Ile kaw dziennie pijesz?

Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy! Z tej okazji masa ciekawostek o najpopularniejszym napoju na Ziemi!
Ile kaw dziennie pijesz?
Fot. Thinkstock
29.09.2016

Jakie gatunki ziaren kawy wyróżniamy? Jak rozpoznać dobrej jakości kawę w domowych warunkach i ile filiżanek jest wypijanych na całym świecie? Czym jest Mocha Italia, a co wspólnego z kawą ma sztuka latte art? Pobudzające jak espresso fakty i ciekawostki nt. kawy serwuje COSTA COFFEE z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy.

Rodzaje kaw i różnice:
• Dwa główne gatunki ziaren kawy to Arabica i Robusta.
• Arabica stanowi około 80% światowych upraw. Powszechnie uważana jest za lepszą i trudniejszą w uprawie.
• Robusta jest zdecydowanie bardziej odporna na zmiany temperatur, szkodniki czy wysokość, dzięki temu jej uprawa jest zdecydowanie łatwiejsza. Często Robusta błędnie uważana jest za „gorszy” gatunek.
To Robusta nadaje kawie goryczkowaty smak i zawiera większą niż Arabica ilość kofeiny.
• Trzeci mniej znany gatunek to Liberica. Jej krzaki dają owoce, które nie dojrzewają równomiernie, przez co ich uprawa jest kłopotliwa i kosztowna. Liberica to nie więcej niż 1% światowej produkcji. W smaku jest podobna do Robusty.
• W kawiarniach stosowane są autorskie mieszanki, np. Mocha Italia, w której występują ziarna Arabiki i Robusty. W COSTA COFFEE tylko 1 proc. ziaren kawy produkowanej na świecie spełnia standardy jakościowe. Jednak nie proporcje Arabiki i Robusty są najważniejsze. Kluczowy jest profil smakowy, który jest niezmienny od ponad 40 lat. Na ten profil składa się 27 aromatów m.in. karmelowy, czekoladowy, orzechowy czy waniliowy.

ciekawostki o kawie

Fot. Thinkstock

Jak rozpoznać dobrej jakości kawę w 3 krokach:
• Sprawdź zawartość ziaren Arabiki i Robusty. Najlepsze są kawy, których Robusta stanowi jedynie domieszkę, nie więcej niż 20-25%. W przeciwnym razie kawa będzie zbyt gorzka.
• Sprawdź pochodzenie kawy. Producent może podać na opakowaniu jedynie region, a nie konkretną plantację. Oznacza to, że kawa nie jest jednorodna tylko zawiera ziarna, które „zostały” plantatorom
z różnych plantacji. Może to wpłynąć pozytywnie ‒ w jednym opakowaniu mamy mieszankę różnych aromatów. Z drugiej strony jednak nie mamy pewności, że w opakowaniu kawy, którą kupujemy znajdzie się zawsze to samo.
• Sprawdź stopień palenia. Możemy założyć, że kawy jaśniejsze będą bardziej kwaskowate / owocowe, kawy ciemniejsze (mocno palone) – bardziej czekoladowe/orzechowe.
• Pamiętaj, że kawa rozpuszczalna, w przeciwieństwie do kawy w ziarnach czy mielonej kawy naturalnej (która nie zawiera nic poza kawą), jest poddawana obróbce technologicznej, w trakcie której dodawanych jest wiele polepszaczy i sztucznych substancji.

ciekawostki o kawie

Fot. Thinkstock

Spożycie kawy w Polsce i na świecie:
• Kawa jest najbardziej popularnym napojem na Ziemi. Co roku wypija się jej ok. 400 miliardów filiżanek. W Polsce pije się ok. 3 kg kawy na mieszkańca rocznie. Tymczasem we Włoszech jest to już ok. 5,9 kg, w Niemczech około 7-9 kg, a w krajach skandynawskich nawet do 14 kg rocznie.
• W ciągu 10 ostatnich lat konsumpcja kawy w Polsce wzrosła o 80%.
• Dzisiaj coraz więcej Polaków chodzi do kawiarni. Ponad 50 proc. osób odwiedzających kawiarnie robi  to przynajmniej raz w miesiącu i ten odsetek rośnie co roku o 2-3 proc.

