Hamburger zdrowszy niż sałatka?

Okazuje się, że nierzadko wpadamy w pułapkę zdrowego odżywiania, sądząc niesłusznie, że sałatka zawsze jest lepsza od tłustej kanapki, niezależnie od swojego składu.
Hamburger zdrowszy niż sałatka?
27.06.2009

Na pytanie „Hamburger czy sałatka?”, zadane dietetykowi, tylko pozornie odpowiedź wydaje się prosta. Coraz częściej bowiem sałatki i surówki okazują się tłustsze i bardziej kaloryczne niż większość pozycji ze słynnego (i wiecznie przeklinanego) menu McDonalds’a. Sprawą ostatnimi czasy zajęła się agencja konsumencka „Which?”, która sprawdziała i przeanalizowała skład 20 sałatek złowionych na półkach hipermarketów, między innymi Tesco.

Okazało się, że co czwarta zbadana sałatka zawierała tłuste sosy lub majonez, będące kalorycznymi bombami. Rekordzistką jest dostępna w sieci supermarketów Morrisons (w Wielkiej Brytanii), ociekająca sosami kompozycja krewetek i sałaty, która dostarcza aż 70% dziennego zapotrzebowania na kalorie!

Krążąc między sklepowymi półkami i wczytując się w skład produktów podany na opakowaniu, warto mieć się na baczności. Często informacje wprowadzają konsumentów w błąd. Agencja konsumencka zwraca uwagę na fakt, że np. na sałatce z Tesco napisane jest, iż zawiera ona 20,5 g tłuszczu oraz 275 kcal, tymczasem ta informacja odnosi się tylko do połowy opakowania! 

Natasza Lasky

Zobacz także:

Czy wegetarianizm szkodzi? 

Lekarze biją na alarm, twierdząc, że wegetariańska dieta może przyczynić się do powstania niedoborów cennych dla organizmu witamin i mikroelementów. Jej zwolennicy natomiast odpierają te zarzuty i bronią swojego stylu życia, wymieniając liczne jego zalety. Po czyjej stronie leży racja?

Kuchnia Papilota: Przepisy na pasty do pieczywa 

Znudziły ci się zwykłe kanapki? Spróbuj czegoś nowego! Łatwe w przygotowaniu pasty to coś dla kuchennych leniuchów o delikatnym podniebieniu, lubiących wyszukane smaki!

 

Polecane wideo

Komentarze (132)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.07.2009 19:29
Może któraś z Pań po prostu to sprawdzi...bedzie prościej ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.07.2009 01:23
ja pierniczę... stek bzdur! McDonald zrowszy od sałatek? sorry ale tam mięcho jest faszerowane sterydami i nie sądzę żeby sos albo majonez w sałatce byl głównym źródłem kalorii... jakoś mi sie w te brednie wierzyc nie chce. Agencja pewnie w łapsko dostała i teraz takie pierdoly wypisuja i ludziom w głowach mieszaja. Mozna to łatwo sprawdzic. Niech jedna osoba sie zywi non sop sałatakmi z tesco a druga hamburegrami z McDonalda... zobaczymy kto sie szybciej przez drzwi nie da rady przecisnac... brawo za głupote i za mieszanie ludziom w glowach... oby tak dalej a wyrosnie nam drugi narod amerykanski!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2009 23:03
„Which?” to chyba jakaś bajka jest
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2009 23:00
Ps. Artykuł jest o sosach czy sałatkach
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2009 22:58
Wymieńcie Tą Zosie , bo jak ona coś palnie ... Sam Mc przyznaje się do tego że w jego mięsie znajduje się 17% odpadów .Przepisy na tyle właśnie pozwalają czyli , kopyta , wymiona , itd.. oczy też.. Smacznego Zosiu , Ja jednak wolę Sałatkę
odpowiedz

Polecane dla Ciebie