Czerwona herbata, zwana przez Chińczyków “smoczą herbatą”, jest znana ze względu na swoje niemalże magiczne właściwości. Nic więc dziwnego, że picie tego napoju jest zalecane w przypadku wielu dolegliwości. Dietetycy polecają picie herbaty czerwonej osobom, które chcą schudnąć, ale warto ją pić także wtedy, kiedy mamy podwyższony poziom cholesterolu albo chcemy oczyścić nasz organizm. Jak działa czerwona herbata i w jaki sposób ją zaparzać? Czy picie czerwonej herbaty może spowodować jakieś negatywne skutki uboczne i czy mogą ją pić kobiety w ciąży?
Zobacz również: Jaką herbatę pić, aby być piękną i szczupłą?
Herbata czerwona jest znana ze swoich właściwości pobudzających. To za sprawą zawartej w niej kofeiny. Kofeina w czerwonej herbacie działa jednak inaczej niż ta zawarta w kawie. W przypadku czerwonej herbaty kofeina jest wchłaniana dopiero w jelitach. W związku z tym wolniej przedostaje się do krwiobiegu. Podczas picia kawy kofeina jest wchłaniana już w żołądku. Kolejną zbawienną dla organizmu właściwością czerwonej herbaty jest wspomaganie zwalczania infekcji. Herbata czerwona zawiera w swoim składzie mieszaninę składników polifenolowych, dzięki czemu ten napój zwalcza bakterie i wirusy. Warto pić czerwoną herbatę zarówno profilaktycznie, czyli w celu zapobiegania infekcjom, oraz w trakcie choroby. Herbata czerwona jest zalecana m.in. w przypadku przeziębienia, grypy, ale także podczas biegunki albo stanów zapalnych dziąseł czy śluzówki jamy ustnej.
Po czerwoną herbatę najczęściej sięgamy na odchudzanie. Osoby, które chcą schudnąć, powinny zawsze mieć herbatę czerwoną w swojej kuchni. W jaki sposób czerwona herbata pomaga w odchudzaniu? Tajemnica tkwi w procesie fermentacji liści herbaty. W przypadku czerwonej herbaty fermentacja trwa krócej w porównaniu z herbatą czarną. W ten sposób w liściach czerwonej herbaty powstają polifenole oraz dobroczynne enzymy. Polifenole odgrywają istotną rolę w spalaniu tkanki tłuszczowej, ponieważ regulują pracę woreczka żółciowego i wydzielanie żółci, dzięki czemu ułatwiają trawienie. Przyspieszają też zamianę tłuszczu w energię. Czerwona herbata ma największy wpływ na odchudzanie, jeśli pije się ok. 5 filiżanek tego napoju dziennie. Najlepiej jest pić czerwoną herbatę ok. pół godziny po posiłku.
Fot. Unsplash.com
Czy czerwona herbata na odchudzanie to dobry pomysł? Czy picie czerwonej herbaty przynosi efekty w odchudzaniu? Na pewno trzeba sobie uświadomić, że w walce z dodatkowymi kilogramami sama czerwona herbata nie wystarczy. Konieczna jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Faktem jest jednak, że czerwona herbata wzmacnia efekty podczas odchudzania. To dlatego, że wspomaga procesy trawienne i spalanie tłuszczu. Herbata czerwona ma też inne efekty, które przynoszą korzyść naszemu organizmowi. Przede wszystkim ten napój neutralizuje toksyny, które gromadzą się w wątrobie. Warto o tym pamiętać, jeśli czeka nas zakrapiana impreza. Picie czerwonej herbaty przyspiesza spalanie alkoholu i minimalizuje jego działanie. Dzięki czerwonej herbacie alkohol szybciej jest usuwany z krwi.
Zobacz również: Herbata do zadań specjalnych
Czy każdy może pić czerwoną herbatę? Czy picie tego napoju ma jakieś negatywne skutki uboczne? Czerwona herbata ma w swoim składzie dużą ilość kofeiny, więc jej nadmierne spożywanie może przyczynić się do wypłukiwania wapna. To z kolei może prowadzić do osłabienia kości. Kofeina ma też właściwości pobudzające, więc picie czerwonej herbaty powoduje zwiększenie ciśnienia. Powinny o tym pamiętać osoby, które mają problem z podwyższonym ciśnieniem. Czerwona herbata w nadmiarze może też negatywnie wpłynąć na sen, co także ma związek z zawartością kofeiny. Nie poleca się spożywanie tego napoju w godzinach wieczornych. Herbata czerwona utrudnia też wchłanianie żelaza z pokarmów, dlatego jej picie nie jest wskazane, jeśli zmagasz się z anemią.
Czy picie czerwonej herbaty w ciąży to dobry pomysł? Odpowiedź brzmi – raczej nie. Przede wszystkim wysoka zawartość przeciwutleniaczy w tym napoju może blokować metabolizm kwasu foliowego. Kwas foliowy to ważny element diety kobiet w ciąży, a jego niedobór może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Czerwona herbata typu Pu-erh zmniejsza wchłanianie żelaza, dlatego kobiety w ciąży nie powinny pić tego napoju. Istnieje jednak inna odmiana herbaty czerwonej – Rooibos. Ta herbata nie zawiera kofeiny, a ma działanie uspokajające. Na taką czerwoną herbatę kobiety w ciąży mogą sobie pozwolić, tym bardziej, że pozwala pozbyć się mdłości, które często dokuczają przyszłym mamom, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.
Fot. Unsplash.com
Czy czerwoną herbatę powinno parzyć się w jakiś specjalny sposób, żeby nie zniszczyć jej wyjątkowych właściwości? Zdecydowanie tak. W przeciwieństwie do czarnej herbaty czerwonej nie powinno się zalewać wrzątkiem. Odpowiednia temperatura do parzenia czerwonej herbaty to 90-96 stopni Celsjusza. Nie powinno się też namaczać listków czerwonej herbaty zbyt długo. Najlepiej wyciągnąć je z wody po minucie, góra po trzech minutach. Warto wiedzieć, że czerwoną herbatę można parzyć więcej niż raz. Można ją parzyć z tych samych liści nawet dwa, trzy razy.
Lubicie smak czerwonej herbaty, czy jesteście bardziej przekonani do herbaty czarnej lub zielonej?
Zobacz również: Herbata – z cukrem czy bez?