ciekawostki o kawie

Fot. Thinkstock

Czy wiesz, że:
• Kawa uprawiana jest w ok. 70 krajach świata, w tzw. „Pasie Kawowym”, między Zwrotnikami Raka i Koziorożca. Są to regiony okołorównikowe w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Afryce i Azji.
• Brazylia często nazywana jest „imperium kawowym”, gdyż dostarcza około 30% światowych zasobów ziaren (w kraju rośnie ok. 3 miliardów krzewów kawowca).
• Zaskoczeniem może być drugie miejsce na świecie – Wietnam, który ma idealne warunki klimatyczne.
• Kawy z Afryki – uprawiane w takich krajach jak Etiopia, Kenia, Uganda, czy Rwanda – są bardziej kwaskowe niż kawy z pozostałych regionów. Charakteryzują się nutami owoców cytrusowych, kwiatów, niekiedy rodzynek. Są to kawy raczej delikatne i lekkie.
• Kawy z Ameryki – uprawiane m.in. w Brazylii, Kolumbii, Meksyku czy Gwatemali – są mało kwaskowe i często w powszechnym odczuciu uznawane za bardziej „klasyczne”. Mają nuty orzechowo-czekoladowe
i zwykle lepiej komponują się z mlekiem niż kawy afrykańskie.

• Kawy z Azji – głównie z Indonezji, Papui-Nowej Gwinei i Indii – są nieco mniej popularne, ale mają swoich miłośników. Kawy azjatyckie charakteryzują się nutami ziemistymi i leśnymi. Są nieco „przyduszone”
i mają małą kwasowość.
• Kawa jest dobra nie tylko rano, ale również po wszystkich posiłkach ze względu na działanie poprawiające trawienie. Kofeina zawarta w kawie może przyśpieszyć metabolizm od 3 do 11%.
• Kofeina podnosi zdolność mózgu do wychwytywania słów o pozytywnym wydźwięku. Dlatego kawa nie tylko pobudza, ale również poprawia humor.
• W starożytnej Turcji kobieta mogła rozwieść się z mężem jeśli nie kupował jej kawy.
• Latte art to sztuka malowania mlecznych wzorów na kawie, która wymaga precyzji, doskonałych umiejętności parzenia espresso i spieniania mleka oraz doświadczenia.
• Można wyróżnić dwie techniki latte art – jedna z nich to free pouring – polega na malowaniu mlekiem lanym prosto z dzbanka. Istnieje też bardziej oryginalna i kreatywna technika, jaką jest etching. Polega ona na rysowaniu, często nawet trójwymiarowych obrazów, na spienionym mleku przy użyciu termometru gastronomicznego lub innego ostrego i cienkiego narzędzia.

Zielona kawa na odchudzanie. Hit czy mit?


Źródło: Materiały prasowe

 

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Maja (Ocena: 5) 09.10.2016 18:45
4? To bardzo dużo... Ja wypijała max. 3, ale i tak ograniczyłam, bo to niezdrowo. Piję teraz 1, bo lubię, w weekendy zdarza sie, ze wypiję dwie, a tak to właśnie po wode z kofeiną sięgam, jest znacznie zdrowsza i nie wypłukuje minerałów z organizmu.
odpowiedz
Adela (Ocena: 5) 04.10.2016 15:42
Ja zawsze piję kawę z rana :) Dzień rozpoczęty bez kawy jest dniem straconym! A w ciągu dnia piję veroni energy- wodę z kofeiną i pobudza tak samo :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.09.2016 10:16
ja piję 4 kawy dziennie :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie