Co dietetyczne napoje gazowane robią z naszym ciałem i mózgiem? Lepiej to przeczytaj...

Dietetyczne = zdrowe? Niekoniecznie.
Co dietetyczne napoje gazowane robią z naszym ciałem i mózgiem?  Lepiej to przeczytaj...
unsplash.com
28.08.2018

Zdarza Ci się sięgać po gazowane napoje dietetyczne? Pozornie wydawać by się mogło, że to najlepsza opcja z możliwych, bowiem zero cukru = zero dodatkowych kilogramów. Ale czy na pewno? Cóż, okazuje się, że w praktyce jest zupełnie inaczej.

Zobacz także: 7 pozornie zdrowych i dietetycznych produktów, które są megakaloryczne

Czym tak naprawdę są napoje light? To nic innego jak koloryzowane, gazowane wody smakowe, w których cukier zastąpiono jednym lub kombinacją kilku sztucznych słodzików, takich jak aspartam, cyklaminiany, sacharyna czy sukraloza. Ich długotrwałe spożywanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak (o ironio) cukrzyca typu 2 czy zespół metaboliczny (podwyższone ciśnienie krwi, podniesiony poziom cukru i cholesterolu oraz otyłość brzuszna). Uszkodzenia płuc, zwiększone ryzyko zawału serca czy udaru mózgu to kolejne z zagrożeń czyhających na tych, którzy lubują się w napojach "sugarfree". Sztuczne słodziki przyczyniają się także do rozwoju astmy.   

Co ciekawe, picie dietetycznych napojów gazowanych wcale nie powoduje, że jesteśmy szczuplejsi. 

Sztuczne słodziki często są dziesiątki, a nawet setki razy słodsze od cukru, zatem oszukany mózg myśli, że dostajemy więcej kalorii niż w rzeczywistości, co powoduje, że nasz organizm chce więcej i więcej. Może to prowadzić (i najczęściej tak się właśnie dzieje) do zwiększenia apetytu i... masy ciała. Oczywiście, niektórzy z nas są w stanie przezwyciężyć fałszywe poczucie "słodkości", i powstrzymać rosnący apetyt, ale nadal muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy, chorób serca i udaru mózgu. Warto? Naszym zdaniem NIE!

Zobacz także: 5 największych mitów dietetycznych

Z jej ciałem stało się coś dziwnego. Schudła tylko w połowie, a od pasa w dół wciąż jest otyła
Z jej ciałem stało się coś dziwnego. Schudła tylko w połowie, a od pasa w dół wciąż jest otyła - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 4 / 5
HERBATAczyENERGETYK? (Ocena: 5) 19.09.2018 13:09
Wiem jak trudno jest odstawić wszystko co słodzone. Ale stopniowo jes tto mozliwe i tak też postępowałam. Organizm wyciszałam herbatą z konopiafarmacja pl . I znikało to łaknienie na cukier, organizm oczyścił się z toksyn. Po 2 tyg. nauczyłam się kontrolować ilość cukru, ktory spozywam. Gazowane napoje pije raz w miesiacu. Jako nagrodę za to, że przez pozostałe dni byłam stanowcza :)
odpowiedz
Aware (Ocena: 1) 17.09.2018 20:35
Oczywiście widać, że osoba pisząca artykuł zamiast zagłębić się w temat od strony naukowej, wolała wybrać przepisanie głupot z innych stron o podobnej tematyce. W skrócie to organizm nie ,,myśli'' że dostaje więcej kalorii, bo słodziki nie powodują wyrzutu insuliny. Także to, że słodzik jest DZIESIĄTKI, a nawet SETKI razy słodszy nie robi różnicy, gdy jest go DZIESIĄTKI, a nawet SETKI razy mniej w napoju. Tak czy inaczej polecam zrobić własny research na stronach związanych z nauką, a nie głupim sianiem kłamstw.
odpowiedz
Otylia (Ocena: 5) 15.09.2018 17:12
Również mogę pochwalić Slimunox za jego skuteczność i szybkość działania.Wiem że same tabletki to nie wszystko ale w połączeniu z odrobiną ruchu efekty są naprawdę znakomite.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.09.2018 08:13
od dawna już nie piję gazowanych napoi przerzuciłam się na mineralną cisowiankę. lepiej się czuję zdecydowanie i brzucha mi tak nie wzdyma jak balon. Trzeba sobie porównać etykietę wody a napoi gazowanych i będzie jasne czemu lepiej pić wodę
odpowiedz

Polecane dla Ciebie