Sproszkowane warzywa – sposób na zdrowie jesienią i zimą

Zapewniają solidną porcję witamin i minerałów, a nie wymagają uciążliwego obierania, krojenia czy gotowania.
Sproszkowane warzywa – sposób na zdrowie jesienią i zimą
Fot. iStock
17.11.2016

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warzywa i owoce muszą stanowić znaczący punkt w naszym codziennym jadłospisie. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia dorosły człowiek powinien każdego dnia pochłaniać przynajmniej 400 g tych darów natury, co zmniejszy ryzyko poważnych problemów zdrowotnych: chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy czy otyłości.

Jednak dla wielu osób przestrzeganie zalecanej dawki nie jest łatwym zadaniem. Niektórzy po prostu nie lubią „zieleniny”, a inni nie mają czasu na jej przyrządzanie. W dodatku jesienią dostęp do świeżych warzyw bywa mocno utrudniony, a niekiedy wręcz niemożliwy.

Jarmuż, ryby i inne pozornie zdrowe produkty, które mogą nam... zaszkodzić

Dlatego warto wówczas sięgnąć po sproszkowaną marchewkę, szpinak czy brukselkę. Suszenie jest jedną z najstarszych metod przedłużania trwałości żywności, do dziś z powodzeniem wykorzystywaną przez producentów takich przysmaków.

„Najpierw wytłaczamy z warzyw sok, następnie wprowadzamy go do specjalnej suszarki, gdzie w gorącym strumieniu powietrza odparowuje się wodę. W ten sposób uzyskujemy proszek buraczany, pomidorowy czy marchwiowy. I jest jeszcze druga opcja. Możemy wysuszyć tkankę i ją zmielić – wtedy też uzyskamy formę warzyw czy owoców w proszku” – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. Ewa Jakubczyk z Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.

Do zakładów produkty trafiają w optymalnym momencie wzrostu, gdy są już w pełni dojrzałe. Wówczas cechują się najlepszym smakiem oraz najwyższą wartością odżywczą. Suszenie powoduje zmniejszenie objętości i masy, ale jednocześnie pozwala na długo zachować smak oraz aromat. Odparowanie z wody zapobiega zaś rozwijaniu się groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.

Sproszkowane warzywa zachowują taką samą kaloryczność, a także większość składników odżywczych: białek, tłuszczy czy błonnika. W czasie procesu technologicznego następuje zaś utrata witaminy C, ale za to pozostaje niemal pełna dawka witamin z grupy B. Dużo zależy jednak od produktu i sposobu suszenia.

zdrowe warzywa

Fot. iStock

Nie ulega jednak wątpliwości, że warto zainteresować się sproszkowanymi warzywami, które mogą stanowić bardzo ciekawy dodatek do wielu potraw, skutecznie zastępując niekiedy świeże produkty. Świetnie sprawdzą się także do przyrządzania zdrowych, odżywczych koktajli, bardzo wskazanych zwłaszcza jesienią i zimą, gdy nasz organizm potrzebuje tego typu „dopalaczy”.

W sklepach ze zdrową żywnością oraz w internecie bez większego trudu kupimy gotowe już mieszanki warzywne, można z nich przygotować zarówno koktajl, jak i po prostu dosypać je do jogurtu naturalnego, by uzyskać pożywne śniadanie. W składzie takich „bomb warzywnych” znajdziemy sproszkowane: dynię, buraka, ogórka, karczocha czy lucernę, ale także trochę bardziej egzotyczne dodatki: spirulinę, chlorellę, lście moringa, noni czy organiczny sok z perzu.

Jeśli lubimy bardziej tradycyjne smaki, warto kupić po prostu sproszkowaną marchewkę, bogatą w beta karoten – silny przeciwutleniacz przekształcany przez organizm w witaminę A, odpowiadającą za dobry wzrok (chroni przed tzw. kurzą ślepotą, czyli zaburzeniem adaptacji oka do widzenia w ciemności) i pomagającą w utrzymaniu właściwej kondycji skóry.

zdrowe warzywa

Fot. iStock

Wartościowy jest także proszek wytarzany ze świeżych liści szpinaku, skarbnica witamin: C, K, A, E, B2 i B6 oraz manganu, magnezu, żelaza, wapnia i potasu, a także tryptofanu – aminokwasu wykorzystywanego przez organizm do produkcji serotoniny, czyli hormonu, który pozwala na „wyciszenie” układu nerwowego. Serotonina przekształcona zostaje w melatoninę dbającą o nasz rytm dobowy.

Pełen witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy jest również proszek brokułowy, wytwarzany zarówno z łodyżek, jak i różyczek bardzo zdrowego warzywa. Dostarcza on także solidnej dawki błonnika – mieszanki rozmaitych związków chemicznych, które zbawiennie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ regulują trawienie, zapobiegają otyłości, a nawet chronią przed nadciśnieniem.

Ile kaw dziennie pijesz?

zdrowe warzywa

Fot. iStock

Nie mniej wartościowy jest proszek jarmużowy, obfitujący w witaminę C i inne przeciwutleniacze, które doskonale poprawiają pracę układu odpornościowego i chronią przed chorobami. Produkt jest także bogatym źródłem witamin z grupy B, zapewniających naturalną energię i witaminy K, która zapewnia zdrowie kości.

Kupując warzywa w proszku warto jednak koniecznie przeczytać skład tych produktów, bo niestety często znajdziemy w nim nie tylko zdrowe elementy. Niekiedy suszone przysmaki są bowiem wzbogacane np. maltodekstryną, którą cechuje wysoki indeks glikemiczny, dlatego jej spożywania powinny unikać osoby z nadwagą czy chorujące na cukrzycę.

zdrowe warzywa

Fot. iStock

Uważajmy też na produkty, których smak jest podkręcany syntetycznym glutaminianem sodu (kryjącym się niekiedy pod oznaczeniem E621). Zdaniem naukowców jego nadmiar sprzyja otyłości, ponieważ powoduje znaczny wzrost apetytu i wzmaga uczcie głodu. Może też wywoływać uszkodzenia komórek mózgowych. Pojawiają się opinie sugerujące, że substancja odpowiada za niekorzystne objawy fizjologiczne, takie jak drętwienie, osłabienie i palpitację.

Unikajmy również sproszkowanych warzyw z dodatkiem soli. Statystyczny Polak i tak przekracza aż trzy razy dzienną normę jej spożycia ustaloną przez Światową Organizację Zdrowia na poziomie 5 g.

Tymczasem chlorek sodu zatrzymuje wodę w organizmie, w wyniku czego tętnice „zapychają się” i wzrasta ciśnienie, zwiększając ryzyko udaru mózgu czy nadciśnienia. Nadmiar soli obciąża również nerki i powoduje np. powstawanie uciążliwych kamieni.

Jakie powinnaś wykonywać ćwiczenia, biorąc pod uwagę swój... znak zodiaku?

RAF

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
nadia (Ocena: 5) 08.12.2016 12:02
jeżeli chcesz uporać się z nadwagą, warto zastosować w kuracji preparat figurena slim który świetnie przyśpieszy metabolizm i pomoże uporać się z nadwagą
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2016 09:25
ja właśnie kupiłam sproszkowane buraki w rossmannie. Będę testować :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2016 08:37
Najlepsze sa z własnego ogrodu, takie nasze lokalne produkty są dla nas najlepsze. Ja je uwielbiam, są naprawdę zdrowe i świetnie wspomagają odchudzanie. Przeczytajcie sobie książkę odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii, warto, oj warto sama najlepiej wiem po sobie..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo