Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Sprawdź, jak popularny napój działa na organizm.
Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?
fot. Unsplash
26.05.2019

Statystyki nie budzą wątpliwości – pijemy coraz więcej piwa bezalkoholowego. W 2017 r. jego sprzedaż wzrosła o 22 proc., podczas gdy tradycyjnego spadła o 2 proc. W pierwszym półroczu 2018 r. dynamika wzrostu spożycia okazała się jeszcze większa i wyniosła aż 63 proc. To wprawdzie wciąż niewielka część całego rynku piwa, nieprzekraczająca 2 proc., ale zdaniem ekspertów ten udział będzie systematycznie rósł.

Zobacz również: Czy chipsy mogą być zdrowe?

Piwo bezalkoholowe stało się tak popularne, że na liście najczęściej spożywanych napojów zajmuje czwarte miejsce po kawie, wodzie i napojach gazowanych. Nic dziwnego, bo cieszy się coraz większym zainteresowaniem także wśród kobiet, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą spożywać napojów wysokoprocentowych, np. prowadzących samochód, będących w ciąży i karmiących dziecko albo stosujących dietę odchudzającą.

Zgodnie z polskim prawem, piwo bezalkoholowe to napój zawierający alkohol etylowy w stężeniu nieprzekraczającym 0,5 proc, czyli mniejszym niż występuje np. w kefirze. Zwykle wytwarza się je jedną z dwóch metod: przez odpowiednio wczesne przerwanie procesu fermentacji po uzyskaniu odpowiedniego stężenia alkoholu lub w wyniku tzw. dealkoholizacji, osiągniętej poprzez odparowanie, dializę czy odwróconą osmozę.

Przez lata piwo bezalkoholowe uchodziło za produkt gorszego rodzaju, szczególnie w porównaniu z tradycyjnym chmielowym trunkiem. Niesłusznie. Wytwarza się je bowiem z tych samych surowców, a w dodatku może pochwalić się większymi walorami prozdrowotnymi.

Przede wszystkim jego spożywanie nie prowadzi do uzależnienia alkoholowego, które staje się coraz większym problemem współczesnych Polek. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że co dziesiąta kobieta w wieku 18-30 lat pije w sposób destrukcyjny – w ciągu roku spożywa ponad 7,5 litra czystego alkoholu, czyli niewiele mniej niż mężczyzna-rówieśnik.

Warto pamiętać, że różnice biologiczne sprawiają, iż kobieta jest bardziej narażona na negatywne konsekwencje nadużywania napojów wyskokowych. To efekt m.in. znacznie mniejszego stężenia enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu i większego poziomu estrogenów, które sprzyjają jego intensywniejszemu wchłanianiu. Dlatego niekorzystne składniki mają otwartą drogę do wątroby, powodując spustoszenie w tym organie. Alkohol powoduje także silniejsze dysfunkcje mózgu i podnosi ryzyko wystąpienia nowotworu, m.in. raka sutka.

Zobacz również: Podmienił wegańskiej dziewczynie napój sojowy na mleko. Przerażający efekt

Piwo bezalkoholowe ma jednak więcej zalet. Powinny docenić je kobiety dbające o linię, ponieważ pozbawienie napoju alkoholu i większe rozwodnienie powodują, że napój staje się niskokaloryczny. Oczywiście pod tym względem gorzej wypadają piwa typu radler, wzbogacane zwykle nie tylko sokami owocowymi, ale również cukrem i syropem glukozowo-fruktozowym, które sprzyjają otyłości.

„Czyste” piwo bezalkoholowe jest bogatym źródłem cennych składników odżywczych, zwłaszcza polifenoli – związków charakteryzujących się silnym działaniem antyoksydacyjnym, neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu, a także zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów. Polifenole zmniejszają agregację płytek krwi, zapobiegając miażdżycy, zawałowi serca czy udarowi mózgu.

Piwo bezalkoholowe dostarcza również solidnej dawki witamin z grupy B, które wspomagają układ odpornościowy, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i są niezbędne w procesie przemiany białek. Poprawiają także samopoczucie, wzmacniają koncentrację, likwidują przyczyny zmęczenia czy bezsenności. Napój jest też skarbnicą wartościowych składników mineralnych, m.in. magnezu, potasu i sodu.

Wielu producentów piw bezalkoholowych zachwala swoje wyroby jako skuteczne napoje izotoniczne, po które powinny sięgać osoby aktywne fizyczne, zwłaszcza uprawiające sport. Mają one znakomicie nawadniać i uzupełniać zmęczony organizm o utracone elektrolity oraz mikroelementy. Jednak badania naukowe wykazały, że nie wszystkie piwa bezalkoholowe, nawet te z oświadczeniem o ich izotoniczności, wykazywały cechy napojów izotonicznych.

Dla osób uprawiających sport najlepszym wyborem są bezalkoholowe piwa pszeniczne, co udowodnili badacze z Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Po przetestowaniu kilkuset maratończyków odkryli, że biegacze pijący tego typu napoje mieli na mecie obniżony poziom stanu zapalnego we krwi.

Zobacz również: Zanim sięgniesz po alkohol - sprawdź, ile ma kalorii i jak go spalić (Męczarnia!)

Dieta zapisana w gwiazdach. To powinien jeść każdy znak zodiaku
Dieta zapisana w gwiazdach. To powinien jeść każdy znak zodiaku - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.05.2019 11:07
zamówiłam figurena ze względu na to że potrzebowałam czegoś co ruszy moją przemianę materii. Podejrzewałam że to przez nią tyle mi się odkłada mimo że nie jestem jakimś mega obżartuchem. Trafiłam na figurena i stosowałam 3 miesiące. Przez ten czas schudłam blisko 12kg co było dla mnie szokiem, że suplement diety może tyle mi dać w procesie odchudzania. Od tego momentu wszystkim polecam figurena.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie