Pokochasz te niepozorne ziarenka. Odchudzają, upiększają i kupisz je wszędzie

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez siemienia lnianego.
Pokochasz te niepozorne ziarenka. Odchudzają, upiększają i kupisz je wszędzie
fot. Unsplash
05.11.2018

Niewielkie nasiona lnu zwyczajnego od wieków stosowane są jako środek lecznicy i upiększający. To jeden z najpopularniejszych produktów używanych w medycynie naturalnej. Skąd wziął się jego fenomen?

Siemię lniane - właściwości

Suche nasiona mają odcień szarobrązowy. Ciemnieją po zalaniu wodą i wtedy też nabierają swoich właściwości. Pęcznieją, a wokół nich powstaje naturalny śluz. Mają w sobie sporo białka - 18 na 100 g.

Zobacz również: To musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po miód. Rodzaje, właściwości i kaloryczność

Siemię lniane - zastosowanie

Najczęściej stosowane jest wewnętrznie w przypadku różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego. Siemię pomaga w leczeniu zaparć, biegunki, zgagi czy refluksu. Według wielu ma też działanie odchudzające, bo przyspiesza metabolizm.

Badania wykazały, że obniża poziom złego cholesterolu, a także zmniejsza ryzyko występowania chorób nowotworowych. Wszystko dzięki obecnym w siemieniu przeciwutleniaczy.

Polecane jest przy chorobach gardła, a także profilaktycznie, gdy zawodowo operujemy głosem (wokaliści, lektorzy czy nauczyciele). Skutecznie nawilża śluzówkę. Znajduje też zastosowanie w kosmetyce - jako wzmacniająca maska na włosy i paznokcie.

Siemię lniane - jak przygotować

Zmielone siemię lniane spożywa się bez specjalnego przygotowania. Można posypać nim np. sałatkę albo wymieszać z jogurtem. Wykorzystywane jest też do pieczenia domowego chleba

Całe ziarna należy gotować przez ok. 15 minut - 1 łyżka siemienia na 1 szklankę wody. Inny sposób to zalanie ich wrzątkiem i odstawienie do wystygnięcia.

Siemię lniane na odchudzanie

Ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Stosowane regularnie pobudza pracę żołądka i jelit, przez co usprawnia trawienie. Zmniejsza również poziom złego cholesterolu w organizmie. Spożywane przed posiłkiem daje uczucie sytości, dzięki czemu jemy mniej.

Siemię lniane na zaparcia

Regularne stosowanie siemienia lnianego reguluje pracę układu pokarmowego i zwiększa częstotliwość wypróżnień. Polecane jest spożywanie ugotowanych ziaren rano i wieczorem. Najlepsze efekty widoczne są po kilku tygodniach takiej kuracji.

Siemię lniane na zgagę

Nasiona lnu mogą, ale nie muszą okazać się skuteczne w leczeniu zgagi. Wszystko zależy od nasilenia dolegliwości i jej przyczyn. Podobnie jak w przypadku zaparć - należy regularnie przyjmować siemię lniane ugotowane w wodzie. Jeśli kuracja nie przyniesie oczekiwanych skutków, wtedy należy udać się do lekarza.

Siemię lniane na refluks

Refluks to cofanie się treści żołądka do przełyku, a siemię lniane znane jest z regulowania pracy układu pokarmowego. W lekkich i sporadycznych przypadkach może okazać się skuteczne. Jeśli jednak pomimo jego stosowania dolegliwość nie ustaje - i tym razem konieczna jest konsultacja lekarska.

Zobacz również: Pierzga pszczela: Zdrowie i uroda na wyciągnięcie ręki. Wiemy, jak ją stosować

Siemię lniane na włosy

Bogate jest w witaminy, białka i składniki mineralne, których nasze włosy potrzebują. Siemię wzmacnia je, odżywia, a według niektórych zapobiega wypadaniu i przyspiesza ich porost. Zarówno przy stosowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Maseczkę na włosy przygotujesz gotując 2 łyżki ziaren lnu w 1 szklance wody. Następnie należy je odcedzić - wykorzystuje się jedynie powstałą w ten sposób maź. Naturalną miksturę nakłada się na wilgotne włosy, które następnie należy zawinąć ręcznikiem. Po godzinie spłukać.

Siemię lniane - przepisy

Stosowanie ziaren lnu nie jest zbyt skomplikowane. Zazwyczaj wystarczy je zagotować w wodzie.

Kisiel z siemienia lnianego

Jeśli nie przepadasz za gęstą zawiesiną pozbawioną smaku - ten sposób na pewno ci się spodoba. Nasiona lnu należy gotować w wodzie przez ok. 15 minut. Kolejny etap to dodanie usmażonych wcześniej owoców oraz cukru lub miodu. Smaczne i bardzo zdrowe.

Kleik z siemienia lnianego

To nic innego, ale gęsta zawiesina powstająca wokół nasion w momencie ich kontaktu z wodą. Spożywanie takiego naturalnego kleiku działa zbawiennie na układ pokarmowy, gdyż oblepia błonę śluzową żołądka i chroni go przed podrażnieniami.

Siemię lniane z jogurtem

W tym celu nasiona należy wcześniej zmielić w młynku do kawy lub zmiksować blenderem. Powstały w ten sposób puder zachowuje swoje dobroczynne właściwości i można dodać go bezpośrednio do jogurtu naturalnego.

Kiedy pić siemię lniane - rano czy wieczorem?

Najlepiej rano i wieczorem. Wszystko zależy jednak od tego, na jakim działaniu ci zależy. Jeśli chcesz pozbyć się zgagi, wspomóc odchudzanie czy wzmocnić włosy - warto sięgać po siemię nawet 2 razy dziennie (po pół szklanki). W przypadku zaparć najczęściej stosuje się je tuż przed snem, aby ułatwić poranną toaletę.

Zobacz również: 10 sposobów na „podkręcenie” metabolizmu. Będziesz szczupła jak nigdy

Polecane wideo

Schudli, i dziś wyglądają jak zupełnie inne osoby! Najlepsze metamorfozy w Sieci
Schudli, i dziś wyglądają jak zupełnie inne osoby! Najlepsze metamorfozy w Sieci - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4 / 5
Wiki (Ocena: 5) 07.11.2018 10:40
Od wielu lat piję świeżo zmielony len na wszystko
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 05.11.2018 17:59
Na zdjęciu to nie siemię lniane. To podobne do ziaren kolendry.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie