tabliczką czekolady albo ulubionymi lodami. Zastrzyk cukru ma poprawić humor i dać kopa na resztę dnia. Pokarm staje się lekarstwem na trudne emocje. W kolejnym etapie to, co jemy, zaczyna negatywnie wpływać na nasze życie i staje się uzależnieniem. Najpierw się objadamy, a potem mamy poczucie winy. Innym objawem uzależnienia są napady obżarstwa - jedzenie kompulsywne, kiedy pochłaniamy ogromne ilości pokarmu, nie odczuwając fizycznego głodu.
Sprawdź 15 punktów, które pomogą ci stwierdzić, czy jesteś Anonimowym Żarłokiem:
Czy odpowiedziałaś "TAK" na trzy lub więcej pytań? Jeśli tak, to możliwe, że masz lub będziesz mieć problem kompulsywnego jedzenia.
Podczas spotkań grup terapeutycznych uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami i pomagają sobie w walce z uzależnieniem. Wszystkich obowiązuje tajemnica - nie mogą się dzielić na zewnątrz tym, co się dzieje podczas mityngów. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie anonimowizarlocy.org.
Lilianna Tylman
Zobacz także:
Czy dieta pozbawiona mięsa może być pełnowartościowa? Czy można odżywiać w ten sposób także dzieci?
Czy to możliwe, aby wskazania wagi były przekłamane? Kiedy najlepiej się ważyć?