Kalorie w alkoholu

Sprawdź, które trunki nie spowodują drastycznego przybrania na wadze.
Kalorie w alkoholu
Fot. Thinkstock
20.04.2016

Planując dietę obiecujemy sobie ograniczyć przede wszystkim cukier i tłuszcz. Z jadłospisu należy usunąć wszelkiego rodzaju słodycze i potrawy smażone na głębokim oleju. Do tego ewentualnie rezygnacja z białego pieczywa i na pewno uda się zrzucić zbędne kilogramy. To prawda, ale pod warunkiem, że zrezygnujesz także z picia alkoholu.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że napoje wyskokowe to prawdziwa bomba energetyczna. Jeśli nie jesteś w stanie jej spożytkować (a to raczej niemożliwe w stanie wskazującym), zacznie się odkładać jako tłuszcz. Dlatego profesjonalni dietetycy już na samym początku ostrzegają przed piwem czy wódką.

Tego typu trunki wpływają bowiem nie tylko na naszą świadomość, ale także ciało!

Zobacz również: Czy alkohol może być zdrowy?

 

alkohol kalorie

fot. Thinkstock

Który alkohol ma najmniej kalorii?

 

Nie istnieje coś takiego jak trunek, który moglibyśmy określić mianem dietetycznego. Jeśli chcesz spędzić cały wieczór przy trunku z procentami, zdecydowanie najlepiej postawić na jasne piwo bez dodatków. Dwa kufle to 300 kcal. Ewentualnie wino czerwone wytrawne - 2 kieliszki to 100 kcal.

Najgorsze rozwiązanie pod względem dietetycznym to zdecydowanie czysta wódka. Nie dość, że jeden kieliszek 40 ml ma 110 kcal, to na tym zazwyczaj nie kończymy. Drinki uzupełniamy słodkim sokiem lub gazowanym napojem.

Odchudzając się chyba lepiej postawić na wodę mineralną.

 

alkohol kalorie

fot. Thinkstock

Alkohol bez kalorii

 

Nie istnieje i najprawdopodobniej nigdy nie powstanie. Wszystko co jemy lub pijemy kryje w sobie ładunek energetyczny, a alkohol w szczególności. Jeśli dbasz o linię - lepiej zapomnij o zakrapianych imprezach.

Najmniej kaloryczna jest czysta wódka, ale pod warunkiem, że zakończysz biesiadowanie na 1-2 kieliszkach i nie popijesz ich słodkim napojem. W przeciwnym razie przyjmiesz tyle kalorii, co osoba racząca się winem lub piwem.

 

alkohol kalorie

fot. Thinkstock

Alkohol a kalorie

 

Napoje wyskokowe to spory ładunek energii, czyli kalorii dostarczanych do organizmu. Problem w tym, że o ile przeciętny człowiek nie jest w stanie zjeść więcej, niż 2 tłuste hamburgery, tak w ciągu zakrapianej imprezy potrafimy wypić morze alkoholu. W efekcie spotkanie towarzyskie ma dla naszego organizmu gorsze konsekwencje, niż wypad do lokalu fast food.

Szczególnie zdradliwe są dla nas kolorowe drinki, w których znajduje się nie tylko kaloryczna wódka, ale także likiery, soki owocowe i inne słodkie dodatki. Podobnie piwo, które z dodatkiem syropu smakowego zwiększa swoją kaloryczność nawet dwukrotnie.

Niektórzy eksperci twierdzą, że lepiej od czasu do czasu pozwolić sobie na kilka kieliszków, niż pić mniejsze ilości alkoholu, ale regularnie. Wtedy procenty wolniej przemienią się w tkankę tłuszczową.

 

alkohol kalorie

fot. Thinkstock

Kalorie w alkoholu

 

W porcji 40 ml:

Brandy - 110 kcal

Koniak - 110 kcal

Gin - 110 kcal

Anyżówka - 135 kcal

Rum - 150 kcal

Sherry - 50 kcal

Whisky - 100 kcal

Wódka - 110 kcal

 

W porcji 120 ml:

Wino białe słodkie - 120 kcal

Wino białe wytrawne - 75 kcal

Wino czerwone słodkie - 150 kcal

Wino czerwone wytrawne - 50 kcal

 

W porcji 500 ml:

Piwo jasne - 150 kcal

Piwo ciemne -  200 kcal

Zobacz również: EXCLUSIVE: Spowiedź młodej alkoholiczki

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2016 00:04
Kto jeszcze zawsze pomija pierwszą stronę i od razu przechodzi do drugiej ? :D
zobacz odpowiedzi (1)
inferno (Ocena: 5) 20.04.2016 22:24
A tam, ja wale niemalże codziennie przynajmniej z 4 browary i jakoś przy 161 ledwo waże 47kg. Jak ktoś ogólnie je mało to alkohol go nie utuczy, nie ma szans.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2016 17:48
jestem studentka to wiadomo ze czasem wypije.ale myslalam,ze lepiej pic wodke z sokiem niz np 5 piw
odpowiedz
Anapolis (Ocena: 5) 20.04.2016 14:59
1g alkoholu ma ok 7 kcal. Dla przypomniania: węglowodany i białka: ok 4kcal w 1gramie, tłuszcze ok 9kcal. A jednak kalorie z alkoholu są innego rodzaju energią. Te kalorie się nie odkładają w postaci tłuszczu. Fajnie, tak? Wcale nie! Znaczy to tylko tyle, że alkohol jest spalany w pierwszej kolejności, jako trucizna, której się trzeba jak najszybciej pozbyć. Tak więc jak wypijacie wódkę z colą to kalorie z coli się od razu odkładają, a cała energię organizm czerpie z alkoholu. Druga rzecz, po wypiciu zwykle chce się jeść, trudniej jest sie opanować. A te przekąski zjadane podczas picia na bank sie odłożą. Tak naprawdę tylko wódka z wodą nie wpływa na sylwetkę. Ale nie znaczy to, że warto pić, aby schudnąć! Pomyślcie o dewastacji wątroby i innych problemach zdrowotnych. Zdecydowanie nie namawiam do picia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo