Co się stanie, kiedy przestaniesz pić odpowiednią ilość wody? Lepiej to przeczytaj!

Jeśli zaniedbałaś picie wody, wróć do tego nawyku. Koniecznie.
Co się stanie, kiedy przestaniesz pić odpowiednią ilość wody? Lepiej to przeczytaj!
Fot. Thinkstock
18.03.2016

Specjaliści od lat nawołują, by codziennie pić wodę. Sugerowane ilości to od 6 do nawet 9 szklanek na dobę. Zanim jednak wmówisz sobie, że nie warto się tak poić i co chwilę biegać do łazienki, udowodnimy ci, że jest zupełnie przeciwnie. Woda MUSI znaleźć się w twojej codziennej diecie. Jeśli zlekceważysz to zalecenie, poważnie ucierpi na tym twój organizm.

Oto najpoważniejsze skutki:

Narażasz się na śmiertelne choroby

Udowodniono, że nawadnianie organizmu skutecznie obniża ryzyko zachorowania na takie choroby, jak kamica nerkowa, czy rak okrężnicy. Spada także ryzyko zawału serca.

picie wody

Fot. Thinkstock

Spowalniasz metabolizm

Organizm jest witalny tylko wtedy, gdy twój metabolizm działa jak należy. Picie wody skutecznie go poprawia (szybciej spalasz kalorie nawet wtedy, gdy odpoczywasz). Z kolei rezygnacja z tego napoju sprawia, że metabolizm spowalnia. Stajesz się ociężała, ospała, tyjesz.

Reportaż: Nienawidzę mięsożerców!

Myślisz dwa razy dłużej nad danym zagadnieniem

Badacze z Instytutu Psychiatrii w londyńskim King`s College udowodnili, że mózg odwodnionych nastolatków… kurczy się, a co za tym idzie – muszą myśleć dwukrotnie dłużej nad zagadnieniami, które osoby dobrze nawodnione rozwiązują natychmiast.

picie wody

Fot. Thinkstock

Masz gorszy humor

W 2009 roku naukowcy z Massachusetts przeprowadzili dość osobliwy test. Otóż podzielili respondentów na dwie grupy – każda musiała wykonywać ćwiczenia fizyczne przez godzinę, z tym, że grupa pierwsza mogła w tym czasie pić wodę, a druga nie. Okazało się, że osoby odwodnione narzekały na wysiłek dużo mocniej niż te, które mogły pić. Były poirytowane, złe, niezadowolone i sfrustrowane. Wniosek? Woda poprawia nasze samopoczucie.

Zobacz także: Powstał stanik wykrywający raka piersi?!

picie wody

Fot. Thinkstock

Jesz więcej

Badania z 2010 roku przeprowadzone przez Institute for Public Health and Water Research pozwoliły specjalistom dojść do wniosku, że te osoby, które przed posiłkami piją szklankę wody, spożywają w rezultacie od 75 do 90 kcal mniej od ludzi, którzy tego nie robią. W dłuższej perspektywie (dokładnie 3 miesięcy) ci drudzy przybierają na wadze około 2,2 kg więcej od grupy pierwszej.

Masz więcej zmarszczek

Picie wody wpływa także na jakość i elastyczność twojej skóry. Zmarszczki i bruzdy są mniej widoczne niż u osób, które nie piją dziennie wystarczającej ilości wody.

Polecane wideo

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
jowita (Ocena: 5) 29.09.2016 21:56
Człowiek w większości składa się z wody, dlatego trzeba zwracać uwagę na to co się piję. Ja wybieram wody, które mają dużo minerałów i elektrolitów, które wypłukuje i tracę podczas intensywnych ćwiczeń. Też słyszałam o veroni hydration. Koleżanka mówiła mi, że lepiej się po niej czuje. Chyba spróbuję :)
odpowiedz
Jagna (Ocena: 5) 19.09.2016 08:02
To prawda, bo organizm zaczyna ją magazynować. Może się zdarzyć, że będziemy nawet puchnąć. Ja myślałam kiedyś, że przytyłam, przeszłam na dietę, nie jakąś rygorystyczną, ale odstawiłam słodycze i zaczęłam pić 2 litry wody dziennie, w ciągu pierwszego tygodnia straciłam ponad 2 kg wody. Teraz już pilnuję tego, żeby wypijać odpowiednia ilość. Ostatnio mam zawsze przy sobie veroni hydration, bo ma najlepsze pH, najbardziej zbliżone do odczynu krwi, więc lepiej nawadnia i eliminuje objawy zakwaszenia organizmu,a jednym z nich może być właśnie zatrzymywanie się wody w organizmie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.09.2016 08:26
im mniej wody pijemy, tym bardziej nam się ona zbiera w ogranizmie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.09.2016 21:13
ja się źle czuję, mam niskie ciśnienie, chce mi się spać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2016 09:55
Piję zazwyczaj litr wody dziennie, plus inne płyny. Przy biegunce i wymiotach dodatkowo wspomagam się płynem nawadniającym, który przyśpiesza uzupełnienie niedoboru wody i niezbędnych elektrolitów. Przy takich problemach kupuje orsalit, saszetki są niedrogi i skuteczne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie