3 pomysły na pyszne soki z sokownikiem parowym

Koniec z mozolnym wyciskaniem soku z owoców!
3 pomysły na pyszne soki z sokownikiem parowym
fot. materiały prasowe
28.07.2019

Owocowe soki domowej roboty to znakomite naturalne źródło witamin. Można je błyskawicznie przyrządzić między innymi z pomocą urządzenia, jakim jest sokownik parowy. Co to za akcesorium kuchenne? I jak zrobić sok z sokownika?

Jak działa sokownik?

Sokownik parowy to przydatny sprzęt do kuchni, z pomocą którego w kilka chwil przygotujemy pyszny napój z ulubionych owoców. Składa się on z 3 elementów. Pierwszym z nich jest zbiornik, w którym umieszcza się wodę. Drugi to garnek, gdzie zbiera się gotowy sok. Posiada on rurkę odprowadzającą go do głównego zbiornika. Ostatni element zestawu stanowi naczynie, w którym umieszczamy ulubione owoce czy warzywa, a następnie ustawiamy je na dwóch pozostałych garnkach. Na jego dnie znajduje się sitko, przez które sok skrapla się do drugiego naczynia. Garnek ten wyposażony jest w pokrywkę.

Akcesoria kuchenne takie, jak sokowniki, najczęściej produkowane są ze stali nierdzewnej lub aluminium. Do zalet pierwszego z materiałów zaliczyć można między innymi dużą wytrzymałość oraz odporność na korozję. Jest on również w pełni bezpieczny w kontakcie z produktami spożywczymi. Jeżeli chodzi o aluminiowe sokowniki parowe, są one lekkie, a co za tym idzie — łatwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Oprócz tego, szybko się nagrzewają, a to kolejna pozytywna cecha.

Równie ważną rolę odgrywa pokrywka naczynia, która wykonana powinna być z żaroodpornego szkła. Wyposażona musi być też w odpowietrznik odpowiadający za odprowadzanie pary wodnej. Bardzo ważnym elementem sokownika są także uchwyty. Najlepszym rozwiązaniem jest ich wersja nitowana, która nie wyślizguje się z rąk i nie nagrzewa.

Dostępne na rynku sokowniki mogą mieć różną pojemność. Najczęściej do czynienia mamy z sokownikami parowymi 8- lub 5-litrowymi. Sokownik na parę najczęściej nadaje się do stosowania zarówno na kuchence indukcyjnej, jak i gazowej oraz elektrycznej. Wybierając ten artykuł kuchenny, szczególną uwagę warto zwrócić na jego dno, które powinno być grube i składać się z kilku warstw. Tego typu sokowniki parowe przez dłuższy czas utrzymują wysoką temperaturę i są znacznie bardziej energooszczędne.

Co ciekawe, sokownik parowy posłużyć może nam nie tylko do przygotowywania soków owocowych i warzywnych. Z powodzeniem używać możemy go również do gotowania na parze. W tym celu należy wykorzystać garnek na owoce oraz zbiornik, w którym umieszczamy wodę.

Sok z malin z sokownika parowego

Jak zrobić sok w sokowniku parowym? Potrzebne nam będą do tego:

  • 1 kg malin,
  • 0,5 kg cukru,
  • 1,5 l wody.

Do dolnego garnka aluminiowego sokownika parowego wlewamy wodę. W górnym umieszczamy maliny i zasypujemy je warstwowo cukrem. Uruchamiamy sokownik. Po upływie około 20 minut mieszamy składniki soku ze sobą. Czekamy kolejne 20 minut aż owoce zredukują swoją objętość o około 30%, przelewamy gotowy sok z sokownika parowego do uprzednio wyparzonych słoików i szczelnie je zakręcamy.

Sok z sokownika z owoców czarnego bzu

Sokownik parowy z kranikiem posłużyć może nam również do przyrządzenia zdrowego soku z owoców czarnego bzu. Niezbędne składniki to:

  • 2 kg owoców czarnego bzu,
  • 0,5 kg cukru,
  • 1 cytryna,
  • 1,5 l wody.

Przebieramy owoce czarnego bzu, odrzucając zielone oraz mało dojrzałe i odsączamy. Do dolnej części sokownika wlewamy wodę. W najwyższej umieszczamy owoce i zasypujemy je cukrem. Mieszamy, przykrywamy pokrywką i wstawiamy na kuchenkę. Po około 20 minutach dodajemy sok z cytryny. Gotowy sok przelewamy do butelek lub słoików.

Jak zrobić sok jabłkowy w sokowniku?

Z pomocą urządzenia, jakim jest sokownik parowy elektryczny, z łatwością przygotujemy także sok z jabłek. Składniki na niego to:

  • 3 kg jabłek,
  • 0,5 kg cukru,
  • 1,5 litra wody.

Jabłka myjemy, pozbawiamy je gniazd nasiennych i kroimy w ćwiartki. W najniższej części sokownika umieszczamy wodę, w najwyższej — owoce, zasypując je cukrem. Po około 30 minutach zlewamy sok przy pomocy rurki do butelek lub słoików.

Jak widzicie, sokownik parowy to przydatne urządzenie kuchenne, z pomocą którego w zaledwie kilka chwil przygotujecie smaczny, a co najważniejsze — zdrowy sok.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie