8 świństw, których już nigdy nie powinnaś zjeść

Może i są smaczne, ale fatalnie wpływają na nasze zdrowie i figurę!
8 świństw, których już nigdy nie powinnaś zjeść
źródło: freestocks.org / Unsplash
28.08.2017

Popcorn z kuchenki mikrofalowej

To przekąska, którą szybko i bez problemu przygotujemy w domu. Wystarczy podgrzać w mikrofali kupioną w sklepie torebkę z ziarnami kukurydzy, czasem o smaku masła czy sera, i już po chwili mamy całą miskę parującego popcornu.

Mina nam zrzednie, gdy przeczytamy skład tego produktu. Zazwyczaj znajdziemy tam utwardzone tłuszcze roślinne, których spożywanie zwiększa ryzyko otyłości i podnosi poziom „złego” cholesterolu (jego nadmiar grozi miażdżycą czy zawałem serca). Smak i zapach popcornu to zasługa m.in. guanylanu disodowego (może powodować bóle głowy i zaparcia, szczególnie wśród dzieci) lub diacetylu, który niekiedy uszkadza komórki nerwowe oraz przyczynia się do powstawania schorzeń neurologicznych.

Jakby tego było mało wnętrze torebki z kukurydzą bywa zabezpieczane kwasem perfluorooktanowym, który ma zapobiegać przywieraniu ziaren, ale „przy okazji” cechuje się sporą toksycznością. Niektóre badania naukowe wykazały, że może sprzyjać bezpłodności czy nowotworom wątroby.

Płatki śniadaniowe

Producenci tego typu przysmaków reklamują je jako najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą zdrowo i energetycznie rozpocząć dzień. Czy tak jest rzeczywiście? Niestety. Rozmaite zbożowe kulki, kółeczka czy poduszeczki to prawdziwe bomby kaloryczne dostarczające potężnej dawki cukru – w jednej porcji płatków może kryć się nawet pięć łyżeczek słodkiej trucizny, często ukrytej pod nazwą syrop glukozowo-fruktozowy, dekstroza, glukoza, laktoza czy melasa.

W dodatku takie produkty posiadają wysoki indeks glikemiczny. Nic dziwnego, że już po 2-3 godzinach zaczynamy znów odczuwać głód i ochotę na podjadanie. Zdrowiu nie służą również inne składniki płatków: sztuczne barwniki, spulchniacze i konserwanty.

Zupka chińska

Wbrew nazwie wynalazcą tego przysmaku był… Japończyk Momofuku Ando, który pod koniec lat 50. XX wieku wprowadził na tamtejszy rynek sproszkowane dania. Dziś są one bardzo popularne na całym świecie, także wiele Polek lubi posilić się zupką chińską w przerwie na lunch.

Problem w tym, że produkty, które nadają się do konsumpcji w kilka minut po zalaniu gorącą wodą cechuje znikoma wartość odżywcza. Za to dostarczają mnóstwo soli (może być przyczyną nadciśnienia), glutaminianu sodu (jego nadmiar powoduje otyłość), utwardzonych tłuszczów roślinnych oraz chemicznych spulchniaczy, polepszaczy smaku i zapachu, konserwantów i barwników, niekorzystnie wpływających na nasze zdrowie.

Zobacz również: Przez 100 dni jadł tylko lody i pił alkohol. Co się stało z jego ciałem? (FOTO)

niezdrowe jedzenie

źródło: Henrique Félix / Unsplash

Margaryna

Jeszcze niedawno przekonywano, że jest świetną alternatywą dla masła. Dziś dietetycy raczej odradzają spożywanie margaryny, w której składzie znajdziemy zwykle m.in. olej palmowy, wyjątkowo bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, sprzyjających otyłości, wzrostowi poziomu „złego” cholesterolu i ryzyka schorzeń układu krążenia. W większości smarowideł nie brakuje też utwardzonych tłuszczów roślinnych, fatalnie wpływających na kondycję skóry, ponieważ niszczą włókna kolagenowe i warstwę lipidową, przez co stajemy się bardziej podatne na promieniowanie UV, czyli jedną z głównych przyczyn przyspieszonego starzenia.

Chipsy

Potrafią działać uzależniająco, szczególnie jak leżą na stole podczas imprezy czy oglądania ciekawego filmu. Jednak w takich momentach warto sobie przypomnieć, że niewiele produktów spożywczych równie fatalnie wpływa na naszą wagę. Cienkie smażone plasterki ziemniaków ociekają bowiem tłuszczami i kaloriami, badania naukowe wykazały, że ich nieumiarkowane pochłanianie sprzyja rozwojowi cukrzycy czy chorób serca.

