Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nietolerancjach i alergiach pokarmowych

Kilka słów o tym, jak sobie z nimi poradzić.
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nietolerancjach i alergiach pokarmowych
fot. Brooke Lark / Unsplash
18.04.2019

Rosnąca z roku na rok świadomość żywieniowa wzbudza zainteresowanie chorobami, na które wpływ ma dieta. Alergie oraz nietolerancje pokarmowe mogą być bardzo uciążliwe w objawach, a ich terapia niekiedy to duże wyzwanie zarówno dla dietetyka jak i pacjenta. Jak poradzić sobie w takich przypadkach?

Czym są nietolerancje i alergia pokarmowa?

Obydwa te zaburzenia bardzo często są ze sobą mylone, a ich nazewnictwo, przez osoby nie dysponujące odpowiednią wiedzą, stosowane jest zamiennie. Alergie oraz nietolerancje pokarmowe, mimo iż czasami mają takie same objawy, różnią się mechanizmem ich powstawania.

Alergia pokarmowa jest opisywana jako nieprawidłowa reakcja organizmu na dany pokarm lub jego składnik, w której udział bierze układ immunologiczny. Można wyróżnić 2 typy alergii pokarmowych:

  • IgG – alergia tego typu jest bardzo często utajona. Jej objawy nie występują od razu, co może powodować problemy podczas poszukiwania przyczyny oraz pokarmu, na który dana osoba jest uczulona. Najczęściej objawia się wzdęciami, biegunkami, bólami brzucha. Mogą się także pojawiać objawy skórne, takiej jak wysypka czy w trudniejszych przypadkach atopowe zapalenie skóry.
  • IgE zależna – alergia, która powoduje natychmiastowe pojawienie się objawów, wśród których znajdują się między innymi zaczerwienienia skóry, biegunki, wysypki, bóle brzucha. Przez niemal natychmiastowe pojawienie się objawów może ona być bardzo niebezpieczna dla osoby chorej. Notowane były przypadki, w których osoby cierpiące na alergię pokarmową IgE zależną doświadczały zwężenia się dróg oddechowych przez postępujący ich obrzęk, przez co miały one kłopoty z oddychaniem. Może także dojść do pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego, który może prowadzić nawet do śmierci.

W przypadku nietolerancji pokarmowych, układ immunologiczny nie bierze udziału w reakcji na spożyty pokarm. Etiologią tego schorzenia bardzo często jest niedobór jakiegoś enzymu trawiennego, odpowiadającego za trawienie danego składnika pokarmowego, który wywołuje objawy u osoby chorej. Najprostszym przykładem będzie nietolerancja laktozy. Aby została ona strawiona w układzie pokarmowym człowieka, musi poddana zostać działaniu enzymu o nazwie laktaza. Enzym ten pozwala rozbić cząsteczki laktozy na części pierwsze – glukozę oraz galaktozę. Przy zmniejszonym, bądź całkowicie zatrzymanym wydzielaniu tego enzymu, dochodzi do powstania reakcji patologicznej, co w konsekwencji powoduje pojawienie się objawów nie tylko ze strony układu pokarmowego. Do najczęstszych objawów nietolerancji pokarmowych należą wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, bądź problemy skórne.

Skąd biorą się alergie i nietolerancje?

Alergie pokarmowe, tak jak nietolerancje, mogą być wywołane zarówno przez czynniki genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Alergia pokarmowa IgE-zależna jest dziedziczona, natomiast alergia IgG nie jest zależna od czynników genetycznych.

Nietolerancje pokarmowe mogą być dziedziczone, jednak mówi się, że u ich podłoża może stać także nieprawidłowy sposób odżywiania, higiena spożywanych pokarmów, bądź zbyt szybkie wprowadzanie rozmaitych pokarmów do diety niemowlęcia. Warto swoje działania zawsze konsultować chociażby z lekarzem, bądź skorzystać z pomocy dietetyka-specjalisty na https://kcalmar.com/zapytaj-dietetyka/alergie/

Jak leczyć alergie i nietolerancje pokarmowe?

Podczas terapii alergii pokarmowych bardzo często stosuje się tzw. diety eliminacyjne, które polegają na wyłączeniu z diety poszczególnych produktów zawierających alergizujące składniki. Przykładem może być mleko, które w swoim składzie posiada białka powodujące reakcję alergiczną u cierpiących na tę chorobę osób.

Nietolerancje pokarmowe można leczyć w ten sam sposób, jednak w aptekach pojawiają się także nowoczesne zamienniki enzymów trawiennych, których wydzielanie w układzie pokarmowym osoby chorej jest zaburzone. Przyjęcie takiego preparatu wraz z pokarmem zawierającym nietolerowany składnik pokarmowy, może zmniejszyć występujące objawy.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
fiśka (Ocena: 5) 01.06.2019 14:20
U mnie niestety z wiekiem wyszła nietolerancja laktozy i nadwrażliwość na gluten. A uwielbiam naleśniki, makaron, chleb, strasznie ciężko było mi z tego zrezygnować. Ale trzeba było, bo biegunki i wzdęty brzuch strasznie mnie męczyły. Zaczęłam też łykać debutir w kapsułkach, by odżywić i zregenerować nabłonek jelit, no i poprawić ich ogólna pracę. Pomogło i od dłuższego czasu jest ok.
odpowiedz
Dzesi (Ocena: 5) 15.05.2019 23:09
Nietolerancja to paskudztwo. Ja nawet nie wiedzialam, ze cos takiego moze sie przyplatac nagle,bo nigdy nic mi nie bylo,a tu ostatnio jakies problemy z brzuchem, niewiadomo co, i lekarz wyslal mnie wlasnie na badania na nietolerancje pokarmowe. Robilam je w laboratorium diagnostyka, bo maja tam korzystne pakiety, a zalezalo mi na tym, zeby ogarnac to szybciutko. No i wlasnie wyniki mi dopiero pokazaly, ze tak naprawde musze miec odpowiednia diete, bo nabawilam sie nietolerancji
odpowiedz

Polecane dla Ciebie