Detoks, inaczej oczyszczanie, to sposób na pozbycie się z organizmu toksyn. Zanieczyszczenie środowisko, warzywa i owoce traktowane pestycydami, chemia dodawana do żywności, brudna woda, antybiotyki, kosmetyki – to ich niektóre źródła. Bardzo szkodliwe jest też życie w stresie, palenie papierosów, stosowanie niewłaściwej diety (bogatej w cukry, konserwanty, barwniki itp.).
Z badania TNS OBOP przeprowadzonego w 2006 roku wynika, że aż 40 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy z obecności toksyn w organizmie, a ponad połowa nie dostrzega zagrożenia toksynami w miejscu pracy i nauki. Od 2006 roku więcej, co prawda, zaczęto mówić o zdrowym stylu życia, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z potrzeby regularnego oczyszczania organizmu.
Detoks to nie fanaberia, a konieczność – uważa się, że większość nowotworów rozwija się pod wpływem toksycznych związków obecnych w środowisku. Skutkiem nagromadzenia toksyn jest: obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej, ogólne przemęczenie, problemy skórne, zaburzenia koncentracji, spadek odporności, nieprzyjemny zapach ciała, obniżony nastrój, wzdęcia i zaparcia, wypadanie włosów. Aby pozbyć się tych problemów, warto zainteresować się detoksem sokowym. Teraz, gdy na straganach można znaleźć wiele bogatych w składniki odżywcze warzyw i owoców, jest dobry moment na przeprowadzenie detoksykacji.
Zasady
Zgodnie z nazwą podstawą tego rodzaju detoksu są soki. Kuracja powinna trwać siedem dni. Soki robimy ze świeżych warzyw i owoców. To mogą być owoce i warzywa wszelkiego typu. Pomidory? Jarmuż? Burak? Seler? Kiszonki? Marchew? Awokado? Sprawdzi się wszystko, z czego da się wycisnąć sok – również świeże zioła. Soki wyciskamy w sokowirówce lub wyciskarce. Do tego możemy robić warzywno-owocowe koktajle – wtedy zdrowe składniki wystarczy zmiksować. Ważna uwaga: zaleca się, aby soki owocowe (które zawierają cukry) pić w pierwszej połowie dnia, natomiast później sięgamy po soki z jarzyn.
Podczas detoksu sokami niektórzy jedzą lekkie zupy i buliony warzywne. Pozwalają sobie również na picie ziół i herbat korzystnie wpływających na pracę organizmu (zalecane są: koper włoski, mięta, mniszek lekarski, rumianek, łopian większy, karczoch zwyczajny, zielona herbata). W detoksie sokowym na czczo dobrze jest wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, bo taka mieszanka pobudza perystaltykę jelit. Soki można doprawić ziołami – np. słodką papryką, gałką muszkatołową, imbirem, curry, pieprzem, bazylią, tymiankiem. Należy natomiast unikać soli. Podczas kuracji sokowej nie rezygnujemy z picia wody – przeciwnie, jest zalecana.
Uwaga: optymalny czas, aby oczyścić organizm z toksyn i przywrócić mu prawidłowe funkcjonowanie, to 10-20 dni. Zaleca się więc, aby w tym czasie stosować dietę owocowo-warzywną. Detoks sokowy może stanowić element dłuższej kuracji. Po siedmiodniowym piciu soków do diety zaczynamy włączać świeże warzywa i owoce (surowe lub ugotowane), a później również fermentowane napoje mleczne, produkty zbożowe, ryby albo chude mięso.
Może się zdarzyć, że nawet siedmiodniowa kuracja będzie dla ciebie za długa. W takim przypadku warto pomyśleć o 1-3-dniowej detoksykacji. Dobrym momentem na przeprowadzenie oczyszczania jest weekend.
Zaleca się, aby detoks przeprowadzać minimum dwa razy w roku, a najlepiej cztery razy w czasie każdej zmiany pory roku.
Podczas detoksu sokowego nie wolno jeść niezdrowej żywności. Odpadają produkty z białej mąki (ryż, makaron, chleb), słodycze, słone przekąski, sztuczna żywność, fast foody oraz używki – alkohol i papierosy. Nie pijemy mocnej kawy ani ciemnej herbaty.
Dla każdego?
Zdrowa osoba powinna przeprowadzać detoks organizmu regularnie. Uważać muszą natomiast osoby z chorobami przewlekłymi i zażywające leki – przed detoksykacją powinny skonsultować się z lekarzem. Detoks sokami nie jest polecany kobietom w ciąży i dzieciom, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko gromadzenia się toksycznych związków w organizmie? Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać – dla zdrowia, pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia. Przede wszystkim powinnaś zerwać z nałogami: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy kawy szkodzi każdemu. Powinnaś również unikać towarzystwa osób palących papierosy – bierne palenie jest bardzo szkodliwe.
Kluczowa jest właściwie skomponowana dieta. Nie chodzi o to, żeby wszystkiego sobie odmawiać, ale żeby wprowadzić w życie zdrowe nawyki żywieniowe. A te to m.in. ograniczenie spożycia mocnej kawy, ograniczenie cukru i soli, regularne spożywanie posiłków. Należy jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie (porcja to szklanka soku, jedno jabłko, garść wiśni itp.). Ryby jedz dwa razy w tygodniu. Żywność, która trafia na twój talerz, powinna być jak najmniej przetworzona. Zadbaj o to, by w twojej diecie nie brakowało fermentowanych produktów mlecznych takich jak maślanka, kefir, jogurt. Sięgaj po zdrowe oleje, kasze, orzechy, pieczywo razowe.
Unikaj stresów. To bardzo ważne, bo to właśnie nerwy osłabiają organizm i są przyczyną większości chorób. Każdego dnia (!) znajdź czas dla siebie i poświęć go na relaks. Lepiej pójść spać dziesięć minut później niż położyć się wcześniej po wyczerpującym dniu, w którym nie było czasu na odpoczynek i małe przyjemności.
Ewa Podsiadły-Natorska
Korzystałam m.in. z:
„Uwolnij się od toksyn”, prof. dr hab. Iwona Wawer, dr Ewa Matyska, poradnik wydany w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Uwolnij się od toksyn”