10 sposobów na wykorzystanie „resztek” jedzenia

Nie wyrzucaj ich. Zawierają cenne dla zdrowia składniki.
10 sposobów na wykorzystanie „resztek” jedzenia
Fot. Unsplash
06.10.2018

Europa mieszkańcom innych kontynentów, a zwłaszcza tych, gdzie panuje skrajne ubóstwo, jawi się niczym kraina mlekiem i miodem płynąca. Nic dziwnego, jedzenia i wody na pewno nam nie brakuje. Większości młodych Europejczyków trudno sobie wyobrazić, że nagle mogłoby zabraknąć żywności. Marnują ją w bardzo dużych ilościach. To powód do wstydu, bo są ludzie, którzy umierają z głodu. Nie mają co włożyć do garnka i to nie z powodu własnego lenistwa.

„Byłam uzależniona od pieczywa! Odstawiłam je na miesiąc i…” (Historia Kingi)

Problem z marnowaniem jedzenia jest bardzo duży zwłaszcza w Polsce. Wystarczy przyjrzeć się osiedlowym śmietnikom, gdzie możemy zobaczyć spleśniały chleb, opakowania z resztkami wędliny, zepsute owoce i wiele innych produktów. Na portalu businessinsider.com.pl czytamy, że nawet 4 miliony Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia codziennie. Aż o 3 miliony więcej wyznaje, że robi to co najmniej raz w tygodniu. Najgorsze są pod tym względem osoby młode.

Co roku na śmietnik trafia u nas 9 mln ton żywności. Pod względem wyrzucania jedzenia jesteśmy na 5. miejscu w Europie, podaje dalej portal. Zastanawiające są w tym kontekście opowieści o ogromnej biedzie panującej w naszym kraju i wyzyskiwaniu biedniejszych osób przez te bogatsze, bo tylko trochę ponad 24 proc. Polaków twierdzi, że w ogóle nie marnuje jedzenia.

Co najczęściej ląduje w naszych śmietnikach? Często bywają to właśnie zgniłe warzywa i owoce, spleśniały chleb, przeterminowane jogurty i zepsuta wędlina. Ale trzeba też wspomnieć o „resztkach”, których pozbywamy się bezmyślnie. Chociaż wiele osób nie wie, że można je spożyć albo nie ma pomysłu, co z nimi zrobić. To błąd, ponieważ w ten sposób nie tylko marnują żywność, ale pozbywają się cennych składników odżywczych.

Podpowiadamy, jak wykorzystać różnego rodzaju „resztki”.

Gotowane warzywa z bulionu

1. Przeważnie zjadana jest marchewka, a reszta (seler, pietruszka, por oraz natka) ląduje po ugotowaniu w koszu. Rekomendujemy wykorzystanie ich na dwa sposoby. Pierwszy polega za zagęszczeniu zupy zblendowanymi warzywami. Wyjmij je, kiedy będą miękkie (nie powinny być rozgotowane), dolej trochę bulionu i zblenduj. Tak przygotowaną mieszanką zagęść zupę.

2. Kolejna propozycja to sałatka warzywna. Wystarczy, że wyjmiesz warzywa przed połączeniem wywaru z innymi dodatkami. Potem dodaj do nich ugotowane jajka, ogórki, jabłko, groszek, kukurydzę i opcjonalnie ziemniaki.

Natka

1. Natka z selera korzeniowego jest bardzo wartościowa. „Zarówno liście selera naciowego, jak i korzeniowego mają pięć razy więcej cennego dla zdrowia magnezu oraz wapnia niż reszta warzywa. Magnez nazywany jest pierwiastkiem życia - odpowiada za ponad 300 biochemicznych reakcji w organizmie. To pierwiastek, który regeneruje żywe komórki, przywraca równowagę układu nerwowego, wzmacnia reakcje obronne organizmu” – czytamy na portalu kuchnia.wp.pl. Co możesz zrobić z natką selera korzeniowego? Pokrój ją i dodaj do surówki. Dobrze skomponuje się z surówką z jabłka i marchewki.

2. Natka z młodej marchewki jest jadalna i bardzo zdrowa, o czym nie każdy wie. Możesz zrobić z niej pesto. Pokrój ją na mniejsze kawałki, a potem zblenduj. Dodaj do tego oliwę extra virgin, pestki z dyni, chilli, kilka przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku, sól i parmezan. Pesto zjedz z makaronem.

Nie uwierzysz, co powinnaś jeść w trakcie okresu...

Skórki z owoców

1. Jeżeli chodzi o skórkę cytrynową czy pomarańczową, polecamy ją dobrze umyć, a potem zetrzeć i wysuszyć. Przyda się na święta Bożego Narodzenia do różnych wypieków.

2. Możesz też użyć skórek jako odświeżaczy powietrza. Rozłóż je na ciepłym kaloryferze. Po chwili twój dom wypełni się pięknym aromatem.

3. Nie wyrzucaj też skórki z banana. Są one bogate w fosfor, wapń, potas i magnez – składniki, które wspaniale działają na zęby. Wewnętrzną częścią masuj przez dwie minuty zęby. To doskonały sposób na ich wybielenie.

Obierki z ziemniaków

1. Na pewno słyszałaś o tym, że są bardzo zdrowe. Szkoda je wyrzucać. Jeżeli dobrze umyjesz ziemniaki, możesz pokroić obierki, posypać je solą albo ziołami i upiec z nich chipsy w piekarniku.

2. Możesz je też ugotować. Wywar ma właściwości lecznicze, jeżeli chodzi o rozpuszczanie kamieni nerkowych.

5 produktów spożywczych, przez które masz trądzik

Liście brokułów

1. Brokuły dostępne w sklepach przeważnie są ich pozbawione, dlatego dobrze jest ich poszukać na targach. Czy wiedziałaś, że liście zaspokajają w 90 proc. dzienne zapotrzebowanie na witaminę A? Dla porównania informujemy, że różyczki tylko w 3. proc. Jak je wykorzystać? Możesz je pokroić i dodać do surówki czy sałatki.
 

Polecane wideo

Mateusz Borkowski z “Gogglebox” schudł aż… 141 kg! Dziś trudno go rozpoznać! (ZDJĘCIA)
Mateusz Borkowski z “Gogglebox” schudł aż… 141 kg! Dziś trudno go rozpoznać! (ZDJĘCIA) - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
kociara (Ocena: 5) 06.10.2018 08:29
Ludzie po prostu nie potrafią gospodarować jedzeniem. Przyznam szczerze, że zdarza mi się czasem coś wyrzucić jednak staram się by było to jak najrzadziej. Wiele rzeczy można zamrozić, kupiłam pojemniczki do mrożenia i jak zostanie mi porcja z obiadu to zamrażam, z resztek sera, kiełbasy itp robię pizzę, jak kupuję wędliny czy mięso to od razu porcjuję i do zamrażarki, później wyciągam partiami. Mam też psa i koty więc też coś zjedzą i się nie marnuje prawie nic. Po sąsiedzku mam też taką starszą panią i coś jej nieraz zaniosę obiadu czy ciasto i zje ze smakiem. Nie lubię wyrzucać jedzenia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie