Cierpisz na migrenę? Przyczyną może być TEN popularny napój

Pije go większość z nas.
Cierpisz na migrenę? Przyczyną może być TEN popularny napój
fot. unsplash
14.08.2019

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Liczne badania dowodzą, że kawa niesie wiele pozytywnych korzyści dla naszego zdrowia, dodaje energii, przyspiesza tempo przemiany materii, zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji oraz cukrzycy typu 2. Jak podkreślają eksperci kawa jest zdrowa, ale nie możemy spożywać jej bez ograniczeń. Zwłaszcza osoby, które mają skłonności do migreny, nie powinny przekraczać dziennej dawki. Ile zatem kaw dziennie możemy pić, aby służyła dla naszego zdrowia?

Zobacz teraz: Popularny „cheat day” to najgorsze co możesz zrobić, jeśli chcesz schudnąć

Picie kawy a migrenafot. unsplash

Według badania opublikowanego w serwisie American Journal of Medicine osoby, które mają skłonności do migreny, powinny ograniczyć spożycie kofeiny w ciągu dnia. Zgodnie z wynikami badania picie trzech lub więcej napojów zawierających kofeinę wiązało się ze znacznie wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia migreny tego dnia lub następnego, wśród uczestników, którzy deklarowali skłonność do okresowych bólów głowy. Spożywanie tylko jednego lub dwóch napojów z kofeiną dziennie, nie miało wpływu na występowanie migreny.

Badanie to zostało przeprowadzone na 98 osobach dorosłych, u których występują okresowe bóle migrenowe. Uczestnicy dwa razy dziennie przez sześć tygodni wypełniali ankietę, w której opisywali dzienne spożywanie kofeiny (w tym kawy, herbaty, napojów energetycznych) oraz okoliczności występowania migreny. Naukowcy brali również pod uwagę inne czynniki, które mogą wywołać migrenę, w tym stres, spożywanie alkoholu, brak snu, objawy depresyjne czy ćwiczenia.

Okazało się, że osoby, które na co dzień nie spożywają kofeiny, w przypadku wypicia nawet jednej filiżanki kawy, były bardziej narażone na wystąpienie migreny. Z kolei u osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy, dopiero przy wypiciu trzech i więcej filiżanek ryzyko wystąpienia bólów głowy było większe. 

Zobacz też: Też jesz jabłko w TAKI sposób? Wszyscy popełniamy ten sam błąd

Polecane wideo

Ludzie ryzykują zdrowiem, żeby zrobić sobie modne tatuaże na lato. Lekarze alarmują: „To szczyt głupoty!”
Ludzie ryzykują zdrowiem, żeby zrobić sobie modne tatuaże na lato. Lekarze alarmują: „To szczyt głupoty!” - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.08.2019 15:13
Ograniczyłam, kawę , piję więcej mineralnej cisowianki i rzadziej dopada mnie migrena
odpowiedz
Anonimka (Ocena: 5) 15.08.2019 08:20
Nie pije kawy w ogóle i mam bóle migrenowe, więc picie kawy nic do tego nie ma.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 14.08.2019 11:18
coś w tym jest, ja staram się kawę ograniczać
odpowiedz

Polecane dla Ciebie