Chipsy mają też bardzo niską wartość odżywczą, bowiem dostarczają przede wszystkim węglowodanów prostych, które stanowią bodziec do wzrostu poziomu cukru i insuliny we krwi, a w konsekwencji ponownego ataku głodu.

Kostki rosołowe

Przychodzą nam z pomocą, gdy brakuje pomysłu na obiad – wystarczy rozpuścić je w gorącej wodzie, by uzyskać smaczny i aromatyczny bulion. Jednak z prawdziwym rosołem nie mają one wiele wspólnego, bo suszone warzywa czy przyprawy stanowią zazwyczaj niewielki procent w składzie takich produktów.

Kostki rosołowe dostarczają za to ogromną dawkę soli, której Polacy i tak jedzą za dużo. Tymczasem zatrzymuje ona wodę w organizmie, w efekcie czego tętnice „zapychają się” i wzrasta ciśnienie. Każda dodatkowa szczypta soli zwiększa ryzyko udaru mózgu czy nadciśnienia. Kostki wzbogacane są także w kontrowersyjne wzmacniacze smaku, zwłaszcza glutaminian monosodowy.

Zobacz również: 8 niepozornych produktów na maksa nafaszerowanych cukrem

niezdrowe jedzenie

źródło: Ben Garratt / Unsplash

Białe pieczywo

Do wypieku pszennego chleba czy bułek stosuje się mąkę z ziaren pszenicy, które w procesie produkcyjnym są pozbawiane zewnętrznej osłonki – otrębów i zarodków. W efekcie surowiec traci cenne składniki odżywcze, zwłaszcza błonnik zapewniający uczucie sytości, natomiast staje się bogatym źródłem skoncentrowanych węglowodanów. Dlatego szybko znów czujemy głód, a zamiast jednej kromki zjadamy zazwyczaj kilka, co – jak udowodnili naukowcy – prowadzi do nadwagi i otyłości.

Częste spożywanie białego pieczywa może również skutkować zakwaszeniem organizmu, a długotrwałe zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do rozmaitych dolegliwości: spadku odporności, permanentnego zmęczenia, wahań nastrojów czy problemów z koncentracją.

Nuggetsy z kurczaka

Lubią je zwłaszcza dzieci, ale często trafiają także na talerze dorosłych, ponieważ gotowe przysmaki z kurczaka to teoretycznie świetny pomysł na obiad, zwłaszcza, gdy brakuje czasu. Wystarczy wrzucić je na patelnię i już po kilku minutach wbijać zęby w soczyste mięsko. Problem w tym, że tego mięska nie ma za dużo – bardzo często stanowi ono zaledwie 50 proc. składu nuggetsów, reszta to sztuczne wypełniacze i dodatki, fatalnie wpływające na nasze zdrowie i wagę.

RAF

Zobacz również: Lista owoców, które mogą być groźne dla Twojego zdrowia

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 4.2 / 5
sc (Ocena: 5) 04.10.2017 13:27
Dlatego pomyśleliśmy o Was i stworzyliśmy eko sklep ze zdrowymi produktami! Figa z Miodem! www.figazmiodem.pl :-)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.08.2017 15:09
Chętniej jadłabym masło zamiast margaryny ale skoro kostka kosztuje 7 zł i może podrożeć jeszcze to szkoda mi peniędzy. Do ciast daję margarynę, do smarowania pieczywa Delmę
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 3) 28.08.2017 14:48
Z tego co wiem to popcorn jest bardzo zdrowy i zawiera dużo błonnika. Fakt, że lepiej kupić taki sypany niż w paczce i zrobic go na sucho niz na oleju. Artykuł fajny ale mało w nim produktów. Jest wiele więcej niezdrowej żywności.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 28.08.2017 09:26
Nie powinno sie jeść kurczaków takich ze sklepów, które są faszerowane sterydami i antybiotykami
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.08.2017 08:24
Akurat co do płatków w tej chwili jest ich na rynku cała gama i są również takie bez dodatku cukru i z pełnym ziarnem- bynajmniej nie te najbardziej reklamowane bo akurat ich skład nie skąpi od cukru ;) za to tańsze i często marek własnych sklepów i sklepikow.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie