Jak wpływa na Twój organizm puszka napoju energetycznego? Więcej po niego nie sięgniesz!

Znajdź lepszy sposób na poprawę koncentracji. Ten może Cię wykończyć.
Jak wpływa na Twój organizm puszka napoju energetycznego? Więcej po niego nie sięgniesz!
16.08.2015

Z roku na rok sprzedaż napojów energetycznych rośnie w zastraszającym tempie. Chociaż przeznaczone są wyłącznie dla osób narażonych na zwiększony wysiłek, piją je dosłownie wszyscy, także dzieci. Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez kilku puszek ulubionego napoju z ogromną dawką kofeiny, tauryny i cukru. Uzyskana w ten sposób energia działa tylko przez chwilę, a pociąga za sobą znacznie poważniejsze i dłużej trwające konsekwencje.

Niedawno mogłyście przeczytać na naszych łamach, jak na nasz organizm wpływa popularna Coca-Cola, a także niepozorna woda mineralna z gazem. Dziś przyglądamy się „energetykom”, które zaczynają działać na nas już po 10 minutach, ale efekty uboczne utrzymują się jeszcze znacznie później.

Bogatsza o tę wiedzę, następnym razem dwa razy zastanowisz się nad tym, czy naprawdę warto sięgnąć po taki napój...

napoje energetyczne

PO 30-50 MINUTACH

Cała zawarta w napoju energetycznym kofeina zostaje wchłonięta do krwi, ale to nie koniec zachodzącego w organizmie procesu. W tym momencie Twoja wątroba zaczyna przekazywać ogromne ilości cukrubezpośrednio do krwiobiegu.

PO 1 GODZINIE

Twoje ciało zaczyna doświadczać gwałtownego spadku cukru we krwi. Pojawiają się także efekty uboczne spadku ilości kofeiny. Po chwili czujesz się jeszcze bardziej zmęczona, niż przez wypiciem napoju energetycznego.

napoje energetyczne

PO 10 MINUTACH

Mniej więcej tyle czasu potrzebuje organizm, aby kofeina dostała się do krwiobiegu. Twoje tętno zaczyna przyspieszać, a ciśnienie wzrastać. Ulegasz złudzeniu, że tak właśnie powinna wyglądać energia. Długo się nią nie nacieszysz.

PO 15-45 MINUTACH

Czas, w którym stężenie kofeiny w krwiobiegu jest najwyższe. Napój energetyczny teoretycznie Cię pobudza, ale w praktyce zmniejsza Twoją koncentrację. To jednorazowy strzał, który wcale nie poprawi Twojej efektywności.

napoje energetyczne

PO 5-6 GODZINACH

Po kilku godzinach o połowę spada poziom kofeiny w krwiobiegu. W przypadku kobiet, które przyjmują pigułki antykoncepcyjne, organizm potrzebuje na to nawet dwukrotnie więcej czasu. To niebezpieczne, po podwyższone tętno i ciśnienie wcale nam nie służą.

PO 12 GODZINACH

Minimalny czas niezbędny do tego, aby całkowicie pozbyć się kofeiny z krwiobiegu. Wszystko zależy jednak od wieku i aktywności w ciągu dnia.

napoje energetyczne

PO 12-24 GODZINACH

Zaledwie tyle czasu potrzeba, aby organizm zaczął się domagać kolejnej dawki szkodliwej energii. Naukowcy porównują to wręcz do głodu narkotycznego. Efekty uboczne to ból głowy, nadwrażliwość na bodźce, drażliwość i zaparcia.

PO 7-12 DNIACH

Mniej więcej po tym czasie Twój organizm zupełnie przestaje reagować na napoje energetyczne, jeśli pijesz je regularnie. Każda kolejna dawka jest dla Ciebie coraz słabsza i nie wywołuje nawet chwilowego zwiększenia sił. Co nie zmienia faktu, że negatywne skutki uboczne będą nadal odczuwalne.

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 4.13 / 5
Iwcia (Ocena: 2) 20.08.2015 23:19
Pijam je codziennie od ponad 4 lat, przynajmniej po kilka puszek dziennie i jakoś żadnych efektów ubocznych nie widzę.
odpowiedz
gosc0901 (Ocena: 5) 19.08.2015 07:54
Opowiem Wam pewną historie. To było jakieś 2 lata temu, człowiek młody nie myśli. Postanowiłam zarwać całą noc, żeby przejść do kolejnej klasy musiałam zdać pewien egzamin. Zaczęłam od 1 energydrinka, a skończyło się na 2kawach i 2 energydrinkach... Nie poszłam na egzamin, przez tydzień leżałam w domu, ból głowy, wymioty, gorączka, stany lękowe...tak fatalnie to sie chyba jeszcze nigdy nie czułam. Mój organizm kompletnie odrzuca napoje z kofeiną. A jak już usnę po kawie czy energydrinku to mogłabym pisać książki o tym co mi się śniło... Nie pijcie tego gówna!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2015 02:36
dobrze,ze nie pije tego gówna
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.08.2015 21:47
Napoje energetyczne smierdza. Jak ktos z mojego otoczenia wypije chociaz troche tego plynu i ze mna rozmawia to robi mi sie niedobrze.
odpowiedz
p (Ocena: 5) 16.08.2015 12:11
na szczęście tego nie piję! blee... kiedyś spróbowałam, ale jak przeczytałam co zawiera to już nigdy więcej nie wypiłam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie