Dziewczyny, które chcą oczyścić organizm, zwariowały na punkcie kombuchy! Warto ją pić?

Niegdyś nazywana "eliksirem nieśmiertelności". Czym jest kombucha i czy warto mieć ją w swojej kuchni?
Dziewczyny, które chcą oczyścić organizm, zwariowały na punkcie kombuchy! Warto ją pić?
fot. unsplash
23.06.2019

Jeżeli lubisz śledzić wszystkie nowinki kulinarne, na pewno słyszałaś o trendzie na kombuchę, czyli sfermentowaną herbatę zmieszaną z odrobiną bakterii, drożdży i cukru. Jest to napój probiotyczny, wypełniony żywymi bakteriami, któremu przypisuje się szereg właściwości zdrowotnych. W Polsce kombucha największą popularnością cieszyła się w latach 90., a obecnie przeżywa swoje odrodzenie. Czy rzeczywiście jest taka zdrowa?

Zobacz też: Superfood Bowl: Instagram oszalał na punkcie „miseczki dobroci”!

Kombucha - herbata nieśmiertelności 

Mówiąc o tym cudownym napoju, musimy cofnąć się o 2000 lat do starożytnych Chin, skąd wywodzi się herbata "nieśmiertelności". Po dziesiątkach wieków wraz z modą na zdrowe odżywianie powrócił napój, który doceniono za cudowne właściwości zdrowotne.

W lokalnych supermarketach kombucha stanowi numer jeden wśród produktów probiotycznych. Napój szczególnie popularny jest wśród młodych ludzi, którzy preferują zdrowy styl życia i coraz świadomiej sięgają po zdrowe alternatywy dla tradycyjnych produktów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kombucha - czym właściwie jest

To potocznie grzyb herbaciany, określany mianem grzybka japońskiego. Ma postać galaretowatej masy, a dodany posłodzonej herbaty powoduje proces fermentacji. Przygotowywany jest na bazie herbaty z dzikiej róży, zielonej lub czarnej. 

(nie)zdrowy trend

Pomimo zakwalifikowania kombuchy do kategorii produktów zdrowotnych, wciąż istnieje wiele pytań na temat korzyści zdrowotnych napoju. Od czasów debiutu w starożytnych Chinach jako cudowny eliksir, przypisuje się mu szereg zalet, takich jak wzmocnienie odporności, regulację pracy jelit, oczyszczanie organizmu z toksyn, obniżenie poziomu cholesterolu, jako lek na bezsenność, brak apetytu, utratę pamięci czy zmęczenie. Okazuje się jednak, że korzyści płynące z kombuchy można uzyskać również sięgając po inne herbaty czy produkty sfermentowane. Ponadto brak szczegółowych badań klinicznych niesie ze sobą pewne ryzyko, a lekarze ostrzegają przed piciem tego napoju. Według nich może doprowadzić do zakwaszenie organizmu, a także chorób jamy ustnej i uzębienia. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A czy Wy próbowałyście kombuchy? Jakie macie odczucia? Podzielcie się z nami!

Zobacz też: Kult smukłego ciała: Na czym polega dieta keto?

Polecane wideo

Dieta zapisana w gwiazdach. To powinien jeść każdy znak zodiaku
Dieta zapisana w gwiazdach. To powinien jeść każdy znak zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 3.4 / 5
trombka (Ocena: 5) 30.07.2019 17:19
Ja piję kombuchę od Brothers and Sisters. Sama nie odważyłabym się hodować w domu, bo bałabym się, że coś się do grzybka przyplącze. Wolę więc zamówić ze sprawdzonego źródła i mieć pewność, co do jakości.
odpowiedz
Kinga (Ocena: 5) 16.07.2019 14:57
Ja jak chce oczyścić organizm z toksyn, to raz na jakiś czas wykupuje sobie detoks sokami od cateringu dietetycznego Tummy Heaven i to mi pomaga.
odpowiedz
Aga (Ocena: 1) 28.06.2019 14:19
NIE ,nie warto.Nie dajcie sie napuscuic i nie marnujcie kasy oi zdrowia. Zasada jest prosta; to ,co jest fdobre i co sie sprawdzilo,jest wszedzie,na calym swiecie.reszta ,to miejscowe,regionalne wynalazki,na ktorych co jakis czas kolejni swaniacy chca zarobic.Tak bylo z gojii,to samo z sola himalajska i innymi.Dbajcie o siebie i swoja kase a przede wszystkim myslcie i pameitajcie,ze kazdy portal zarabia na reklamei ,wiec napisza wszystko.Im pieniad znei smierdzi a za ewentualne szkody nei odpowiedza
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.06.2019 11:39
Ja hoduje w domu. Odpowiednio sfernentowana jest pyszna
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie