Cała prawda o parówkach: Z czego są robione? Czy można je jeść?

Czy powinnyśmy bezwzględnie unikać jedzenia parówek? Oto cały skład popularnego produktu!
Cała prawda o parówkach: Z czego są robione? Czy można je jeść?
Fot. Thinkstock
09.04.2016

Parówki. Produkt, który często gości na naszych stołach. Jest lubiany przez dzieci i dorosłych. Trudno wyobrazić sobie, żeby nagle mogło go zabraknąć.

Na popularność parówek zapewne ma wpływ również prostota ich przygotowania. Wystarczy bowiem kilka minut, aby zagotować wodę i przyrządzić ten przysmak.

Niestety do naszych uszu coraz częściej docierają niepokojące informacje na temat parówek, a dokładnie tego, z czego są zrobione. Zawierają one oczywiście mięso, ale przeważnie jest to 50%, czyli ustawowe, unijne minimum. Oprócz tego w skład popularnego produktu wchodzi woda, tłuszcze, konserwanty oraz MOM i MDOM. 

Aż trudno uwierzyć, ale nawet parówki przeznaczone dla dzieci nie mają lepszego składu, a wręcz przeciwnie. Co więc należy robić, kiedy mamy nieodpartą ochotę na parówki? Czy musimy się ich wyrzec? A co najważniejsze, które są najzdrowsze (chociaż mówienie o zdrowiu w przypadku parówek wydaje się trochę śmieszne)?

Oto cała prawda o popularnym przysmaku.

parówki

Fot. Thinkstock

Sokołów kiełbaski z cielęciną

Informacja o cielęcinie może pozornie uspokajać konsumenta.

Skład:

Mięso 70%, woda, białko sojowe, skrobia ziemniaczana, seler, gorczyca, cukier, przeciwutleniacze

Niestety, podobnie jak w przypadku Berlinek, sokołowskie kiełbaski mają mało mięsa, a przeciwutleniacze mogą zaszkodzić cukrzykom.

Zobacz także: Jak ludzie z różnych stron świata jedzą Nutellę?

parówki

Fot. Thinkstock

Parówki cielęce z Bacówki

Mięso 95%, (52% cielęce i 43% wieprzowe), niewielkie ilości tłuszczu, przyprawy, azotyn sodu – substancja konserwująca

Parówki z Bacówki zdobyły Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego 2014 oraz zostały nagrodzone medalem targów Natura Food 2014. Ich minusem może być dość wysoka cena – 39,99 zł/kg.

A Wy jadacie czasem parówki?

parówki

Fot. Thinkstock

Czego bezwzględnie należy unikać?

MOM i MDOM

Pierwszą zasadą, do której musimy się zastosować, jest czytanie etykiet. Im więcej mięsa w parówce, tym lepiej. Raczej nie powinniśmy wybierać tych o najmniejszej zawartości, ale kupować kiełbaski mające co najmniej 93% mięsa. Do składników zakazanych z pewnością należy MOM oraz MDOM. Na szczęście nie wszystkie parówki je zawierają. MOM to mięso oddzielane mechanicznie, a MDOM to mięso drobiowe oddzielane mechanicznie. Według unijnych ustaw MOM i MDOM w ogóle nie można zaliczyć do kategorii mięsa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To resztki mięsa pozostawione po oddzieleniu tuszy od szkieletu. Kości wraz z tymi resztkami są miażdżone na masę za pomocą maszyny. Zawartość kości nie jest zbyt duża, ponieważ w maszynie znajdują się specjalne sita rozdzielające je od tkanek, ale mimo wszystko są obecne. 

parówki

Fot. Thinkstock

Glutaminian sodu

Glutaminian sodu to substancja bardzo często dodawana do parówek. Jej zadaniem jest poprawa smaku oraz zapachu produktu. Oficjalnie glutaminian został uznany za nieszkodliwy, ale pojawiają się pogłoski, że może zaszkodzić. Swoje zastosowanie ma także w kuchni Dalekiego Wschodu. W Polsce dodaje się go również do przypraw, sosów czy rybnych konserw. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej go unikać. Na etykietach kryje się pod nazwą E621.

Zobacz także: Tran – fakty i mity

parówki

Fot. Thinkstock

Woda – drugi w kolejności składnik

Woda to istotny składnik parówek, jeżeli chodzi o zawartość procentową. Szacuje się, że parówki aż w 60% zawierają wodę, ale należy wziąć pod uwagę, że samo mięso wchodzące w ich skład, czyli co najmniej 50%, także ją ma. Stąd taka duża liczba. Nie da się jednak zaprzeczyć, iż do masy, na którą składają się zmielone resztki mięsa, dolewana jest woda. Podobnie jest jednak w przypadku wędliny, którą kupujemy. Nawet jakieś 50% produktu to woda. 

Przyjrzyjmy się składowi kilku najbardziej popularnych produktów.

parówki

Fot. Thinkstock

Morliny Berlinki Classic

Według zapewnień producenta, produkt jest tworzony z wyselekcjonowanych gatunków mięsa oraz unikalnej mieszanki przypraw.

Skład:

Mięso (wieprzowe) 71%, woda, białko wieprzowe kolagenowe, białko sojowe, skrobia modyfikowana, glukoza, askorbinian sodu, azotyn sodu, glutaminian monosodowy, stabilizatory, przyprawy, ekstrakty

Chociaż te parówki są bardzo popularne, w składzie mogłyby mieć więcej mięsa.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
justyna (Ocena: 5) 10.04.2016 01:09
kuzwa, myśle fajnie, poczytam komentarze o parówkach, wchodze, a tu cisza.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo