Też jesz jabłko w TAKI sposób? Wszyscy popełniamy ten sam błąd

Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń.
Też jesz jabłko w TAKI sposób? Wszyscy popełniamy ten sam błąd
fot. iStock
30.07.2019

Jabłka to owoce po które często sięgamy ze względu na ich właściwości odżywcze. Mówi się, że jedzenie jednego jabłka dziennie może uchronić nas przed poważnymi chorobami. Ten soczysty owoc to samo zdrowie, chroni przed zawałem, zaparciami, wzmacnia zęby, a nawet ułatwia odchudzanie. Możemy wymienić jeszcze szereg innych właściwości zdrowotnych, ale nie możemy też zapominać o ich prawidłowym spożywaniu. Aby jak najwięcej witamin dostało się do naszego organizmu, powinniśmy jeść surowe jabłka i absolutnie ich nie obierać. To właśnie w skórce znajduje się wiele witamin, ale naukowcy odkryli coś jeszcze. Okazuje się, że każdy z nas popełnia ten sam błąd...

Zobacz też: Ta jedna rzecz ułatwi ci życie podczas diety sokowej

Jak prawidłowo jeść jabłka?

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Politechniki Graz w Austrii wynika, że najwięcej witamin i zdrowych bakterii znajduje się w rdzeniu jabłka, w tym łodydze i pestkach. Okazuje się, że ogryzek, który ląduje do kosza to najzdrowsza część owocu. Sięgając do badania opublikowanego w czasopiśmie "Frontiers of Microbiology" , czytamy, że jedno jabłko zawiera ok. 100 milionów komórek bakteryjnych, ale jeśli wyrzucimy jego rdzeń, spożywamy zaledwie 10 milionów tych cennych komórek. 

Łodyga i nasiona wykazywały najwyższą liczebność bakteryjną, tuż za nimi plasuje się końcówka kielicha, końcówka łodygi i miąższ, a najmniej liczebna była mikrobiota skórki. Badanie wykazało również, że organiczne jabłka mają przewagę nad jabłkami uprawianymi konwencjonalnie, jeśli chodzi o różnorodność bakterii. Świeżo zebrane, jabłka z ekologicznej uprawy mają znaczenie bardziej zróżnicowaną, bardziej wyrównaną i odrębną kolonię bakterii w porównaniu z konwencjonalnymi. fot. unsplash

Podczas, gdy wyniki naukowców sugerują, że spożywanie całego jabłka jest korzystne, w społeczeństwie utarło się przekonanie, że jedzenie pestek wielu owoców jest po prostu niebezpieczne, ze względu na zawartość cyjanku. Rzeczywiście jest to prawda, jednak jest to trochę bardziej skomplikowane. Nasiona jabłek (również nasiona wiśni i gruszek) zawierają niewielką ilość związku zwanego amygdaliną, który po przemianie materii w układzie pokarmowym rozkłada się na wysoce trujący cyjanowodór, substancję, która jest śmiertelna w dużych dawkach. Nasiona, więc powinny zostać zmiażdżone lub przeżute. Z drugiej strony nasiona jabłek zawierają tak niewielką ilość potencjalnie szkodliwej substancji, że prawdopodobnie człowiek musiałby spożywać ich setki, aby być narażonym na zatrucie. 

Eksperci uważają, że spożywanie jabłka w całości od czasu do czasu jest bezpieczne. Nie radzą jednak od razu połykać kilku pestek jabłka. Lepiej zachować w tej kwestii ostrożność, ale nie trzeba też wpadać w panikę po nieumyślnym zjedzeniu pestki. Zalecają natomiast spożywanie rdzenia oraz łodygi, w których kryje się całe mnóstwo wartości odżywczych. 

 

Na podstawie artykułu z today.com

Zobacz też: Tę roślinę znają wszyscy, ale docenia nie każdy. To błąd!

Polecane wideo

Przez lata bała się własnego odbicia w lustrze. Tak zniszczyła ją rzadka choroba
Przez lata bała się własnego odbicia w lustrze. Tak zniszczyła ją rzadka choroba - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.08.2019 08:31
ja przy stosowaniu figurena jak schudłam ponad 10kg bałam się że waga wróci po odstawieniu. Nic takiego nie miało miejsca. Po prostu nie wracajcie do starych nawyków żywieniowych i nie będzie problemu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie