1. Wapń w mleku wcale nie jest zbawienny
To nieprawda. Niedawno opublikowane badania szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali, które trwały 20 lat i podczas których przebadano ponad 100 tysięcy osób jasno wskazują, że w mleku jest potrzebny wapń, lecz przez wysoką zawartość tłuszczu jego poziom wchłaniania wśród dorosłych ludzi jest znikomy. Na podstawie obserwacji nie stwierdzono też mniejszej łamliwości kości wśród osób, które piją naprawdę dużo mleka (3 szklanki dziennie i więcej).
2. Picie mleka skraca życie
Tytuł zawarty w tym haśle jest nieco na wyrost, ale pewnym rzeczom nie da się zaprzeczyć: picie mleka zwiększa ryzyko zawału serca, jest silnie alergenne, podwyższa poziom cholesterolu, a do tego pite w nadmiarze może powodować odwodnienie, zaburzenia trawienia oraz zapalenia jelita – więcej o tym w punkcie czwartym.
3. Mleko może pomóc uniknąć wczesnej menopauzy
Te same badania Uniwersytetu w Uppsali stwierdziły, że kobiety pijące mleko regularnie dzięki zawartym w nich witaminom i aminokwasom są o 13 procent mniej podatne na menopauzę w okolicach 45 roku życia niż kobiety, które w diecie omijają ten płyn.
4. Mleko nie jest naturalnym pokarmem
Choć pisze się o mleku piosenki i wydaje nam się, że krowi pokarm jest naturalny dla ludzi, to wcale tak nie jest. Blisko 70% dorosłych ludzi na świecie nie toleruje zawartej w mleku laktozy. W Europie i krajach słowiańskich mleko jest stosunkowo dobrze przyjmowane przez organizmy – w Polsce 20-25% dorosłych nie toleruje tego płynu. Gorzej na pozostałych kontynentach: 70% Chińczyków, 50-75% Indian, 85% Aborygenów czy 45-80% Afroamerykanów uczulonych na laktozę to naprawdę potężne liczby.
5. Mleko może być też mocnym alkoholem
A właściwie nie samo mleko, a śmietana z niego wytwarzana. Przepis ma ponoć ponad 110 lat i pochodzi z naszej rodzimej Oleśnicy. Śmietanówka – bo tak nazywa się trunek – niebawem ma wejść do regularnej sprzedaży, a producenci spodziewają się, że domowy dotąd trunek podbije nasze podniebienia.
Zdziwieni? My odrobinę. Pragniemy równocześnie przypomnieć, by pamiętać o zasadzie zrównoważonej diety, bo ani mleko ani inny składnik nie zapewni nam wszystkich potrzebnych do życia składników. Podchodźmy do wszystkiego z rozsądkiem!
autor: Patryk Chilewicz